Smārdē ražos elektrību un siltumu no šķeldas ar augstākās kvalitātes tehnoloģijām Latvijā
SIA "Smārdes industriālais parks" paplašināšanās darbu ietvaros pavasarī sāksies jaunas koģenerācijas stacijas būve, kas no šķeldas ražos elektrību un siltumu. Tā būs pirmā šāda veida koģenerācijas stacija šajā reģionā un izmantos līdz šim Latvijā augstākās efektivitātes tehnoloģijas.
"Engures novadā ietilpstošais Smārdes industriālais parks izveidots, lai aptuveni 100 hektāros attīstītu multifunkcionālo teritoriju par lielāko rūpniecības centru Tukuma apkārtnē. Bijušo militāro teritoriju sekmīgi apguvuši jau vairāki uzņēmumi, kuri novērtējuši teritorijas izdevīgo ģeogrāfisko stāvokli Rīgas – Ventspils šosejas tiešā tuvumā, iekšējās komunikācijas un potenciālās attīstības iespējas nākotnē. SIA "Smārdes kalte" jaunā koģenerācijas stacija Smārdes industriālajam parkam būs nozīmīgs ieguvums ne tikai kā stabili strādājošs nomnieks, bet arī siltuma ražotājs pārējiem uzņēmumiem," attīstības iecerēs dalās Smārdes industriālā parka valdes loceklis Sandris Strautiņš.
"SIA "Smārdes industriālā parka" attīstībā es redzu lielu perspektīvu, to noteikti veicinās arī blakus esošais lidlauks un izdevīgā atrašanās vieta. Šo teritoriju pašvaldība savulaik no Aizsardzības ministrijas saņēma ļoti bēdīgā stāvoklī. Esam tās līdzīpašnieki un kopīgiem spēkiem ar uzņēmējiem ir izdevies veikt ievērojamus teritorijas sakārtošanas darbus, noasfaltēt tajā esošos ceļus. Pozitīvi, ka nākamajā gadā šeit būvēs ar šķeldu darbināmu koģenerācijas staciju. Tas nozīmē, ka pašvaldībai būs vēl jauni nodokļu ieņēmumi, darbavietas. Savukārt teritorijā strādājošajiem uzņēmumiem koģenerācijas stacijā saražotais siltums apkurei un koksnes žāvēšanai izmaksās salīdzinoši lēti," pozitīvi koģenerācijas stacijas būvniecības ieceri vērtē Engures novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa.
SIA "Smārdes kalte" koģenerācijas stacijā saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros realizēs AS "Latvenergo". Savukārt siltumenerģija nodrošinās siltumu tuvējiem uzņēmumiem un iespēju žāvēt koksni. Tāpat SIA "Smārdes kalte" pirms koģenerācijas stacijas būves rūpīgi izpētījusi dažādu citās Eiropas valstīs strādājošu uzņēmumu pieredzi un gatavojas savā darbā izmantot tik augstas efektivitātes tehnoloģijas, kādas līdz šim Latvijā nav bijušas. Būtiski, ka enerģijas ražošanā uzņēmums izmantos atjaunojamos energoresursus – šķeldu. Sadedzinot aptuveni 60 000 beramo kubikmetru šķeldas, gadā plānots iegūt vismaz 7 920 megavatstundas saražotās elektroenerģijas un 31 680 megavatstundas siltumenerģijas.
Koģenerācijas stacijas būvniecība Smārdes industriālajā parkā sāksies 2011. gada pavasarī. Drīzumā SIA "Smārdes kalte" būs pabeigusi projekta tehnisko izstrādi, ir izstrādāts un attiecīgi saskaņots skiču projekts, saņemta Ekonomikas ministrijas atļauja par obligāto elektroenerģijas iepirkumu, saņemta AS "Sadales tīkls" atļauja par iespēju pieslēgties esošajai elektropārvades līnijai, izstrādāts un saskaņots pieslēgšanās projekts.
SIA "Smārdes kalte" vadība ir pārliecināta, ka Latvijas enerģētikas politika nākotnē aizvien vairāk būs virzīta uz to, lai elektroenerģijas un siltumenerģijas iegūšanai izmantotu iespējami vairāk atjaunojamo dabas resursu, tā mazinot valsts atkarību no mainīgajām gāzes cenām utml. SIA "Smārdes kalte" aprēķini liecina, ka biomasas izmatošana enerģijas ražošanai ir ekonomiski izdevīga.