building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Saules paneļi – ko vērts zināt un kā izvēlēties? : building.lv - par būvniecību Latvijā

Saules paneļi – ko vērts zināt un kā izvēlēties?

Saules paneļi – ko vērts zināt un kā izvēlēties?

Tā dēvētās zaļās jeb alternatīvās enerģijas iegūšana un izmantošana tradicionālo enerģijas avotu vietā mūsdienās kļuvusi īpaši populāra un atzīta arī Latvijas klimatiskajā zonā. Viens no visbiežāk izmantotajiem zaļās enerģijas resursiem ir tieši saules enerģija, ar kuras palīdzību iespējams nodrošināt gan elektroenerģijas, gan siltumenerģijas apgādi, izmantojot attiecīgās tehnoloģijas – saules paneļus vai saules kolektorus. Šoreiz fokusēsimies uz saules paneļu darbību, to izmantošanas priekšrocībām, uzstādīšanu un, protams, noderīgiem ekspertu ieteikumiem, kā izvēlēties savam īpašumam piemērotākās saules enerģijas ieguves sistēmas.

Ražojiet dienā, tērējiet naktī – galvenie zaļās enerģijas darbības principi
Ikvienam interesentam, kas jebkad apsvēris saules enerģijas izmantošanu savā labā, pavisam noteikti ir zināms, ka saules enerģijas potenciāls ir patiesi milzīgs; saules baterijas jau gadiem ilgi tiek izmantotas tādu izmērā mazu ierīču kā kalkulatoru un mobilo telefonu enerģijas līmeņa atjaunošanai. Taču tas, protams, nav viss. Pateicoties straujajai inovāciju attīstībai, arvien populārāka kļūst tā sauktā saules paneļu tehnoloģija, ar kuras palīdzību iespējams nodrošināt elektroenerģijas apgādi mājsaimniecībām vesela gada griezumā, neatkarīgi no ārā valdošajiem laika apstākļiem.

Taču, kā īsti darbojas šī daudzsološā paneļu tehnoloģija? Kā jau zināms, saules enerģija tiek ražota dienā un tērēta diennakts tumšajās stundās, turklāt, dienas laikā saražoto elektroenerģiju iespējams ne tikai patērēt, bet arīdzan uzkrāt tīklā, tādējādi veidojot elektroenerģijas uzkrājumus, kurus iespējams realizēt vēlāk, piemēram, ziemā, kad līdz zemei nonāk salīdzinoši mazāk tiešās saules gaismas. Savukārt saules enerģijas ražošanas pamati tiek balstīti uz saules paneļa virsmas esošajiem fotoelementiem un to izvadiem, kas, saskaroties ar tiešajiem saules stariem, rada spriegumu, vēlāk pārtopot līdzstrāvas avotā.


Kādas ir saules paneļu izmantošanas priekšrocības un trūkumi Latvijas klimatiskajos apstākļos?
Domājot par saules paneļu uzstādīšanu savām personīgajām vajadzībām, noteikti jāapsver ne tikai šīs tehnoloģijas piedāvātās priekšrocības, bet arīdzan daži no būtiskākajiem saules paneļu izmantošanas trūkumiem, kas nebūt nav mazsvarīgi.

Saules paneļu ekspluatācijas galveno priekšrocību sarakstā ietilpst:

● spēja ietaupīt finanses, patērējot līdz pat 50 % vai vairāk procentiem mazāk elektroenerģijas no tīkla;

● uzkrātās elektroenerģijas izmantošana rudens vai ziemas mēnešos, tādējādi ietaupot līdzekļus visu cauru gadu;

● neatkarības iegūšana no pastāvīgi augošā elektroenerģijas cenu pieauguma tuvākā un tālākā nākotnē.

Saules paneļu uzstādīšanas un lietošanas būtiskākie trūkumi:

● salīdzinoši augstas sākotnējās uzstādīšanas izmaksas;

● cenā dārgu un grūti piemeklējamu rezerves komponenšu iegāde.

Kas attiecas uz konkrētās tehnoloģijas lietošanu Latvijas klimatiskajos apstākļos, ir vērts zināt, ka ar saules paneļu palīdzību mūsu valsts teritorijā iespējams ietaupīt no 50 līdz pat 70% tradicionālās elektroenerģijas. Visaugstākā saules paneļu efektivitāte pavisam noteikti būs vērojama laika periodā no aprīļa līdz oktobrim; atlikušajos mēnešos tie spēs nodrošināt no 10 līdz 20% nepieciešamās enerģijas, kas vēl aizvien ir uzskatāms par procentuāli labu ietaupījumu jūsu maciņam.


Saules paneļu uzstādīšana – Lietas, kas pavisam noteikti jāņem vērā
Runājot par saules paneļu uzstādīšanas procesu, jāteic, ka ne katram zaļās enerģijas entuziastam ir zināms, cik liels darbs patiesībā ir jāiegulda vēl pirms kārotās tehnoloģijas ekspluatācijas uzsākšanas. Lai gan saules paneļi tiek uzskatīti par samērā vienkāršām iekārtām, kas nebūt nepieprasa padziļinātu iejaukšanos mājokļa konstrukcijās, pirms to uzstādīšanas jāveic vairāki svarīgi plānošanas darbi, to skaitā uzticama un pilnīga pakalpojuma sniedzēja izvēle, kā arī mājokļa ritmam atbilstoša tehniskā risinājuma izstrāde, kas nereti aizņem vairāk laika, nekā sākotnēji iecerēts.

Izvēloties sev tīkamāko un cenā pieejamāko pakalpojuma sniedzēju, pārliecinieties, vai konkrētā uzņēmuma cenā ietilpst arī tādas būtiskas pozīcijas kā izvēlētā objekta apsekošana klātienē, nepieciešamās dokumentācijas sagatavošana un objekta nodošana ekspluatācijā. Ja jūsu izraudzītais pakalpojuma sniedzējs nespēj nodrošināt kādu no iepriekšminētajiem procesiem, jums var nākties rēķināties ar zināmām neērtībām, kā arī neatliekamām papildu izmaksām.

Kā izvēlēties savam īpašumam un dzīvesstilam piemērotāko sistēmu?
Visbeidzot esam nonākuši līdz, iespējams, sarežģītākajam plāna punktam, proti, jūsu īpašumam un dzīvesstilam piemērotākās saules paneļu sistēmas izvēles. Tā kā saules paneļi ir piemēroti uzstādīšanai gan privātmājām, gan zemnieku saimniecībām, kā arī platībā lielām ražošanas ēkām, piemērotākās sistēmas izvēlē ir svarīgi koncentrēties uz šādiem atlases kritērijiem:

  • Iekārtas ražošanā izmantotie materiāli
    Mūsdienu tirgū galvenokārt pieejami divu veidu saules paneļi, proti, monokristāla un polikristāla iekārtas. Monokristāla paneļi būs efektīvāki tieši sliktos laika apstākļos (lietus, migla, apmācies laiks), savukārt polikristāla paneļi savu maksimālo efektivitātes slieksni sasniegs saulainos laika periodos. Tiesa monokristāls praksē ir par aptuveni 10% jaudīgāks nekā polikristāls; šis rādītājs spilgti ietekmē arī monokristāla paneļu cenu, kas noteikti jāņem vērā, ja esat ieplānojis ar tiem nosegt salīdzinoši lielu jumta laukumu.
  • Saules paneļu ražība
    Viens no galvenajiem kritērijiem jūsu īpašumam atbilstošākās paneļu sistēmas izvēlē, bez šaubām, ir saules paneļu ražība jeb viena uzstādāmā kilovata izmaksas pret sistēmas potenciālo jaudu. Jo efektīvāki un jaudīgāki būs jūsu izvēlētie paneļi, jo vairāk elektroenerģijas tie spēs saražot, aizņemot pēc iespējas mazāku jumta platību. Lai noteiktu savam īpašumam nepieciešamo sistēmas jaudu, rūpīgi jānovērtē mājsaimniecības vidējais elektroenerģijas patēriņš gadā, kā arī šī patēriņa sadalījums pa mēnešiem un diennakts periodiem.
  • Iekārtas izturības līmenis
    Izvēloties saules paneļus savam mājoklim, rūpīgi jāizvērtē arī konkrēto paneļu vispārējais izturības līmenis. Kvalitatīvi saules paneļi visbiežāk būs aprīkoti ar īpaši paaugstinātu izturību pret tādiem elementiem kā krusa un bieza sniega kārta. Ir vērts aizdomāties arī par alumīnija rāmju pievienoto vērtību – tie pasargās paneļus no stipra vēja un citiem nelabvēlīgiem laika apstākļiem, kas var rezultēties ar potenciāliem iekārtas bojājumiem.

Kvalitatīvas saules elektrostaciju komponentes interneta veikalā 220.lv
Pašiem sava zaļā enerģija – ja arī jūs esat nobriedis mainīt līdzšinējos ieradumus un vēlaties pāriet uz videi draudzīgāku enerģijas ieguves veidu, interneta veikals 220.lv aicina ielūkoties savā saules elektrostaciju komponenšu klāstā. Tradicionālie un salokāmie/pārnēsājamie saules paneļi, saules paneļu lādētāji un saules invertori jeb viss nepieciešamais ilgtspējīgas un uzticamas elektroenerģijas nodrošināšanai arī jūsu mājsaimniecības vai izbraukuma vajadzībām. 220.lv – izdevīgi piedāvājumi, patīkamas cenas un ekselents klientu serviss!

 

 

 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.