Rīgā un Pierīgā astoņas dzelzceļa pieturas paredzēts pārveidot par mobilitātes punktiem
"Lai iedzīvotāji biežāk izvēlētos saviem ikdienas braucieniem vilcienu, plānojam Rīgas un Pierīgas dzelzceļa stacijas ar Atveseļošanas fonda finansējumu attīstīt kā mobilitātes punktus," saka satiksmes ministrs Tālis Linkaits.
Rīgas pilsētvidē paredzēts integrēt sešas dzelzceļa pieturas, veidojot pilsētas sabiedriskā transporta savienojumus ar dzelzceļu jeb mobilitātes punktus – Bolderāja, Šķirotava, Zemitāni, Sarkandaugava, Dauderi, Ziemeļblāzma. Savukārt Pierīgā – divus mobilitātes punktus Carnikavā un Saulkrastos.
Ministra uzstādījums ir nodrošināt dzelzceļa sasaisti ar pilsētas sabiedrisko transportu, velo un gājēju infrastruktūru un citiem risinājumiem, kas veicina ilgtspējīgu mobilitāti.
Mobilitātes punktos paredzēts iekārtot infrastruktūru, lai, atbraucot ar vilcienu, varētu pārsēsties citā sabiedriskajā transportā, kas pievestu tuvāk galamērķim. Pie dzelzceļa stacijām plānota segtu velonovietņu izbūve, lai līdz stacijai aizbrauktu ar velosipēdu un tālāk dotos ar vilcienu, tādējādi izvairoties no galvaspilsētas satiksmes sastrēgumiem.
Plānots, ka Ziemeļblāzmas, Dauderu un Sarkandaugavas mobilitātes punktos izveidojamie velosavienojumi iekļausies esošajā Rīgas pilsētas veloinfrastruktūrā. Savukārt Zemitānu mobilitātes punktam pienāks jaunā metrobusa līnija, un tas tiks integrēts esošajā velosatiksmē. Šķirotavas mobilitātes punkts tiks sasaistīts ar tramvaja līnijas pagarinājuma izbūvi un kopā ar to paredzēto veloinfrastruktūru. Mobilitātes punktu izveidi Rīgā nodrošinās Rīgas domes pašvaldība, ārpus Rīgas - Pierīgas pašvaldības.
"Strādājam pie tā, lai atjaunotu pasažieru pārvadājumus Rīgas–Bolderājas dzelzceļa līnijā, kas būtu vēl viens savienojums Pārdaugavai ar pilsētas centru un nākotnē dotu iespēju nodrošināt plašāku vilcienu satiksmi cauri Rīgai," saka Tālis Linkaits.
Satiksmes ministrija strādā pie jauna vilcienu iepirkuma, kas pašlaik paredz septiņu jaunu bateriju vilcienu izmantošanu Rīgas un Pierīgas satiksmē. Atveseļošanas fonda ietvaros paredzētie ieguldījumi jāīsteno līdz 2026. gadam.
Plānoti arī citi sabiedriskā transporta sistēmas uzlabojumi Rīgā un Pierīgā – līdz 2023. gada beigām paredzēts ieviest vienoto sabiedriskā transporta biļeti, kā arī salāgotu atiešanas grafiku un reāllaika pasažieru informācijas sistēmas.