building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19529
Nozares ziņas33009
Roundabout Baltic : building.lv - par būvniecību Latvijā

Roundabout Baltic

Roundabout Baltic
Foto: Roundabout Baltic

Dizains ar domu par jūru. Vizuāls stāsts par dabas un dizaina mijiedarbību.Dānija, Igaunija, Somija, Vācija, Latvija, Lietuva, Polija un Zviedrija

Banner 280x280

2017. gada 25. janvāris – 26. februāris
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Lielā zāle
Skārņu iela 10/20, Rīga

Preses konference 2017. gada 24. janvārī plkst. 12:00
Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11:30–12:00

Izstādes atklāšana 2017. gada 24. janvārī plkst. 17:00


No 2017. gada 25. janvāra līdz 26. februārim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) jaunajā izstādē "Roundabout Baltic" varēs iepazīties ar mūsdienu dizainu no astoņām Baltijas jūras reģiona valstīm – Dānijas, Igaunijas, Somijas, Vācijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas un Zviedrijas.

Katra Baltijas jūras reģiona valsts ir pārsteidzoši atšķirīga, bet reizē visur iespējams saskatīt kādas līdzības un paralēles. Mūs vieno krasta līnija. Tuvākie kaimiņi, tikai otrpus jūrai, un tāpēc visai attāli. Pazīstami svešinieki. Vēsture māca, ka daudz kas mūs šķir, bet daudz kas arī vieno. Esam bijuši gan kopā, gan vērsušies viens pret otru. Kari, šķelšanās, tautu pārceļošana, laulības, tirdzniecība. Jūras tuvums nosaka noteiktu profesiju esamību. Piejūras veģetācija ir līdzīga. Ļaudis stājas pretī tiem pašiem postošajiem dabas spēkiem. Mums bijusi līdzīga mitoloģija, māņticība un aizspriedumi, jo visu mūsu senču iztēli rosinājušas vienas un tās pašas norises. Tomēr vislielākā nozīme ir dabas skatiem.

Izstāde "Roundabout Baltic" ir stāsts, kas personīgu pārdomu rezultātā veidojās poļu kuratores Agņeškas Jakobsones-Celeckas (Agnieszka Jacobson-Cielecka) iztēlē: "Viss sākās ar ceļojumu iespaidiem. Vai drīzāk ar kaut ko pat vēl netveramāku. Ar sajūtu. Ceļojot biju ievērojusi, ka ir tādas vietas, kur es jūtos kā mājās. Vietas, kas man nav jāapgūst, jo tās ir saprotamas, kaut arī iepriekš nekad neesmu tur bijusi. Zināmas ainavas, pazīstami formu un krāsu salikumi. Ar laiku aptvēru, ka šī sajūta rodas vietās, kas saistītas ar jūru. Ar Baltijas jūru. Lai gan ne vienmēr un ne tikai šādās vietās, bet tomēr tas šķita tik taustāmi, ka es sāku meklēt sakarības.

Strādājot pie izstādes "Roundabout Baltic", es uz brīdi centos izvairīties no savu zināšanu un pieredzes sloga, kaut arī zināju, ka tas tāpat vienmēr liek sevi manīt. Ieklausoties sajūtās, es meklēju lietas, kuras "izskatās pazīstamas". Man nebija svarīga autoru atpazīstamība, tādēļ esmu apvienojusi atzītus meistarus ar jaunpienācējiem, māksliniekus un amatniekus ar dizaineriem, unikālus darbus un prototipus – ar komerciāla rakstura produktiem.

Rezultātā tapusi daļēji mākslas un daļēji personīga kolekcija, kurā iekļautie priekšmeti vienlaikus ir stāsta mērķis un tā izteiksmes līdzekļi. Darbi izstādē nav apvienoti pēc izcelsmes valsts, pielietojuma, izmantotajiem materiāliem vai radīšanas veida. To atlasi sākotnēji rosinājusi formāla un vizuāla radniecība, tāpēc arī izstādē eksponāti apkopoti, simboliski atainojot secīgas ainaviskas situācijas.

Jūrai mēs tuvojamies no zemienes, caur mežiem un pļavām, lēzeniem pauguriem, garām koka arhitektūrai un neauglīgiem laukiem, kas apstrādāti ar vienkāršiem darbarīkiem. Savā ceļā mēs pārvaram kāpas un klinšainos krastus, kuros skrajie, bet sīkstie piejūras augi ieķērušies tik stipri, cik spējušas pielāgoties cilvēku roku celtās būves piekrastē. Pret debesu fonu to silueti atgādina smalkus zīmējumus. Mēs nesam savas mantas grozos, pledos un pītās somās, mēs tveramies no vēja, mēs tīklos ķeram zivis. Pastaigā gar krastu mēs vērojam ūdens veidotās formas: noapaļotos akmeņus, nevainojami gludus oļus, kas cēlušies no cietākajiem iežiem, izskalotus krasta ielokus. Dabas, ūdens, klinšu, smilšu, vēja un saules nepakļāvība, spēks un pacietība ir apbrīnojama. Mēs mēdzam krāt un glabāt kā dārgumus jebkādus jūras dāvātus niekus: gliemežvākus, koka gabaliņus, krāsainus stikliņus, dzintaru. Tie iegulst mūsu saujās, šķiet tik vērtīgi, tie mirdz. Tomēr atnesti mājās, tie izbalo un sanīkst, zaudē savu vērtību un liek mums atgriezties pie jūras, lai atkal un atkal vērotu pelēkās un bēšās toņkārtas, ūdeni, kas reizēm ir zaļš, bet reizēm zils. Un pa retam arī lai izbaudītu dienas un nakts mijas mistēriju, kas piesātināta ar tādu krāsu bagātību un intensitāti, ko nav iespējams iztēloties ikdienas mainīgajā, bet klusinātajā paletē."

"Roundabout Baltic" ir tēlaina izstāde. Tā neatspoguļo situāciju dizainā Baltijas jūras reģiona valstīs. Tā nav akadēmiski analītiska. Tā neko nepierāda. Tā ir izstāde par dizainu ar skatu uz jūru. Par zemapziņā kodētiem tipiem, par vērīgu novērojumu, par pārdzīvojumu. Tā ir izstāde par domāšanas veidu vai pasaules redzējumu, kas vieno Baltijas reģiona dizainerus no tik atšķirīgajām valstīm, kuras atdala jūra, dizainerus ar visdažādākajiem iedvesmas avotiem un mērķiem savos meklējumos dizainā, mākslā vai amatniecībā.

Latviju izstādē pārstāv Māra Skujeniece, Liene Jākobsone ("Sampling"), Artūrs Analts un Rūdolfs Strēlis ("VARIANT Studio"), Jasmīna Grase un Nilss Čudi (Nils Chudy) ("Chudy & Grase", Latvija / Vācija).








IZSTĀDES  ORGANIZATORS:
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli / The Regional Museum in Stalowa Wola

SADARBĪBAS  PARTNERI:
Gdynia Design Centre, Museum of Gdynia, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs,
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

IZSTĀDES  ATBALSTĪTĀJI:
Polish Ministry of Culture and Heritage, Polska institutet Stockholm, Polijas Republikas vēstniecība Rīgā

IZSTĀDES  KURATORE:
Agņeška Jakobsone-Celecka (Agnieszka Jacobson-Cielecka), izstāžu kuratore
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli / The Regional Museum in Stalowa Wola

IZSTĀDES  KOORDINATORE  LATVIJĀ:
Ieva Zvejniece, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja
Dizaina un dekoratīvā koka mākslas kolekcijas glabātāja
T: (+371) 67 830914, E: Ieva.Zvejniece@lnmm.lv


SAISTĪTIE  PASĀKUMI:
* 25. janvārī    plkst. 17:00–19:00    Izglītības pasākumu cikls "Vārds dizainam":
"Dizaina sarunas: Kā top? Grafiskā identitāte":
Ar prezentācijām uzstāsies digitālās aģentūras "Wrong" radošais direktors Oskars Cirsis (wrong.lv), aģentūras "Not Perfect | Y&R" mākslinieciskais direktors Gatis Zēbergs (not-perfect.com), dizaina studijas "WIG" grafikas dizainers Dāvis Vilcāns (wig.lv). Runāsim par pieredzi, veiksmēm un grūtībām, attīstot dizaina projektus pēc formulas: "Ideja. Process. Rezultāts". Savukārt muzeja īpašā viešņa – izstādes "Roundabout Baltic" kuratore Agņeška Jakobsone-Celecka (Agnieszka Jacobson-Cielecka) – iepazīstinās ar projekta konceptu un grafiskās identitātes izstrādes aizkulisēm (prezentācija angļu valodā).
Cikla "Dizaina sarunas" piektās sezonas programma sakārtota četros tematiskos virzienos, kurus vieno kopējais jautājums "Kā top?". Piedāvājumā iekļauti 4 pasākumi, kuros tiks skatītas tādas tēmas kā arhitektūras un dizaina mijiedarbība, grafiskā identitāte, modes dizains, Latvijas Gada balva dizainā. Par vakara viesiem 5 mēnešu laikā kļūs sabiedrībā pazīstami savas nozares profesionāļi – Kārlis Melzobs, Austris Mailītis, Rasa Kleina, Oskars Cirsis, Gatis Zēbergs, Dāvis Vilcāns, Mārtiņš Blanks, Agnese Narņicka, Dace Zvirbule u.c.
Lai veicinātu diskusiju un pieredzes apmaiņu, dizaina sarunu norises laikā dalībnieki var izmantot muzejā pieejamo WiFi un uzdot jautājumus muzeja pasākuma profilā Facebook, savukārt video ieraksti no visiem cikla "Dizaina sarunas" vakariem apskatāmi Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja YouTube kanālā: https://www.youtube.com/user/muzejsDMDM.
Mērķauditorija: pieaugušie, studenti, dizaina interesenti.
Dalības maksa: ieeja visos cikla "Dizaina sarunas" vakaros ir bez maksas.
Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.
Uzziņas pa tālruni (+371) 67 830917 vai e-pastu Liene.Granovska@lnmm.lv.
* 15. februārī    plkst. 17:00–19:00    Izglītības pasākumu cikls "Vārds dizainam":
"Dizaina darbnīcas pieaugušajiem":
Arhitektes un dizaineres Lienes Jākobsones darbnīca.
"Dizaina darbnīcas pieaugušajiem" sniedz brīnišķīgu iespēju neformālā atmosfērā tikties ar Latvijas dizaineriem un iepazīt viņu radošās darbības "virtuvi". Rudens 2016 / pavasara 2017 sezonā darbnīcas vadīs mēbeļu dizainers Jānis Rauza (mintmebeles.lv), modes dizainere Keta Gūtmane (ketagutmane.com), arhitekte, dizainere Liene Jākobsone (studija "Sampling", sampling.lv), dizainere Elīna Čīma (zīmols "Munio Home", muniocandela.eu).
Mērķauditorija: pieaugušie, studenti, dizaina interesenti.
Dalības maksa: 5,00 EUR no personas. Vietu skaits ierobežots.
Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 830917 vai e-pastu Liene.Granovska@lnmm.lv.


INTERNETA  RESURSI:
www.lnmm.lv
FACEBOOK: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
YOUTUBE: muzejsDMDM
TWITTER: @DMDMmuzejs
INSTAGRAM: @DMDMmuzejs
#lnmm
#DMDMmuzejs
#RoundaboutBaltic


Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10/20, Rīga
DARBA  LAIKS:
Otrdienās, ceturtdienās, piektdienās, sestdienās, svētdienās 11:00–17:00, kase 11:00–16:45
Trešdienās 11:00–19:00, kase 11:00–18:45
Pirmdienās slēgts

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

BIĻEŠU  CENAS:
Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.
Pieaugušie:    3,50 EUR
Skolēni, studenti, pensionāri    2,00 EUR
Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); ikgadējās starptautiskās akcijas "Muzeju nakts" laikā no plkst. 19:00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.


ATTĒLI  PRESEI  PIELIKUMĀ (lai saņemtu lielāka izmēra, lūdzu pieprasīt atsevišķi)
1.-6.    Izstādes "Roundabout Baltic" publicitātes attēli. Foto: Jakub Certowicz
7.    Anna Bera (Anna Bera, Polija). Zeme. Akmens. Mežs. 2016. Ķiršu koks.
Foto: Emilia Oksentowicz
8.    Chmara Rosinke (Polija). Vāzes + spogulis. 2014.
Betons, marmors, akmens, bronza, varš, stikls. Publicitātes foto
9.    Jonas Edvard (Dānija). Lampa "Konkret". 2012. Finiera pelni, āda. Publicitātes foto
10.    Lina Vuorivirta (Somija). Vino. 2014. Spogulis, varš, misiņš. Ražotājs: Lokal Helsinki.
Publicitātes foto
11.-14.    Sebastian Jansson (Somija). Kompilētas lampas. 2012.
Stikls, porcelāns, rotangs, tērauda stieple. Foto: Jussi Särkilahti
15.    Liene Jākobsone (Latvija). Zīmols "Sampling". Lauksaimniecība. 2012.
Virve, koks, pildījums. Publicitātes foto
16.    Artūrs Analts, Rūdolfs Strēlis (Latvija). Zīmols "VARIANT Studio". Krēsls. No sērijas "Tilts".
2014. Bērzkoks. Foto: "VARIANT Studio" un Vents Āboltiņš
17.    Nilss Čudi (Nils Chudy) un Jasmīna Grase (Vācija / Latvija). Zīmols "Chudy & Grase".
Grozs. No mēbeļu kolekcijas "Meet the Wicker". 2014. Tērauds, baltas klūgas. Publicitātes foto
18.    Māra Skujeniece (Latvija). Ferma. 2011. Vilna, lini, kokvilna. Publicitātes foto



Preses materiālu sagatavoja:    Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: (+371) 67 357527
F: (+371) 67 357520
E: pr.service@lnmm.lv
I:  www.lnmm.lv
Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.