building.lv skaitļos

Lietotāji online41
Aktīvie uzņēmumi1869
Nozares raksti32911
Rīgā uzstādīta unikāla, izglītojoša un uz ilgtspēju vērsta no atkritumiem veidota Ziemassvētku egle : building.lv - par būvniecību Latvijā

Rīgā uzstādīta unikāla, izglītojoša un uz ilgtspēju vērsta no atkritumiem veidota Ziemassvētku egle

Rīgā uzstādīta unikāla, izglītojoša un uz ilgtspēju vērsta no atkritumiem veidota Ziemassvētku egle

1. decembra vakarā Rīgas centrā, Līvu laukumā pie Kaļķu ielas, uzstādīta iespaidīga, no pārstrādājamiem atkritumiem darināta Ziemassvētku egle, kas ikvienu garāmgājēju aicina uz apdomīgāku iepirkšanos un ilgtspēju, atbrīvojoties no atkritumiem. 

Ar unikālās egles palīdzību “Clean R” vēlas vērst sabiedrības uzmanību uz racionālāku dāvanu izvēli, aicinot  saviem tuvajiem vairāk dāvināt mīlestību, laiku un paša darinātas dāvanas nevis dārgas, diemžēl ne vienmēr vajadzīgas mantas, biezos iepakojuma slāņos. Sociālās kampaņas “Nenoroc nākotni!” ietvaros pēc vides pakalpojumu uzņēmuma “Clean R” pasūtījuma mākslas instalāciju radīja tēlnieks Haralds Gerts ar savu komandu.

Izmēros iespaidīgā – 9 metrus augstā egle rosina ikvienu aizdomāties par savu atbildību un rīcību, lai samazinātu atkritumu daudzumu un sekmētu to otrreizējo pārstrādi. Svētku egle veidota no tādiem pārstrādājamiem atkritumu veidiem kā plastmasas, metāla un papīra iepakojumiem, riepām, bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem un elektroprecēm.

Ar tālruni nolasot QR kodu pie instalācijas, apmeklētājs tiek aizvadīts uz sociālās kampaņas interneta platformu www.nenoroc.lv. Tajā iespējams gan noskatīties īsus video par to, kā atkritumi pārvēršas materiālos un nonāk līdz pārstrādei jaunās precēs, gan arī iepazīties ar viegliem, bet efektīviem padomiem, kā ikviens, tikai nedaudz pamainot savus ikdienas paradumus, var būtiski samazināt radīto atkritumu apjomu. Latvijā, kur 30 neatkarības gados viena iedzīvotāja radītais atkritumu apjoms palielinājies vairāk nekā 2 reizes un esošo atkritumu apglabāšanas poligonu kapacitāte strauji tuvojas maksimumam, apdomīgums pirkumos un atkritumu šķirošana kļuvusi par vitāli nozīmīgu tēmu visas Latvijas ilgtspējai un ekoloģijai.

“Mums kā vides pakalpojumu uzņēmumam, kurš ik dienas redz to milzīgo atkritumu daudzumu, ko cilvēki rada, ir būtiski aicināt sabiedrību un katru tās indivīdu nedaudz apstāties un kļūt apdomīgiem savos ikdienas paradumos pērkot, tērējot un izmetot. Šķirojot mēs varam būtiski samazināt noglabājamo atkritumu apjomu un taupīt dabas resursus, jaunas lietas radot no otrreizējām izejvielām. Ar neparasto Ziemassvētku egli, kas iepriekš bija labirinta formā veidota vides instalācija, vēlējāmies interaktīvā veidā izglītot iedzīvotājus par vides saudzēšanas iespējām. Esam gandarīti, ka vides objekts iepriekš un Ziemassvētku egle tagad pievērš sabiedrības uzmanību, redzam, ka vecāki skaidro saviem bērniem atkritumu šķirošanas nepieciešamību un varam uzskatīt, ka galveno mērķi – pievērst uzmanību vides saudzēšanai, esam sasnieguši,” par mākslas instalācijas ideju stāsta vides pakalpojumu uzņēmuma “Clean R” valdes loceklis Guntars Levics. Viņš piebilst, ka Ziemassvētku egle Līvu laukumā būs apskatāma līdz pat janvāra sākumam.

Banner 280x280

Mākslas instalācija ir daļa no vides pakalpojumu uzņēmuma sadarbībā ar “Eko Rija” īstenotās sociālās kampaņas, lai samazinātu pārmērīgu patēriņu un atkritumu daudzumu Latvijā. Kampaņas mērķis ir ne vien pievērst uzmanību draudiem, ko vides un cilvēku veselībai rada arvien lielākais patēriņš un atkritumu daudzums, bet arī rosināt ikvienu mainīt ikdienas paradumus, nodrošinot labāku rītdienu. 

Ar ikviena cilvēka pārdomātu rīcību iespējams krietni ierobežot resursu izšķērdēšanu un palīdzēt sasniegt Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2021.–2028. gadam izvirzītos mērķus: līdz 2035. gadam poligonos Latvijā apglabāt ne vairāk kā 10 % no kopējā sadzīves atkritumu apjoma un pārstrādāt vismaz 65 %. Pašlaik poligonos tiek apglabāti vairāk nekā 60 % atkritumu.

Uz vienu cilvēku radītais atkritumu daudzums mājsaimniecībās kopš Latvijas neatkarības atgūšanas ir vairāk nekā dubultojies. Tas ir palielinājies no 200 kilogramiem 1991. gadā līdz 475 kilogramiem 2020. gadā. Vides un reģionālās attīstības ministrija Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2021.–2028. gadam prognozējusi, ka uz vienu cilvēku radītais atkritumu daudzums jau dažos gados varētu pārsniegt 500 kilogramu un tas turpinās palielināties. 2028. gadā uz vienu cilvēku radītais sadzīves atkritumu apjoms varētu būt jau 532 kilogrami.

Kampaņas “Nenoroc nākotni mēslos!” vietnē (www.nenoroc.lv) ir iespējams gūt iedvesmu ikdienas rīcībām, kā izmest mazāk pārtikas, apģērba un sadzīves preču. Sadaļā “Kāpēc šķirot?” parādītas dažādas šķiroto atkritumu otrreizējās izmantošanas iespējas. Kampaņā ar savu pieredzi iesaistījušies arī tādi sabiedrībā zināmi cilvēki kā mākslinieces Helēna Heinrihsone un Elita Patmalniece, žurnālists un rakstnieks Osvalds Zebris, Latvijas pludmales volejbola čempioni Artūrs Rinkēvičs un Ardis Daniels Bedrītis, recepšu autore un ēdiena blogere Zane Grēviņa, kārtošanas eksperte Dana Gulbe, raidieraksta “Pa kluso” veidotāja Laura Grēviņa un citi.

Šogad oktobrī ar reklāmas plakātiem tiešsaistē un Rīgas vidē sāktā sociālā kampaņa turpināsies arī nākamajā gadā, ikvienam atgādinot vienkāršo patiesību – atkritumi sākas brīdī, kad pazaudējam apdomīgumu veikalā. Nepērc to, kas tev nav vajadzīgs, un kopā mums izdosies spert soli tuvāk atkritumu samazināšanai. Tikai kopā mēs varam gādāt, lai diena, kad bērniem jāspēlējas atkritumos, nepienāk. 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.