RTU MTAF sadarbībā ar industrijas pārstāvjiem cer veicināt jauniešu interesi par inženierzinātnēm
Rīgas Tehniskās universitātes Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāte (RTU MTAF), sadarbojoties ar Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociāciju, ne vien sekmē studentu iesaisti darba tirgū un risina uzņēmumu problēmjautājumus, bet arī veicina jauniešu interesi par inženierzinātnēm, raksta laikraksts «Dienas Bizness».
Fakultātes un asociācijas ciešo sadarbību, pirmkārt, raksturo novietojums. Asociācijas birojs atrodas MTAF. Asociācijas uzņēmumi fakultātē lielākoties vēršas divos gadījumos – kad meklē ko jaunu vai arī kaut kas ir salūzis un nepieciešams eksperta padoms. «Piedalāmies dažādās tiesās, kur analizē dažādas avārijas, arī ražošanas avārijas,» saka MTAF dekāns Ēriks Geriņš. Savukārt asociācija sadarbībā ar fakultāti palīdz atrast studentiem prakses vietas, un, kad uzņēmumi meklē jaunos inženierus, sludinājumu pieliek pie ziņojumu dēļa, kur to redz daudzi studenti.
Taču gan fakultātes, gan industrijas pārstāvji kā ļoti nozīmīgu savas darbības soli uzskata arī jaunu inženierzinātņu studentu piesaisti. Ē. Geriņš kā jaunu RTU aktivitāti min RTU Inženierzinātņu vidusskolas izveidi, kurā septembrī mācības sāks 24 skolēni. «Katrai fakultātei būs piesaistīti daži skolēni un viņus nodarbinās zinātniski pētnieciskajās laboratorijās,» saka Ē. Geriņš. Viņš šajā modelī saskata potenciālu un cer, ka ar laiku tas ļaus paplašināt jauno zinātnieku un pasniedzēju rindas.
Drīzumā RTU MTAF taps arī studentu konstruktoru birojs. Būs pasūtījumi, piemēram, no ražotājiem. Tas arī ir kaut kas jauns. «Agrāk, kad es mācījos, bija studentu konstruktoru biroji. Tie jāatjauno, tie ir perspektīvi,» saka E. Geriņš. V. Rantiņš piebilst, ka tas ir solis pretim tam, lai jauniešiem būtu praktiskā pieredze, kas uzņēmumiem ir svarīgi.
Principā universitātes uzdevums jau nav tikai gatavot inženierus, kas izpildīs citu pasūtījumus, bet gan sagatavot cilvēkus, kuri paši radīs produktus, veidos savus uzņēmumus. Tāpēc nopietni strādājam pie jautājuma, lai no bērnudārza vecuma sāktu ieinteresēt par inženierzinātnēm, jo tās veido tautsaimniecības pamatu,» asociācijas prezidents Vilnis Rantiņš.
Septembrī tiks prezentēts tehnobuss, kas brauks pa Latvijas skolām un demonstrēs, cik interesantas ir inženierzinātnes, lai piesaistītu jauniešus un ieinteresētu tās apgūt. Tas palīdzēs piesaistīt audzēkņus ne vien RTU, bet arī profesionāli tehniskajām skolām un citām augstskolām. «Jādomā plašāk – par valsts ekonomiku,» viņš norāda.