Siltumizolācijai nepieciešamās plēves
Ēkas dažādo būvkonstrukciju siltināšanai tiek izmantotas dažādas tā sauktās celtniecības plēves. Tās paredzētas tam, lai aizsargātu celtnes siltumizolācijas materiālus no dažādu ārējo faktoru ietekmes, un lai siltumizolācijas materiāli bez problēmām varētu pildīt savas funkcijas. Ja siltumizolācijas materiāls būs mitrs, tas neglabās siltumu un samazināsies arī tā ekspluatācijas ilgums.
Celtniecības plēves iedala pēc to izmantošanas mērķa vairākās lielās grupās. Katras grupas plēves paredzētas noteiktu uzdevumu veikšanai un atšķiras savā starpā pēc struktūras, materiāla un tehniskajām īpašībām. Latvijas tirgū piedāvātās celtniecības plēves var iedalīt četrās grupās: hidroizolācijas, pretvēja, tvaika izolācijas un difūzijas plēves.
Galvenie raksturlielumi
Viens no galvenajiem plēvi raksturojošiem lielumiem ir tās tvaika caurlaidības spēja. To raksturo plēves spēja caurlaist noteiktu ūdens tvaika daudzumu 24 stundu laikā caur 1 m² lielu laukumu pie relatīvā gaisa mitruma 85% pie gaisa temperatūras plus 24ºC grādi.
Otrs nozīmīgais plēves tehnisko īpašību rādītājs ir tās ūdensnecaurlaidīgums jeb plēves spēja noturēt uz savas virsmas noteikta augstuma ūdens stabu. Jo īpaši šis rādītājs ir svarīgs pretvēja un difūzijas plēvēm.
Plēves raksturo arī citi lielumi – to stiprība uz stiepi gan garenvirzienā, gan šķērsvirzienā, plēves materiāla ugunsizturība un arī tās masa gramos uz vienu kvadrātmetru.
Hidroizolācijas plēves
Šīs plēves paredzētas ēkas jumtu aizsardzībai no ārējā mitruma un kondensāta kaitīgās ietekmes. Hidroizolācijas plēves iedala divās grupās: parastās un antikondensāta plēves. Visām plēvēm ir jābūt ar UV stabilizāciju, ko nosaka ES normas. Materiālam piemītošā aizsardzība pret ultravioleto starojumu garantē, ka tas kalpos ilgāk un arī aizsargās ēkas materiālus. Saskaņā ar ES prasībām, kalpošanas mūžs ir aptuveni 50 gadi. Lai paaugstinātu plēvju izturību, tās tiek armētas. Antikondensāta hidroizolācijas plēves nedrīkst uzklāt "pa tiešo" uz siltumizolējošās vates slāņa.
Pretvēja aizsargplēves
Šīs plēves dēvē arī par vēja barjeru un tās tiek klātas uz siltumizolācijas materiāla kārtas no ārpuses, pie siltumizolācijas materiāla neatstājot gaisa spraugas (atsevišķos gadījumos gaisa šķirkārta tomēr ir jāveido). Tās izmanto jumta konstrukcijās un ārsienu siltināšanai. Galvenās pretvēja plēves funkcijas ir siltumizolācijas slāņa aizsardzība pret gaisa un mitruma nokļūšanu tajā, kā arī ūdens tvaika vienvirziena kustības nodrošināšana virzienā no iekšpuses uz āru. Tāpēc pretvēja plēvēm jābūt pietiekami labam tvaika caurlaidības līmenim. Pretvēja plēvju funkcijas ir zināmā mērā līdzīgas minerālvates pretvēja plāksnēm, taču plēvju pluss ir to zemākas izmaksas, pie tam atsevišķi pretvēja plēvju veidi nodrošina paaugstinātu pretestību pret ūdeni.
Tvaika izolācijas plēves
Tvaika izolācijas plēves jeb tvaika barjera ir visvienkāršākās un visbiežāk izmantotās celtniecības plēves. Tās nelaiž cauri ūdens tvaikus nevienā no abiem virzieniem (ārpuse – iekšpuse vai otrādi) un ir pieskaitāmas pie "neelpojošām" plēvēm. Tomēr šī izolācija nodrošina aizsardzību pret mitrumu, pasargājot gan pašu siltumizolācijas materiālu, gan ēkas būvkonstrukcijas. Tvaika izolācijas plēves montē siltumizolācijas materiālam no telpas iekšpuses. Tvaika izolāciju izmanto gan jumtu, gan sienu un grīdu siltināšanā.
Plēvei jāatbilst noteiktam biezumam – tai jābūt vismaz 0,2 mm jeb 200 mikronu biezai. Tai jābūt izgatavotai no pirmreizējā polietilēna (polipropilēna) nevis ar otrreizējā polietilēna piejaukumiem, kā tas mēdz būt daudzām no piedāvātajam tvaika izolācijas plēvēm. To var pamanīt "uz aci" – ja plēvei būs otrreizējā polietilēna piejaukumi, būs saskatāmi smilšu graudiņi, netīrumi u.c. Teicamas kvalitātes tvaika izolācijas plēvei jābūt stabilai pret ultravioleto starojumu, tās ir bezkrāsainas vai ar vieglu, dzidru krāsojumu (piemēram, dzeltenas) nevis pigmentētas.
Kvalitatīvai tvaika izolācijas plēvei ir jākalpo apmēram 50 gadi, zemākas kvalitātes produktiem šis laiks var būt 10 – 15 gadus. To, ka plēve vairs nepilda savas funkcijas var noteikt pēc tā, ka uz sienām vai citām redzamām konstrukciju daļām sāk veidoties mitri plankumi, rodas pelējums utt.
Difūzijas jeb membrānas aizsargplēves
Šīs ir vairākslāņu plēves, kas apvieno hidroizolācijas un pretvēja plēves funkcijas. Membrānas apakšējais slānis ļauj ūdens tvaikiem brīvi pārvietoties uz āru, bet augšējais slānis neļauj mitrumam no ārpuses iekļūt siltumizolācijas materiāla kārtā, tādējādi nodrošinot siltumizolāciju. Difūzijas membrānas var būt ar diviem, trim un četriem slāņiem. Divslāņu membrānas ir mazāk izturīgas pret mehāniskiem bojājumiem, tāpēc to ieklāšanā nepieciešama lielāka uzmanība. Trīs slāņu plēves ir izturīgākas, jo difūziju nodrošinošais slānis pārklāts ar īpašu aizsargkārtu. Četru slāņu difūzijas plēves ir īpaši izturīgas, jo tām ražošanas procesā tiek iestrādāts speciāls armējums, savukārt paši plēves slāņi ir nevis salīmēti, bet laminēti. Tādējādi membrāna iegūst papildu stiprību un ir arī elastīga. Augstu tvaika difūziju nodrošina pa membrānas virsmu vienmērīgi sadalītas mikroporas ar diametru 1- 2 mikroni.
Difūzijas membrānas īpaši plaši pielieto slīpo jumtu konstrukcijās, īpaši mansarda izbūvē. Visas difūzijas membrānas var tikt izmantotas kā pretvēja izolācijas plēves. Difūzijas membrānas klāj cieši pie siltumizolācijas materiāla slāņa un nav nepieciešams veidot speciālas ventilācijas spraugas pie savienojumu vietām jumta korē.