building.lv skaitļos

Lietotāji online23
Aktīvie uzņēmumi86
Nozares raksti32454
Rīdziniekus aicina ieteikt labākās vietas jaunu tekstila šķirošanas punktu izveidei : building.lv - par būvniecību Latvijā

Rīdziniekus aicina ieteikt labākās vietas jaunu tekstila šķirošanas punktu izveidei

Rīdziniekus aicina ieteikt labākās vietas jaunu tekstila šķirošanas punktu izveidei

Lai veicinātu tekstila šķirošanas infrastruktūras attīstību un paplašinātu šķirošanas konteineru pieejamību, vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar "Latvijas Zaļo punktu" sagatavojuši īpašu aptauju, kurā līdz 29. jūlijam aicina rīdziniekus paust savu viedokli par piemērotākajām tekstilizstrādājumu šķirošanas punktu izveides vietām.

Latvijā katru gadu 3–5% no poligonos noglabājamā atkritumu apjoma veido tieši tekstils – apģērbs, apavi, mājas tekstils, aksesuāri, kas izmesti sadzīves atkritumos. Vienlaikus Latvijas tirgū ik gadu nonāk 27 000 tonnas jauna un lietota apģērba jeb 14,3 kg apģērba uz vienu iedzīvotāju, arvien palielinot tekstilizstrādājumu daudzumu, kas atrodas Latvijas iedzīvotāju skapjos un potenciāli draud kļūt par atkritumiem.

“Jau vairākus gadus attīstām tekstila dalītās vākšanas infrastruktūru, lai veicinātu to, ka pēc iespējas lielāka daļa lieko tekstilizstrādājumu nonāk atkārtotā apritē – pārstrādē vai otrreizēja lietošanā tiem, kam tas nepieciešams. Tieši šobrīd aktīva tekstila šķirošana ir būtisks atbalsts labdarības organizācijām, kuras palīdz no kara bēgošajiem Ukrainas iedzīvotājiem. Tās nereti saskaras ar problēmām, ko rada nepārdomāta tekstilizstrādājumu nodošana labdarībai, un saņem nelietojamus atkritumus vai sezonai neatbilstošus apģērbus. Atbildīgu šķirošanu šobrīd aktualizējam kopā ar Latvijas Zaļo punktu kampaņā “Atver sirdi – atver skapi”, lai atbalstītu Ukrainas cilvēkus, bet arī ikdienā pārdomāta tekstila šķirošana ir būtisks instruments cīņā ar klimata izaicinājumiem,” saka SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts.

Lai paplašinātu tekstila šķirošanas infrastruktūras pieejamību ar ērti sasniedzamiem šķirošanas punktiem, “Eco Baltia vide” aicina rīdziniekus izteikt savu viedokli par piemērotākajām konteineru atrašanās vietām, aizpildot aptauju, kas pieejama šeit. Tas aizņems aptuveni 1–2 minūtes. Vienā aptaujas veidlapā iespējams norādīt tikai vienu tekstila konteinera atrašanās vietu.

Banner 280x280

Iedzīvotāju ieteiktās vietas tiks apkopotas un izvērtētas, veidojot šķirošanas punktu pārklājumu Rīgas rajonos. Kritēriji, kas tiks ņemti vērā, izvērtējot ieteikumus, – vai ieteiktajai vietai var brīvi piekļūt ar specializēto tekstila izvešanas transportu un vai ieteiktajā vietā ir aktīva cilvēku plūsma, kas varētu šo punktu izmantot.

Jau šobrīd SIA “Eco Baltia vide” un "Latvijas Zaļais punkts" sadarbībā arī ar reģionu atkritumu apsaimniekotājiem Latvijā izvietojuši vairāk nekā 130 publiski pieejamus speciālos tekstilizstrādājumu šķirošanas konteinerus. Tajos var ievietot visa veida apģērbus, apavus un mājas tekstilu. Lai tie būtu derīgi atkārtotai apritei – pārstrādei vai otrreizējai lietošanai, būtiski, lai sašķirotie tekstilizstrādājumi nebūtu nonākuši saskarsmē ar ķīmiskām vielām, tostarp motoreļļām un sadzīves ķīmiju, vai sadriskāti. Tiem jābūt sausiem un bez pelējuma. Kopā ar tekstilu nav šķirojami cita materiāla izstrādājumi, piemēram, gumijas zābaki, plastmasas slēpju zābaki, kā arī mīkstās rotaļlietas. Nodotajam tekstilam ir jābūt ievietotam stingri aizsietā maisā. 

Plašāka informācija par pareizu tekstila šķirošanu pieejama šeit.

Vairāk informācijas par kampaņu "Atver sirdi - atver skapi" pieejama šeit.

Dalies ar šo rakstu