Siltumtrašu vienkāršāka izbūve ar samazinātiem siltuma zudumiem
Attēlā: Uponor Ecoflex cauruļvadi
Lokanos siltumapgādes cauruļvadus arvien biežāk izmanto jaunajos būvniecības projektos un esošo tīklu paplašināšanai vai nomaiņai. Lai gan materiāli un tehnoloģijas ir zināmas, tas joprojām ir neikdienišķs uzdevums daudziem uzstādīšanas uzņēmumiem. Tomēr, izdarot pareizu izvēli, jūs varat veikt darbu bez jebkādām problēmām. Izbūvi ir nepieciešams veikt ievērojot ražotāja rekomendācijas un norādījumus, jo vēlāks sistēmas remonts izmaksās dārgi.
Saistībā ar striktāku enerģētikas politiku un kurināmā izmaksu nākotnes neparedzamību, pēdējā laikā ir vērojama mazo un vidējo siltumapgādes tīklu nomaiņa un paplašināšana, lai nodrošinātu iedzīvotājus ar efektīvāku un videi draudzīgāku siltumapgādi. Šīm sistēmām ir salīdzinoši zemas siltumnesēja temperatūras, tādēļ rūpnieciski izolēti plastmasas cauruļvadi ir kļuvuši par galveno izvēles materiālu to izbūvei. Salīdzinājumā ar tērauda cauruļvadiem, ko parasti izmanto temperatūrām 100° C un augstāk, tie ir lētāki, un vietējā siltumapgādes tīkla izbūve ir vienkāršāka un elastīgāka.
Pieejamus ruļļos, plastmasas cauruļvadus vieglāk ievietot gruntī it īpaši ņemot vērā radikāli mazāk nepieciešamo savienojumu skaitu. Vienlaikus samazinās veidgabalu skaits, jo cauruļvadu ir iespējams apvadīt ap dažādiem šķēršļiem, piemēram, kokiem, ēkām kā arī saliekt neizmantojot speciālus līkuma veidgabalus.
1. attēls: Uponor Ecoflex siltumtrases
SABALANSĒTAS IZBŪVES IZMAKSAS UN SILTUMA ZUDUMI
Plānojot un dimensionējot vietējo siltumapgādes tīklu, ir svarīgi nodrošināt, ka visas ēkas tiek optimāli pieslēgtas pie siltumtīkliem. Svarīgie faktori šeit ir siltuma zudumi, kā arī izbūves un ekspluatācijas izmaksas. Tas prasa rūpīgu izvērtēšanu un sabalansēšanu. Piemēram, pareizi cauruļvadu izmēri un īsi pieslēgumu posmi nodrošinās zemus siltuma un spiediena zudumus. Attiecīgi ieguldījums un darbības izmaksas, piemēram, sūkņiem tiks samazināti līdz minimumam. Rekomendētais plūsmas ātrums ir no 0,6 līdz 1,2 m/s.
Parasti vietējie siltumtīkli būtu jāīsteno, izmantojot pēc iespējas vairāk tā saukto dubulto cauruļu (2. attēls). Tās apvieno padeves un atpakaļgaitas caurules vienā PE apvalka caurulē. Atšķirībā no divām atsevišķām caurulēm siltuma zudums tiek samazināts mazākas virsmas dēļ.
Celtniecības izmaksas arī ir ievērojami zemākas, jo ir jārok šaurākas tranšejas, ātrāk ir iespējams uzstādīt dubultās caurules un vieglāk īstenot māju savienojumus.
2. attēls: Uponor Ecoflex caurules
Dubultās caurules Thermo Twin ir pieejamas ar ārējo diametru līdz 75 mm, kas nozīmē, ka ir jāizmanto divas atsevišķas caurules, ja ir pārsniegta noteikta siltumietilpība. Piemēram, dubultā caurule ar maksimālo izmēru 75mm var nodrošināt siltumapgādes jaudu 240 kW ar temperatūras starpību 20K un plūsmas ātrumu 1 m / s. Lielākām siltuma jaudām jāizmanto Thermo Single ar maksimālo diametru 125mm, kas var nodrošināt līdz 900 kW caurplūdi pie temperatūras starpības 20K.
EKSELENTA SILTUMIZOLĀCIJA vai ELASTĪGA INSTALĀCIJA
Kad cauruļvadu izvietojums un diametri ir noteikti, jāizvēlas piemērots cauruļvadu tips. Vispārīgi tiek nošķirti PUR un PEX izolēti cauruļvadi (3. attēls). Pirmais raksturojams ar lielisku, līdz 30% labāku siltumizolācijas līmeni, nodrošinot augstu energoefektivitāti visā vietējā siltuma tīkla dzīves cikla laikā. Tomēr, šāda veida cauruļvadus grūtāk ieguldīt, jo tiem ir lielāka stingrība, tādēļ tie ir vairāk piemēroti taisniem savienojumiem un galvenajām līnijām (4. attēls).
Savukārt, elastīgākā PEX izolētā versija ir lieliski piemērota uzstādīšanai ap stūriem un šķēršļiem, kā arī māju pievienojumiem no centrālās maģistrāles. Tātad cauruļvadu izvēle galvenokārt ir saistīta ar līdzsvaru starp vismazākajiem siltuma zudumiem un augstu uzstādīšanas elastību.
3. attēls. Uponor PEX izolēti cauruļvadi
Lai izpildītu abas prasības, viena iespēja ir būvēt maģistrālās līnijas, izmantojot PUR izolētus cauruļvadus, savukārt PEX izolācijas cauruļvadus izmantot ēku savienojumu līnijām. Tomēr jānodrošina, lai cauruļvadu sistēmas būtu saderīgas. Tas parasti notiek gadījumā, ja abiem cauruļvadu veidiem ir vienāda apvalka caurules ģeometrija un izmēri. Vēl viena svarīga lieta, kas jāņem vērā šajā kontekstā, ir nepieciešamo piederumu vispārējā piemērotība (piemēram, izolācijas komplekti un kameras). PUR un PEX izolēto cauruļvadu kombinācija ir iespējama tikai tad, ja to apvalka caurules var savienot arī nemanāmi, piemēram, izmantojot T-izolācijas komplektu.
4. attēls. Uponor PUR izolēti cauruļvadi
VEIDGABALU UN SAVIENOTĀJDETAĻU IZVĒLE
Vēl viens svarīgs aspekts ir pieslēguma tehnoloģija, ko izmanto plastmasas cauruļvadiem. Šeit jau ilgu laiku pārsvarā tiek izmantotas skrūvējamas sistēmas, ar nepieciešamiem savienotājelementiem, kas sastāv no adaptera uzmavas un iekšējā metāla serdeņa. Būtiska priekšrocība šeit ir materiālu pieejamība un fakts, ka savienojuma veikšanai ir nepieciešamas tikai pāris uzgriežņu atslēgas. Tomēr tradicionālajiem skrūvju savienojumiem dažreiz joprojām ir nepieciešams blīvējums ar pakulām vai blīvējošo lentu.
Daudzi ražotāji papildus ir ieviesuši dažādus presējamus savienojumu veidus, nodrošinot vairākas priekšrocības. Pirmkārt, savienojumi parasti nav izjaucami, nodrošinot augstu aizsardzības līmeni pret noplūdi. Ņemot vēra, ka pazemes līniju bojājuma lokalizācija un remonts ir ārkārtīgi sarežģīts, bieži vien priekšroka tiek dota neizjaucamiem savienojumiem. Turklāt daži veidgabalu veidi nodrošina mazākus spiediena zudumus, un sistēmas var uzstādīt ievērojami ātrāk nekā parastos skrūvējamos savienojumus. Tomēr presēšanas darbiem nepieciešami īpaši instrumenti. Daži ražotāji piedāvā nomas pakalpojumus, novēršot vajadzību tos iegādāties.
Iepriekš minēto iemeslu dēļ preses sistēmas tagad ir kļuvušas par vēlamo pieslēguma tehnoloģiju vietējiem siltuma tīkliem un tiek nepārtraukti attīstītas tālāk. Piemēram, Uponor nesen ir izlaidusi Quick & Easy pieslēguma tehnoloģiju Ecoflex vietējai siltumapgādes sistēmai (5. attēls), kas tika pārbaudīta un testēta vairākus gadu desmitus ēku instalācijās.
Šai sistēmai cauruļvada gals kopā ar speciālu gredzenu tiek izplests un izplestajā caurulē ievietots veidgabals. Pateicoties PE-Xa materiāla specifiskajām īpašībām, cauruļvads sakļaujas ap veidgabalu izveidojot neizjaucamu, hermētisku un drošu savienojumu. Turklāt visas sastāvdaļas sastāv tikai no plastmasas, kas nozīmē, ka korozija pazemē nenotiks.
5. attēls. Uponor Quick&Easy tehnoloģija
IZBŪVE AR VISLIELĀKO ATBILDĪBU
Parasti vietējos siltumtīklus bez problēmām var uzstādīt jebkurš profesionāls apkures sistēmu montāžas uzņēmums. Materiāli un darba metodes pamatā ir pazīstamas no iekšējām māju sistēmām, kas nozīmē, ka atšķirība ir tikai lielāki izmēri un cauruļvadu ieguldīšana gruntī. Tomēr, izbūvējot vietējo siltumapgādes tīklu, jums vajadzētu būt ļoti uzmanīgiem, jo daudzos gadījumos noplūde kā sliktas montāžas sekas, kļūst acīmredzama pēc vairāku gadu darbības, palielinā siltuma zudumi, un, meklējot skarto vietu, remontam var būt vajadzīgs daudz laika un pūļu. Šī iemesla dēļ ir svarīgi rūpīgi sekot uzstādīšanas instrukcijām. Apmācības objektā uz vietas, ko daži ražotāji sniedz bez maksas, ir lieliska palīdzība uzstādīšanas uzņēmumiem, kas pirmo reizi montē vietējo siltumapgādes tīklu.
6. attēls. Uponor siltumtrases
Vietējās siltumapgādes tīkla tranšejas tiek izraktas specializēta būvuzņēmēja vadībā. Papildus pietiekamam tranšejas platumam un dziļumam (6. attēls) ir svarīgi, lai piekļuves vietas un tīkla savienojuma punkti būtu pietiekami lieli, lai uzstādītu izolācijas komplektus un droši izveidotu cauruļu savienojumus. Platībai jābūt apm. 1,5 līdz 2 m², lai nodrošinātu pietiekamu darba telpu diviem speciālistiem. Caurules tiek nofiksētas iepriekš, vienkārši noritinot tās no ruļļa (7. attēls). Nogriešana garumā parasti nav nepieciešama, jo daži ražotāji piedāvā piegādāt cauruļvadus uz būvlaukumu nepieciešamā garumā.
7. attēls. Uponor plastmasas cauruļvadi
Pēc uzstādīšanas darbu pabeigšanas vietējais siltumapgādes tīkls ir jāizskalo un jāveic spiediena pārbaude saskaņā ar piemērojamajiem standartiem. Tas jādara pēc uzstādīšanas un pirms tranšeju aizpildīšanas. Testēšanai var izmantot dzeramo ūdeni, saspiestu gaisu vai inerto gāzi. Apkures sistēmu gadījumā testa spiediens jāiztur divas stundas, un tas nedrīkst samazināties par vairāk nekā 0,2 bāriem. Nedrīkst parādīties nekāda noplūde.
Visi attēli: Uponor GmbH.
Vairāk informācijas:
Uponor Latvia SIA
Ganību dambis 7a, Rīga
www.uponor.lv
1