building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1673
Nozares raksti32872
Rūpnieciski ražotas koka mājas: svarīgi padomi pirms būvniecības uzsākšanas : building.lv - par būvniecību Latvijā

Rūpnieciski ražotas koka mājas: svarīgi padomi pirms būvniecības uzsākšanas

Rūpnieciski ražotas koka mājas: svarīgi padomi pirms būvniecības uzsākšanas

Lai gan doma par sava mājokļa iegādi parasti izraisa daudz labu emociju, izlemt, kāda veida mājokli dzīvošanai izvēlēties, prasa vairāk laika un pūļu, nekā sākumā varētu šķist. Mēs nebūvējam rūpnieciski ražotas koka mājas katru gadu. Tāpēc, plānojot šī tipa mājas celtniecību, parasti mēs liekam lielas cerības uz turpmāko komfortu un ceram izvairīties no būvniecības kļūdām, kas var izmaksāt papildu naudu.

Lai visi būvniecības lēmumi būtu raitāki, mēs nolēmām lūgt nelielu palīdzību meistaramajas.lv komandai, kas jau daudzus gadus specializējas koka māju ražošanā. Pēc speciālistu domām, pirms jebkādu būvdarbu uzsākšanas ir jāzina un rūpīgi jāizvērtē dažas būtiskas lietas.

Labs projekts – puse no darba
Jebkura veida mājas projekta galvenais mērķis ir maksimāli attaisnot nākamo īpašnieku cerības. Tāpēc, pēc ekspertu teiktā, katrs(-a) profesionālis(-e) šim būvniecības posmam pievērš īpašu uzmanību. Īsāk sakot, visi būvdarbi – no pamatiem līdz apdarei – ir jāplāno pirms uzsākt būvēt. Galu galā – rezultāts ir tieši atkarīgs no plānošanas. Tātad, kādiem darbiem jums vajadzētu koncentrēties?

Kuru koka mājas tipu izvēlēties?
Ja nolemjat uz sava zemes gabala būvēt koka māju, der zināt, ka konkrēta tipa guļbūvēm ir dažādas atšķirības, ne tikai izskatā. Dažādu veidu guļbūvēm ir arī dažādas īpašības, kas parasti ietekmē ne tikai dzīves komfortu, bet arī turpmākās būvniecības un mājas uzturēšanas izmaksas.

Iespējams, par visdārgākās rupnieciski razotas koka mājas ir mājas, kas celtas no dabīgiem, liela diametra baļķiem. Katrs šādas mājas būvniecībā izmantotais baļķis ir rūpīgs roku darbs, un pašas mājas tiek būvētas pēc tradicionālās tehnoloģijas, kur arī katru baļķi savieno pieredzējis(-usi) amatnieks(-ce). Mājas no dabīgiem baļķiem parasti ir ļoti unikālas: īpaša baļķu apstrāde ļauj saglabāt dabiskumu no dabas.

Svarīgi pieminēt, ka šāda veida koka māju projektēšana paver daudz mazāk interjera iekārtošanas iespēju – telpu platība ir ierobežota, jo tieši atkarīga no baļķu garuma. Taču no tehniskās puses šādu māju galvenās priekšrocības ir īpaši laba pašizolācija un gaisa cirkulācija. Šī iemesla dēļ, papildus siltinot guļbūvi, jūs varēsiet tajā ne tikai dzīvot visu gadu, bet arī baudīt ārkārtīgi zemas uzturēšanas izmaksas. Taču, ņemot vērā celtniecībā izmantotos unikālos, garos un plata diametra baļķus, nav grūti saprast, ka šādu materiālu cena būtiski sadārdzina pašu māju.

Otrs, iespējams, populārākais guļbūvju variants ir līmēto siju koka mājas, kuru konstrukcija maz atšķiras no masīvu guļbūvju celtniecības: neapstrādātos baļķus ar speciālām mašīnām sagriež iegarenos dēļos un kārtīgi izžāvē. Vēlāk, pēc slīpēšanas, baļķus savieno, izmantojot hidraulisko presi un īpašu, ūdensizturīgu līmi. Lai gan līmētie un laminētie baļķi ir ļoti līdzīgi masīvkoka mājām izmantotajiem baļķiem, no tiem izgatavotajām koka mājām ir dažas būtiskas atšķirības – tie nav jutīgi pret apkārtējās vides temperatūras un mitruma izmaiņām.

Svarīgi arī uzsvērt, ka mājas no līmēto siju baļķiem neierobežo iekštelpu aspekti un arhitektoniskie risinājumi. Tā kā koks ir līmēts, ir viegli iegūt vēlamo baļķa formu un garumu. Visbeidzot, šāda veida mājas, pateicoties līmēto siju koka izmantošanai, ir lētākas nekā rūpnieciski ražotas koka mājas, kas celtas no baļķiem, kas izgatavoti ar rokām.

Trešais, ne mazāk ievērības cienīgs, koka mājas veids ir karkasa māja. Būvējot šāda veida mājas, koks tiek kombinēts ar citiem materiāliem, tāpēc māja nav līdzīga tradicionālajām lauku mājām. Par labu šāda veida mājas izvēlei bieži vien par galvenajiem argumentiem ir ātri uzbūvējamas konstrukcijas, vieglākas rekonstrukcijas un plašais unikālo arhitektūras dizaina risinājumu klāsts.

Kāpēc ir svarīgs koka veids?
Kā norāda meistaramajas.lv speciālisti, siltumizolāciju ietekmē arī koksnes veida izvēle, tāpat kā mājas tehniskās īpašības. Tikai izvēloties augstākās kvalitātes koksni savai koka mājas konstrukcijai, jaunajā mājā varēsiet nodrošināt lielisku mikroklimatu: vasarā telpā būs patīkami vēss un ziemā silti.

Mūsu valstīs, iespējams, visizplatītākās nopērkamās rūpnieciski būvētās koka mājas ir būvētas, izmantojot skuju koku: priedes, egles, ciedru vai ciedru priedes, lapegles. Nav grūti saprast, ka, pirmkārt, tik bieža šo koksnes sugu izvēle ir saistīta ar šo koku sugu pārpilnību mūsu valstī. Tāpat koksnes izvēli nosaka citas specifiskas koksnes īpašības, piemēram, egles koksnei ir daudz lielāka noturība pret temperatūras atšķirībām nekā priedei, tāpēc būvkonstrukciju ražošanai bieži izvēlas egli. Taču, vērtējot priedes koksni, jāuzsver, ka tā daudz vairāk elpo, līdz ar to ir labāka gaisa un mitruma caurlaidība, un tās īpatnējais blīvums nodrošina labākas ēkas mehāniskās īpašības.

Būtiskā aspekta novērtēšana: siltumizolācija – egles koka mājas siltināšana būs vismaz par 10% labāka nekā priedes koka mājai, bet tāda pati lapegles māja būs pat par 25–30% vēsāka. Šos koksnes veidus ievērojami pārspēj sarkanais Kanādas un Sibīrijas ciedrs, kas, pateicoties savai unikālajai struktūrai, ne tikai ļoti labi saglabā siltumu, bet arī īpaši labi attīra gaisu un tajā esošos mikrobus. Ciedram ir arī ļoti zems saspiešanas koeficients, tāpēc tas praktiski nepadodas garenvirziena un šķērsvirziena rotēšanai vai sarukšanai. Ciedram ir vismazākais siltuma zudums salīdzinājumā ar citiem koksnes veidiem, pateicoties zemajam blīvumam un augstajam gaisa saturam koksnes struktūrā.

Izvēloties celtniecībā izmantot koksni, ir jāņem vērā ne tikai koksnes veids, bet arī vieta, kur koki auguši, kurā gadalaikā tie tika nocirsti. Piemēram, skujkoki var ievērojami atšķirties atkarībā no tā, kur auguši – vai mežs ir jaukts, blīvs vai varbūt mežā kalnā, purvā vai zemienē, kas ir diezgan svarīgi ēkas izturībai un noturībai. Ir arī vērts atzīmēt, ka ziemas sezonas koks būs daudz sausāks, tāpēc, žāvējot jau salikto konstrukciju, visticamāk, tas ļaus izvairīties no lielām deformācijām, lielām plaisām un sēnīšu vai grauzēju bojājumiem.

Siltinātas rūpnieciski ražotas koka mājas priekšrocības
Pēc ekspertu domām, būvējot jaunu mājokli, ieteicams pievērst uzmanību daudziem svarīgiem aspektiem. Taču, iespējams, guļbūves siltināšana ir tas faktors, kas visvairāk ietekmēs dzīves komfortu un mājas uzturēšanas izmaksas. Lai arī koka konstrukcija, pateicoties tās specifiskajām īpašībām, nodrošina salīdzinoši labu hermētiskumu, samazinot pašas mājas siltināšanas nepieciešamību, šo aspektu nevajadzētu uztvert kā pašsaprotamu.

Izvēloties materiālus mājas siltināšanai, īpaši svarīgi ir pievērst uzmanību siltumvadītspējas koeficientam – jo mazāks koeficients, jo mazāk būs nepieciešams siltumizolācijas materiālu. Siltumvadītspēja galu galā ietekmēs arī apkures izmaksas. Svarīgi arī, lai siltumizolācijai izmantotais materiāls būtu tvaiku caurlaidīgs – neelpotu, vējš neuzkrātos materiālā, un tas būtu izturīgs pret mikroorganismu vairošanos.

Ja siltināšanas process nav pareizi aprēķināts, siltināšanai izmantotie materiāli var sabojāties un var būt atkārtoti jāveic darbi. Jāpiemin arī tas, ka visus siltināšanas darbus ir ieteicams veikt no ārpuses, jo mājas siltināšana no iekšpuses nav īpaši praktiska. Grīdu nepieciešams demontēt ļoti bieži, un, ja darbs tiek veikts ne tajā augstākajā kvalitātē, tā nodrošina lielisku augsni grauzējiem vai pelējumam.

Speciālisti uzsver, ka pat lielas investīcijas mājas sienu siltināšanā vai efektīvās apkures sistēmās būs bezvērtīgas, ja nebūs veikta pilnīga mājas siltināšana. Ir vērts atzīmēt, ka logi un durvis veido pat 25% un dažkārt pat 30% siltuma zudumu, tāpēc, siltinot sienas, neaizmirstiet pievērst uzmanību vājajām vietām. Augstu siltumizolāciju var nodrošināt, izvēloties plastmasas logus un hermetizētas durvis.


Mūsdienīgas rūpnieciski ražotas koka mājas
Koka mājas daudziem cilvēkiem joprojām asociējas ar lauciniecisku interjeru. Tomēr, lai gan pārvērst koka māju par modernu mājokli ir savi izaicinājumi, pašu baļķi varētu lieliski apvienot ar kontrastējošiem materiāliem. Tomēr ir svarīgi pievērst lielāku uzmanību dažiem būtiskiem risinājumiem.

Koka mājas asociējas ar dabu, taču tas nenozīmē, ka koka mājas iekšējai apdarei jāizmanto tikai dabīgais koks. Unikāli apdares risinājumi parasti ļauj izveidot ekskluzīvu interjera stilu.

Viens no vispopulārākajiem koka māju iekšējās apdares materiāliem ir ģipškartona plāksne, kas ļauj realizēt unikālas plānojuma iespējas. Šajā gadījumā ir daudz iespēju, kā dekorēt sienas un griestus.

Lai saglabātu unikālo guļbūves interjeru, meistaramajas.lv speciālisti iesaka koka bāzes sienas vai griestus kombinēt ar koku, piešķirot telpai nedaudz mūsdienīguma, vienlaikus saglabājot koka dabisko akcentu. Jāuzsver, ka koka un ģipškartona kombinācija nav vienīgais risinājums, kas piešķir telpām mūsdienīgumu. Par diezgan izskatīgu un stilīgu izvēli var nosaukt arī interjeram pielāgotus flīžu un akmens fragmentus. Runājot par koka mājas grīdu, ir ļoti daudz iespēju – tā varētu būt no dabīga koka paneļiem vai lamināta ar koka vai akmens faktūru. Ir arī iespēja izvēlēties flīzes vai paklāju, bet pēdējie varianti ir retāk sastopami moderna stila mājās.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.