building.lv skaitļos

Lietotāji online30
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Raksturīgākās kļūdas izbūvējot balkonus un jumta terases : building.lv - par būvniecību Latvijā

Raksturīgākās kļūdas izbūvējot balkonus un jumta terases

Raksturīgākās kļūdas izbūvējot balkonus un jumta terases

Plānojot balkona un jumta terašu hidroizolācijas darbus, celtniekiem ļoti bieži rodas jautājums, kādi nosacījumi jāievēro, lai pēc darbu pabeigšanas rezultāts būtu labs. Diemžēl ikdienā saskaramies ar ļoti daudz negatīviem piemēriem, tāpēc bieži tiek uzskatīts, ka balkonus nemaz nav iespējams izbūvēt tā, lai pēc laika flīzes nekristu nost un caur konstrukciju nesūktos ūdens. Pareiza balkonu/ terašu izveide ir darbietilpīgs un tehnoloģiski diezgan sarežģīts process.

 

Secīgi aprakstīšu būvdarbu gaitu:

1) Lai izvairītos no papildus sprieguma betonā, kas veicina plaisu veidošanos betona slānī, slīpumu veidojošo kārtu jāveido virs nesošās konstrukcijas, nevis augšējā betona kārtā. Slīpumu var veidot izmantojot PLANITOP FAST 330 vai betona klonu TOPCEM PRONTO, kas pielīmēts ar  lateksa piedevu PLANICRETE. Ja paredzēti lieli laidumi, tad, lai samazinātu slodzi uz pārsegumu, slīpuma veidojošo kārtu var veidot no putupolistirola betona ar tilpummasu 300-500 kg/m3.

2) Slīpumu veidojošās kārtas virsma tiek gruntēta ar ūdens bāzes bituma grunti IDROPRIMER. Kā tvaika izolāciju iesakām izmantot POLYVAP SA, tā ir abpusēji pašlīmējoša bitumena membrāna, kur µ=700 000, attiecīgi Sd= 1400m, vai POLYVAP RADOSHIELD - ar uguni kausējamu tvaika izolācijas membrānu un folijas starpslāni, kur µ=1 000 000, attiecīgi Sd= 3000m, salīdzināšanai, 200 mikr. tvaika izolācijas plēvei Sd=62m. Šāda tvaika izolācijas izvēle nodrošina augstu tvaika pretestību un līdz minimumam samazina risku, ka kondensāts var veidoties slānī starp tvaika izolāciju un pamatni, kā arī pašā konstrukcijā. Tvaika izolācijas izvēle ir tikpat svarīga kā pareiza hidroizolācijas izvēle.

3) Siltumizolācijas materiālu (XPS, EPS vai PIR) un siltumizolācijas slāņa biezumu izvēlas arhitekts pēc pieejamā augstuma un nepieciešamās siltuma pretestības, kas jāsasniedz norobežojošai konstrukcijai. Ja nepieciešams, varam veikt siltuma pretestības aprēķinu.

4) Virs siltumizolācijas tiek betonēts sausais klons TOPCEM PRONTO, iestrādājot betona vidus slānī metinātu metāla sietu ø5, ar stiegru soli 100x100. Izmantojot TOPCEM PRONTO, jau pēc 4 dienām var uzklāt hidroizolāciju. Izvēloties klasisko betonu, kura sastāvā kā zināms ir liels iesaistītais ūdens daudzums, līdz tā izžūšanai būs jāgaida ilgs laiks, pretējā gadījumā, hidroizolāciju uzklājot uz nepietiekami izžuvuša betona slāņa, konstrukcijā paliek ieslēgts liels tehnoloģiskais mitrums. Ieslēgtais celtniecības mitrums, kas palicis no materiālu iestrādes, būs pirmais faktors,  kādēļ rezultāts nebūs tāds, kādu mēs ceram sagaidīt.

Vēl noteikti jāņem vērā betona saraušanās/izplešanās fāzes temperatūras svārstību rezultātā. Temperatūras svārstības uz atklātām virsmām ir t =80oC (-30oC +50oC), attiecīgi uz katriem plātnes 5m tie ir 4mm. Ja šādas deformācijas, projektējot balkonu vai terasi, nav ierēķinātas, betonā var veidoties neorientētas plaisas, kas var pārplēst hidroizolācijas slāni, kā arī saplēst/ atraut flīzes. Šī iemesla dēļ katram projektam individuāli tiek izplānots rukuma un temperatūras šuvju tīkls, kas ļauj plātnēm savstarpēji deformēties.

5) Hidroizolācijas izvēle ir būtisks faktors. Bieži vien objektos novēroju, ka hidroizolācijas izveidei uz balkoniem un terasēm tikusi izmantota iekštelpām paredzētās pastveida hidroizolācijas. Šāda veida hidroizolācijas produkti zemas temperatūras ietekmē zaudē elastību, un betona konstrukcijā, veidojoties mikro plaisām, hidroizolācijas slānis neveido pagarinājumu un tiek pārrauts.

Šāda veida konstrukcijām hidroizolācijas slāni iesaku veidot izmantojot MAPELASTIC grupas produktus (MAPELASTIC, MAPELASTIC SMART un MAPELASTIC TURBO),  hidroizolāciju slānis nedrīkst būt plānāks par 2mm. MAPELASTIC grupas produktu slāņus armē ar sārmu noturīgu 4x4mm stikla šķiedras sietu (MAPELASTIC SMART var armēt izmantojot MAPETEX SEL sārmu noturīgu audumu, tā panākot vēl lielāku plaisu segtspēju).

autors: Raksturīgākās kļūdas izbūvējot balkonus un jumta terases
Foto: Raksturīgākās kļūdas izbūvējot balkonus un jumta terases; autors: Raksturīgākās kļūdas izbūvējot balkonus un jumta terases

Hidroizolācijas pieslēgumos pie sienām, kā arī pār rukuma šuvēm, hidroizolācijas sastāvā iestrādā MAPEBAND H12 sārmu noturīgu stūra lentu. Pieejama arī pašlīmējoša butila lenta MAPEBAND SA, kas paredzēta pieslēgumiem pie durvīm vai nestandarta risinājumiem. Vertikālo trapu pieslēgumus veidot izmantojot  MAPEBAND audeklu.

Ja ēkai ir temperatūras bloki, tad pāri šuvei, taisni vai omegas formā, tiek līmēta MAPEBAND TPE lenta, izmantojot zemas viskozitātes epoksīda līmi ADESILEX PG4.

6) Arī flīžu un flīžu līmes izvēle nav maznozīmīga, ja runa ir par balkonu/terašu konstrukcijām. Arhitekti/ dizaineri bieži vēlas izmantot lielāka izmēra flīzes un veidot minimālas šuves starp tām. Flīžu krāsa ir svarīga, jo tumšāks flīžu tonis, jo lielākiem spriegumiem pakļauts būs flīžu klājums. Ieteicamais flīžu izmērs ir līdz 20x20cm, šuvju platums 3 mm.

 /></p>
<p>Atkarībā no flīžu izmēra un veida tiek piemeklēta flīžu līme. Flīžu līmes minimālā klase ir C2 ar adhēziju pie pamatnes 1N/mm2 un deformējamība S1 vai S2. Šādas elastitātes flīžu līmes MAPEI piedāvājumā ir, piemēram, KERAFLEX MAXI S1 (C2TE S1, vienkomponenta) vai ELASTORAPID (C2FTE S2, divkomponentu). Ar flīžu līmes kārtu plakni nelīdzina. Virsma tiek sagatavota/ izlīdzināta pirms hidroizolācijas iestrādes!!! Flīzes līmē ar attiecīga izmēra

7) Flīžu šuves tiek aizpildītas, izmantojot ULTRACOLOR PLUS (CG2WA, cementa bāzes šuvotājs) vai KERAPOXY (R2T), KERAPOXY CQ (RG, epoksīda bāzes šuvotājs). Ieteicamais šuvju platums  ≥3 mm. Epoksīda bāzes šuvotāju nav ieteicams izmantot saulainās terasēs, jo saules ietekmē šuvju tonis var dzeltēt.

autors: Raksturīgākās kļūdas izbūvējot balkonus un jumta terases
Foto: Raksturīgākās kļūdas izbūvējot balkonus un jumta terases; autors: Raksturīgākās kļūdas izbūvējot balkonus un jumta terases

Flīžu klājumā jāparedz deformācijas šuves, kuras veido izmantojot, piemēram, vienkomponenta poliuretāna hermētiķi - MAPEFLEX PU45 vai divkomponentu poliuretāna/epoksīda hermētiķi MAPEFLEX PU20 vai MAPEFLEX PU30. Šuves dziļums obligāti jāierobežo ar putu lentu MAPEFOAM, lai ievērotu hermētiķa šuves platumu pret dziļumu. Šuvju hermētiķis drīkst pielipt tikai pie šuvju sānu skaldnēm. Ja šuves pakļautas  lielākām deformācijām, nekā hermētiķis spēj pagarināties, jāizmanto alumīnija profili PROGRESS, kas kopē augšējā betona slānī izveidotās rukuma un temperatūras šuves. Elastīgo šuvju platums un solis tiek aprēķināts vadoties pēc izvēlētā materiāla cietības un elastitātes. Hermētiķa elastitāte un cietība ir pretēji vērsti rādītāji, līdz ar to tas vienmēr ir kompromiss starp šuvju soli un šuves platumu.

Šajā rakstā sniegts tikai neliels ieskats par pamatprincipiem, kas būtu jāievēro projektējot un izbūvējot balkonus un jumta terases. 

Raksts: Dipl ing. Kaspars Dzeguze

Tipveida mezglus iespējams apskatīt www.velvemst.lv un www.hidroizolacijas.lv.

MAPEI ekskluzīvais pārstāvis Baltijas valstīs SIA "VELVE M.S. TEHNOLOĢIJAS"

Reģ. Nr. PVN LV 40003351482

Uriekstes iela 2a, Rīga, LV-1005

www.velvemst.lv

autors: Raksturīgākās kļūdas izbūvējot balkonus un jumta terases
Foto: Raksturīgākās kļūdas izbūvējot balkonus un jumta terases; autors: Raksturīgākās kļūdas izbūvējot balkonus un jumta terases

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.