RTU ZINĀTNIEKA AKLĀJUMS ĻAUS ELEKTRONIKAS NOZAREI IETAUPĪT MILJARDUS
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieka Andra Šutkas vadībā izstrādāts inovatīvs materiāls, kas ļauj ar neapbruņotu aci konstatēt elektrostatisko lauku. No šī materiāla izgatavoti detektori elektronikas nozarei ļaus ietaupīt milzīgus līdzekļus.
«Šāds detektors ļauj ar neapbruņotu aci saskatīt elektrostatisko lauku un to savlaicīgi novērst. Tehnoloģija potenciāli varētu būt noderīga arī displeju, saules paneļu un citu optoelektronisko ierīču izgatavošanai,» stāsta A. Šutka.
Pētījumā zinātnieki izmantoja cinka oksīda šķidru suspensiju, kurā brīvi peld haotiski izvietoti nano izmēra stienīši. Nonākot elektrostatiskajā laukā, nanostienīši orientējas elektriskā lauka virzienā, un tā rezultātā ievērojami izmainās šķidruma krāsa. Statiskajai elektrībai izzūdot, stienīši suspensijā atkal izvietojas haotiski un šķidrums atgūst sākotnējo krāsu.
Industrijas pārstāvji lēš, ka statiskā elektrība ik gadu rada zaudējumus vairāku miljardu apmērā, jo elektrostatiskā lauka izlādēs bieži neatgriezeniski tiek bojātas ļoti dārgas iekārtas. Neplānotas izmaksas rada arī servisa pakalpojumi bojāto detaļu nomaiņai. Detektora izmantošana ļautu industrijai ietaupīt ievērojamus līdzekļus.
Pētījums notika ciešā sadabībā ar zinātniekiem no Tartu universitātes. Atklājums jau guvis starptautiskās zinātniskās sabiedrības uzmanību, kā arī ticis pārpublicēts prestižajā izdevumā «Chemical and Engineering news».
Pētnieki ir uzsākuši sarunas ar iespējamajiem sadarbības partneriem ASV par jaunās tehnoloģijas virzīšanu tirgū.
rtu.lv