Siltumsūkņus izvēlas par pamata apkuri

Siltumsūkņus izvēlas par pamata apkuri

  Tuvojas jaunā apkures sezona, laiks savā mājoklī ieviest mūsdienīgu un enerģiju taupošu apkures sistēmu, ko nodrošina gaiss-gaiss vai gaiss-ūdens siltumsūkņi. Ja vēl pirms pāris gadiem siltumsūkņi tika uzskatīti kā pamatapkures papildinājums, tad šodien var droši apgalvot – mūsu klimatiskajos apstākļos siltumsūkņi ir droši izmantojami kā ēkas galvenais apkures veids.


Aprēķini liecina, ka gaiss-gaiss un gaiss-ūdens siltumsūkņi ir ceturtais lētākais apkures veids aiz pirmajā vietā esošā zemes siltumsūkņa (ja tas ierīkots atbilstoši tehniskajām prasībām), otrajā vietā esošās malkas un koksnes granulām, kas ieņem trešo vietu. Piekto un tālākās vietas ieņem dabasgāze, dīzeļdegviela, sašķidrinātā gāze, par dārgāko atzīstot elektrību. Nenoliedzami, tāpat kā pie jebkura apkures veida, arī siltumsūkņu efektivitāte vislabāk būs jūtama tad, ja ēkai būs veikti attiecīgi energoefektivitātes pasākumi – siltināšana, kvalitatīvu logu nomaiņa, pareiza ventilācijas sistēmas izbūve. Vēl viens gaiss-gaiss un gaiss-ūdens siltumsūkņu pluss – to montāža un uzstādīšana neaizņem daudz laika un nav nepieciešami apjomīgi remontdarbi. Turklāt siltumsūkņi ir savietojami ar jau esošo apkures sistēmu, kas nozīmē, ka nav vajadzīga iepriekšējās sistēmas demontāža vai kapitāla pārbūve.

 

Svarīgs siltumsūkņu efektivitātes rādītājs ir to lietderības koeficients COP jeb atdotā siltuma attiecība pret patērēto elektroenerģiju. Jo augstāks šis koeficients, jo siltumsūknis ir ekonomiski izdevīgāks un nodrošina būtisku apkures izdevumu samazinājumu. Piemēram, gaiss-gaiss siltumsūkņiem Latvijas apstākļos vidējais sezonālais COP ir 3 – 3,5, kas uzskatāms par ļoti labu rādītāju, bet COP koeficients 5 un vairāk sasniedzams tikai jaunākās paaudzes siltumsūkņu modeļiem. Siltumsūkņa izvēlē, jāņem vērā tā COP siltumadeves rādītāji, pie āra gaisa temperatūras mīnus 15 – 200C.

Gaiss-gaiss siltumsūknis

Šī veida siltumsūknis ziemā ir izmantojams kā visa mājokļa apsildes avots, bet vasarā darbojas kā gaisa kondicionieris. Līdztekus to iespējams izmanot kā gaisa sausinātāju un jonizētāju (bagātināšana ar skābekli), kas jo īpaši labi noder pavasarī un agrā rudenī, kad apkure vēl nav nepieciešama, taču telpās veidojas paaugstināts mitrums. Ne visi siltumsūkņa modeļi ir aprīkoti ar augstākminētajām opcijām.

Standarta komplektācijā gaiss-gaiss siltumsūkni veido divas daļas – ārējais bloks, ko stiprina pie ēkas ārsienas, un viens iekšējais bloks, kas atrodas telpās.  Ārējā blokā atrodas kompresors un ārējais siltummainis, iekšējā blokā atrodas iekšējais siltummainis, rotors un filtri. Ārējo bloku ar iekšējo savieno kapara caurulītes, kas veido noslēgtu sistēmu, pa kuru plūst videi draudzīgs aukstuma aģents. Vienkāršoti raksturojot - ārpusē novietotā daļa izmanto āra gaisa siltumu un ar aukstuma aģenta starpniecību to uzsildot, novada jeb izpūš telpās ar iekšējā blokā esošā rotora palīdzību. Ņemot vērā šo darbības principu, telpu plānojumam jābūt pēc iespējas atklātākam vai arī istabu durvīm jābūt atvērtām, lai siltais gaiss vienmērīgi izplatītos visās telpās. Lielākām platībām vai divstāvu dzīvojamām mājām efektīva rezultāta sasniegšanai izmanto divus siltumsūkņa komplektus vai tā dēvēto multisplitu – pie viena ārējā bloka tiek pieslēgti divi iekšējie bloki. Lielākoties iekšējo bloku novieto pie sienas lielākajā ēkas telpā, rēķinot, lai tiku nodrošināta labāka siltā gaisa cirkulācija. Gaiss-gaiss siltumsūknis spēj nodrošināt telpās temperatūru no plus 17 – 300C grādiem, vasarnīcās iespējams izmantot +100C grādu uzturēšanas režīmu. Jāzina, ka šo siltumsūkņu veidu nevar izmantot ūdens sildīšanai, apkures radiatoriem vai siltajām grīdām.

Kā liecina SIA "Mare Verpete", ka Latvijā pārstāv pasaulē vadošo zīmolu gaiss-gaiss un gaiss-ūdens siltumsūkņus ("Panasonic", "Toshiba", "Daikin" "Mitsubishi Electric" u.c.) pieredze, mūsu klimatiskajos apstākļos gaiss-gaiss siltumsūknis kā vienīgais apkures veids, spēj sekmīgi darboties līdz mīnus 15 – 200 C grādiem. Temperatūrai, krītoties zemāk, siltumsūknis turpinās darboties, taču tas nespēs nodrošināt komforta temperatūru un vēlams pieslēgt papildu apsildi, piemēram, līdzšinējo apkures sistēmu.

Priekšrocības:
•    viegla un ātra montāža;
•    tūlītējs siltuma efekts;
•    izmantojams kā pamata apkures veids;
•    vasarā izmantojams kā kondicionieris.;
•    izmantojams kā gaisa sausinātājs un jonizētājs.

Trūkumi:
•    telpu durvis jātur visu laiku atvērtas vai arī katrā telpā jāierīko savs iekšējais bloks, kas palielina izmaksas;
•    jūtama viegla gaisa plūsma, ko rada siltā gaisa izpūšana no iekārtas;
•    nevar pieslēgt karstā ūdens boilerim vai centrālajai apkures sistēmai.

Gaiss-ūdens siltumsūknis

Šīs sistēmas galvenā priekšrocība ir iespēja to pievienot karstā ūdens boilerim, apkures radiatoriem vai siltajām grīdām. Sistēmu veidojošie elementi izmēros ir lielāki nekā gaiss-gaiss siltumsūknim, ārējais bloks līdzinās lielam ledusskapim un to stiprina ārpus mājas, nedaudz atstatus no sienas uz atsevišķas pamatnes nevis. Iekšējā bloka izmēri nepārsniedz vidēja gāzes apkures katla gabarītus. Gaiss-ūdens siltumsūkņa iekšējais bloks pievienots boilerim, radiatoriem vai siltajām grīdām. Tā uzbūve sastāv no plākšņu siltumaiņa, izplešanās tvertnes, atbalsta tena (atslēdzams, limitējams – atkarīgs no modeļa) un cirkulācijas sūkņa vadības bloka. Gatavs pieslēgumam pie jaunas vai esošas apkures sistēmas.

Gaiss-ūdens siltumsūkņa priekšrocība ir iespēja to apvienot ar jau esošo apkures sistēmu, neatkarīgi no tās veida. Tas nozīmē, ka šīs sistēmas viena otru var papildināt. Piemēram, malkas apkures gadījumā ar automātikas palīdzību iespējams iestatīt, ka samazinoties temperatūrai malkas apkures katlā, sistēma automātiski pārslēdzas uz siltumsūkni, turpinot uzturēt vajadzīgo temperatūru. Tas attiecās uz automatizētiem granulu katliem, dīzeļdegvielas un gāzes katliem.

Priekšrocības:
•    iespēja izmantot karstā ūdens iegūšanai;
•    iespēja pievienot centrālajai apkures sistēmai;
•    izmantojams kā pamata apkures veids;
•    nerada gaisa plūsmu telpās;
•    integrējot apkures sistēmā gaisa pūtējus (fankoilus) iespēja izmantot dzesēšanas funkciju.

Trūkumi:
•    apkures sistēmai jābūt pielāgotai darbībai ar zemām ūdens temperatūrām;
•    nav izmantojams kā gaisa dzesētājs.

Attālinātas vadības iespējas

Visi jaunākās paaudzes siltumsūkņi ir attālināti vadāmi un kontrolējami ar datoru vai viedtālruņu palīdzību.

Apkope reizi gadā

Iekārtu garantijas laikā to efektīvas darbības nodrošināšanai nepieciešams veikt tehniskās apkopes reizi gadā. SIA "Mare Verpete" nodrošina profesionālu meistaru pakalpojumus, kas pārbauda un iztīra iekārtu daļas un veic diagnostiku. Pretējā gadījumā savlaicīgi neapkopta sistēma vairs nespēs pilnvērtīgi funkcionēt, var sabojāties un radīt liekus izdevumus. "Mare Verpete" pārstāvētajiem "Panasonic" siltumsūkņiem ražotājs sniedz 7 gadus, "Mitsubishi Electric" un "Toshiba" siltumsūkņiem 5 gadus, "Daikin" 3 gadus un Ķīnas ražotāju modeļiem 2-3 gadus.


Raksts tapis sadarbībā ar SIA "Mare Verpete" projektu Silta-maja.lv

SIA "Mare Verpete"
Balasta dambis 1, Rīga
Biroja tālr. 67 615 165
Mob.tālr. 26 331 441
E-pasts: kristaps@silta-maja.lv
www.silta-maja.lv
Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.