RTU rasts risinājums otrreizējai dienasgaismas spuldžu stikla pārstrādei
RTU Būvniecības fakultātes Būvmateriālu un būvizstrādājumu profesora Aleksandra Korjakina darba grupas risinājums par jaunu pielietojumu vecām dienasgaismas spuldzēm nonācis laikraksta «Dienas Bizness» redzeslokā. Pirms pusotra gada sāktie pētījumi, vai sasmalcinātu stiklu, kas izmantots fluorescentās dienasgaismas lampās, pārstrādājot, var lietot par betona pildvielu, ir vainagojušies panākumiem.
Pirms pusotra gada A.Korjakinu uzmeklējis pārstāvis no uzņēmuma, kurš, daļēji pārstrādājot un utilizējot fluorescentās dienasgaismas lampas, gadā uzkrāj 300 līdz 500 tonnas stikla, aicinādams rast pielietojumu veco spuldžu krājumiem. Radās ideja attīrīto stiklu izmantot betona izstrādājumos.
Radās doma, ka maltus stikla atkritumus jāizmanto tradicionālo betona piedevu daļējai aizstāšanai, tādējādi taupot dabīgās izejvielas. Stikls tika samalts un pēc vairākiem eksperimentiem izrādījās, ka ar šo stikla pulveri var aizstāt smiltis, kas līdz šim tika izmantotas kā viena no betona sastāvdaļām.
Smiltis nav dārgs materiāls, bet nav atjaunojamais resurss, tāpēc, izmantojot smilšu vietā stiklu, ir iespēja ietaupīt resursus un atbrīvoties no atkritumiem, raksta «Dienas Bizness».
Pētījumu par stikla izmantošanu betonā vēl nevar uzskatīt par pabeigtu. Patlaban jauniegūto betonu, kurā iestrādāts stikla pulveris, paātrināti novecina, veic pārbaudes par tā sasalšanas cikliem, izturību, mijiedarbību starp stikla daļiņām, cementu, stikla pildvielām. Līdz šim nav manīta materiāla pasliktināšanās. Turpinot pētījumus, nolemts stiklu sasmalcināt vēl smalkāk un izmantot šo pulveri kā aktīvo vielu, lai uzlabotu betona īpašības. Lai iegūtu augstas stiprības betonu, plaši tiek izmantots mikrosilīcijs – atkritumi, kas rodas no metāla industrijas. Eksperimentu rezultātā, ir atklājies, ka smalki samalts stikls izmantojams arī mikrosilīcija aizstāšanai. Mikrosilīcijs ir dārgāks par stiklu. Tāpēc profesors A.Korjakins uzskata šo par ļoti izdevīgu un perspektīvu stikla izmantošanas virzienu.
Avots: www.rtu.lv