building.lv skaitļos

Lietotāji online25
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Restaurēts un apmeklētājiem atvērts Cēsu viduslaiku pils Rietumu tornis : building.lv - par būvniecību Latvijā

Restaurēts un apmeklētājiem atvērts Cēsu viduslaiku pils Rietumu tornis

Restaurēts un apmeklētājiem atvērts Cēsu viduslaiku pils Rietumu tornis
Foto: Restaurēts un apmeklētājiem atvērts Cēsu viduslaiku pils Rietumu tornis

Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanas jomā paveikts ievērojams darbs – noslēgusies Cēsu viduslaiku pils Rietumu torņa restaurācija, kas ar Norvēģijas, Lihtenšteinas un Islandes finansiālu atbalstu tika uzsākta pagājušā gada nogalē.

 

Restaurācijas projekta ietvaros tornis atguvis pirms 100 gadiem izbūvētā jumta sākotnējo segumu – māla dakstiņus, savukārt, apmeklētāju ērtībai atjaunotas un labiekārtotas visas tornī esošās vītņu kāpnes, kas pils viesiem sniedz iespēju ērtāk un ātrāk nokļūt līdz pat torņa augšstāvam. Apjomīgākie un no restaurācijas viedokļa sarežģītākie darbi veikti torņa otrā stāva telpā, tā dēvētajā Mestra zālē, ko mākslas vēsturnieki vērtē kā izcilāko līdz mūsdienām saglabājušos viduslaiku piļu interjeru Baltijā.

Restaurācijas darbi noritējuši atbilstoši šīs Cēsu pils daļas kultūrvēsturiskajai nozīmībai – unikālās zvaigžņu velves konservācija ilga teju pusgada garumā un no restauratoriem prasīja augstu profesionalitāti un rūpību, vienu pēc otra nostiprinot 500 gadus senos ķieģeļus un apmetuma fragmentus. Īstenoto darbu rezultātā Mestra zāle atkal ir droši pieejama ikvienam viduslaiku vēstures un arhitektūras interesentam.

Projekta sadarbības partnera – Estfollas pašvaldības Norvēģijā speciāliste Anne Sofija Hīgena pauž, ka restaurācijas darbi veikti ļoti profesionāli, ievērojot mūsdienās pastāvošos kultūras pieminekļu saglabāšanas principus. "Cēsnieki var būt lepni gan par izcilo kultūrvēsturisko mantojumu, ko saņēmuši no saviem priekšgājējiem, gan par to, cik sakārtotu un drošu to nodod nākamajām paaudzēm", piebilst restaurācijas speciāliste.

Cēsu viduslaiku pils Rietumu tornis ar grezno Mestra zāli ir kultūrvēsturiskā ziņā vērtīgākā pils daļa un galvenais apskates objekts pils kompleksā, ko ik gadu apmeklē vairāk kā 50 000 viesu.

Restaurācijas darbi veikti projekta "Cēsu viduslaiku pils saglabāšana reģiona sociālekonomiskai attīstībai" ietvaros, izmantojot 249 607 EUR piešķīrumu no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas ar Eiropas Ekonomiskās zonas finanšu instrumenta starpniecību. Projekta mērķis ir nodrošināt valsts kultūras pieminekļa – Cēsu viduslaiku pils autentisku saglabāšanu un pieejamību reģiona kultūrvides dažādošanai.

 

cesis.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.