Sarkandaugavas vēsturiskā piesārņojuma attīrīšanas darbi jau pusē; teritoriju attīrīs līdz 2017. gadam
2015. gada 25. augustā Rīgas brīvostā, SIA "Ovi Rīga" teritorijā notika projekta "Vēsturiski piesārņoto vietu sanācija Sarkandaugavas teritorijā" informatīvais pasākums ar Šveices Konfederācijas vēstnieka Latvijā, ekselences Markus Dutly dalību.
Rīgas apkaimju biedrību, vides organizāciju un mediju pārstāvji tika iepazīstināti ar paveikto vēsturiskā piesārņojuma attīrīšanā Sarkandaugavā, kā arī ar turpmākajiem darbiem šī projekta īstenošanā. Projekts norit saskaņā ar darbu un laika plānu. Kopš 2013. gada no piecām piesārņotajām teritorijām Sarkandaugavā kopumā atsūknētas 693 tonnas peldošo naftas produktu, kas ir teju puse no kopējā prognozētā piesārņojuma apjoma. Līdz 2017. gadam plānots turpināt jau uzsāktos sanācijas darbus, atsūknējot peldošo naftas produktu slāni, attīrot piesārņoto grunti un uzbūvējot rievsienu, lai novērstu atlikušā piesārņojuma nonākšanu Sarkandaugavas attekā.
Projekta pirmajā kārtā, kopš 2013. gada līdz šī gada augustam, no SIA "OVI", SIA "Eko Osta", SIA "Woodison" un SIA "Bunkerings" teritorijām atsūknētas un pārstrādei nodotas teju 560 tonnas virs pazemes ūdeņiem peldošo naftas produktu. Plānots, ka šajās Rīgas Brīvostas teritorijās projekta gaitā tiks atsūknētas 900 tonnas naftas produktu un veikti vides aizsardzības pasākumi teritorijas attīrīšanai no piesārņojuma, kas atrodas augsnē, gruntī un pazemes ūdeņos saistītā frakcijas veidā, teju 150 tonnu apmērā.
Savukārt projekta otrajā kārtā, kas kopš 2014. gada norisinās Rīgas Brīvostā SIA "OVI Rīga" teritorijā, līdz šim brīdim izvietota nepieciešamā infrastruktūra – sanācijas monitoringa urbumi, uzstādītas tehnoloģiskās iekārtas konteineros, izveidotas nepieciešamās komunikācijas. Kopumā piesārņotā teritorija attīrīta no 133 tonnām peldošo naftas produktu. Kopējais prognozētās piesārņojuma apjoms – aptuveni 536 tonnas virs pazemes ūdeņiem peldošo naftas produktu un vismaz 5238 tonnas piesārņotās grunts, tai skaitā 536 tonnas atsfaltveidīga piesārņojuma. Lai novērstu atlikušā piesārņojuma nonākšanu Sarkandaugavas attekā, izbūvēta 329 metrus gara rievsiena.
Projekts tiks īstenots līdz 2017. gadam. Tā kopējais finansējums ir 15,3 miljoni Šveices franki (CHF), no kuriem Šveices atbalsts ir 13 miljoni Šveices franki (CHF) un Latvijas līdzfinansējums – 2,3 miljoni Šveices franki (CHF).
Sarkandaugavas piesārņotā teritorija iekļauta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Nacionālajā programmas "Vēsturiski piesārņoto vietu sanācija" un definēta kā viena no nozīmīgākajām vietām, kas uzskatāmas par visvairāk piesārņotām teritorijām Latvijā. Teritorija vēsturiski tika izmantota naftas produktu uzglabāšanai un pārkraušanai.
Piesārņojums ar naftas produktiem Sarkandaugavā izveidojās 20. gadsimta 60.-70. gados, kad to apsaimniekoja Padomju Savienības armija. Pašlaik naftas produktu peldošais slānis ir vairāk par vienu metru.
Projekta mērķis ir uzlabot vides kvalitāti un samazināta piesārņojuma ieplūšana Daugavā un tālāk Baltijas jūrā, mazinot draudus cilvēku veselībai. Kā arī samazināta piesārņojuma ietekmi uz "Natura 2000" aizsargājamo teritoriju – piekrastes dabas parka teritoriju Mangaļu salu un Mīlestības salu.
VVD uzdevums ir organizēt vēsturiski piesārņoto vietu sanāciju četros īpaši bīstamos vides objektos valstī. 2012. gadā jau veiksmīgi noslēgusies Jelgavas bīstamo atkritumu izgāztuves "Kosmoss" likvidēšana, šā gada oktobrī tiks pabeigta Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuves sanācija. Ar Šveices valdības atbalstu norit Sarkandaugavas teritorijas attīrīšana Rīgas Brīvostas teritorijā, kā arī līdz 2019. gadam tiks īstenota Inčukalna sērskābo gudrona dīķu sanācija.