building.lv skaitļos

Lietotāji online38
Aktīvie uzņēmumi2064
Nozares raksti32931
SPRK: Ar 1. februāri zemāki siltumenerģijas tarifi Piņķos, Aizkrauklē, Alūksnē, Daugavpilī, augstāki – Bauskā un Valmierā : building.lv - par būvniecību Latvijā

SPRK: Ar 1. februāri zemāki siltumenerģijas tarifi Piņķos, Aizkrauklē, Alūksnē, Daugavpilī, augstāki – Bauskā un Valmierā

SPRK: Ar 1. februāri zemāki siltumenerģijas tarifi Piņķos, Aizkrauklē, Alūksnē, Daugavpilī, augstāki – Bauskā un Valmierā

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) izvērtējusi un 12. janvāra padomes sēdē izskatījusi siltumenerģijas gala tarifus vēl sešiem komersantiem – SIA “Babītes siltums”, SIA “Aizkraukles siltums”, SIA “Alūksnes enerģija”, AS “Daugavpils siltumtīkli”, SIA “Bauskas siltums” un SIA “Valmieras ūdens”, kā arī vienu ražošanas tarifu SIA “Valmieras enerģija”. Piņķos, Aizkrauklē, Alūksnē, Daugavpilī siltumenerģijas tarifi ar 1. februāri būs zemāki, bet Bauskā un Valmierā – augstāki.

“Siltumenerģijas tarifi turpina samazināties pārsvarā tiem komersantiem, kuriem ir noslēgti īstermiņa dabasgāzes līgumi vai tie noslēgti par mainīgu cenu. Šobrīd tendence rāda, ka komersantu vidū ekstremāli augstie tarifi, kas apstiprināti pagājušajā gada vasarā vai rudenī, pakāpeniski sāk samazināties, tomēr daļa no tiem joprojām saglabājas virs valstī noteiktā atbalsta augstākā sliekšņa – 150 EUR/MWh,” skaidro SPRK vadītāja Alda Ozola.

SIA “Babītes siltums” siltumenerģijas tarifs

No šā gada 1. februāra lietotājiem Piņķos siltumenerģijas tarifs būs 191,91 EUR/MWh līdzšinējo 270,12 EUR/MWh vietā jeb par 29% zemāks. Jaunais tarifs būs spēkā līdz šā gada 30. jūnijam, bet no šā gada 1. jūlija tarifs būs 192,65 EUR/MWh. Tarifa samazinājums saistīts ar jauna dabasgāzes piegādes līguma slēgšanu brīdī, kad cena tirgū ir zemāka par līdzšinējitarifā piemēroto. Komersanta tarifā iekļautās kurināmā izmaksas veido lielāko daļu no kopējām izmaksām – 85%. Lietotāji turpinās saņemt valsts atbalstu, jo tarifa apmērs pārsniedz valstī noteikto augstāko atbalsta slieksni 150 EUR/MWh. Attiecīgi maksa par piegādāto siltumenerģiju ar valsts atbalstu būs 113,19 EUR/MWh.

SIA “Aizkraukles siltums” siltumenerģijas tarifs

No šā gada 1. februāra lietotājiem Aizkrauklē siltumenerģijas tarifs būs 123,30 EUR/MWh līdzšinējo 140,80 EUR/MWh vietā jeb par 12,4% zemāks. Tarifa samazinājums saistīts ar dabasgāzes cenas samazinājumu jaunajā noslēgtajā piegādes līgumā, kā arī, pateicoties zemākām iepirktās siltumenerģijas izmaksām. Komersanta tarifā iekļautās kurināmā izmaksas un iepirktās siltumenerģijas izmaksas veido lielāko daļu no kopējām izmaksām – 92%. Lietotāji turpinās saņemt valsts atbalstu, ņemot vērā, ka tarifs pārsniedz 68 EUR/MWh slieksni. Attiecīgi maksa par piegādāto siltumenerģiju ar valsts atbalstu būs 95,65 EUR/MWh.

SIA “Alūksnes enerģija” siltumenerģijas tarifs

No šā gada 1. februāra lietotājiem Alūksnē siltumenerģijas tarifs būs 92,98 EUR/MWh jeb par 11,8% zemāks. Jaunais tarifs būs spēkā līdz šā gada 30. aprīlim. Tarifs samazinājies, pateicoties šķeldas un granulu cenu samazinājumam tirgū. Komersanta tarifā iekļautās kurināmā izmaksas 61% no kopējām izmaksām. Lietotāji turpinās saņemt daļu no valsts atbalsta, ņemot vērā, ka tarifs pārsniedz 68 EUR/MWh slieksni. Attiecīgi maksa par piegādāto siltumenerģiju ar valsts atbalstu būs 80,49 EUR/MWh.

AS “Daugavpils siltumtīkli” siltumenerģijas tarifs

No šā gada 1. februāra Daugavpilī siltumenerģijas tarifs būs 175,44 EUR/MWh jeb par 0,15 EUR/MWh (0,1%) zemāks. Komersantam vienlaicīgi samazinoties kurināmā izmaksām, būtiski pieaugušas iepirktās siltumenerģijas izmaksas, līdz ar to zemākas kurināmā izmaksas uz gala tarifu pozitīvu ietekmi neatstāj. Komersanta tarifā iekļautās kurināmā izmaksas un iepirktās siltumenerģijas izmaksas veido lielāko daļu no kopējām izmaksām – 93%. Lietotāji turpinās saņemt valsts atbalstu, jo tarifa apmērs pārsniedz valstī noteikto augstāko atbalsta slieksni 150 EUR/MWh.  Attiecīgi maksa par piegādāto siltumenerģiju ar valsts atbalstu būs 111,54 EUR/MWh.

SIA “Bauskas siltums” siltumenerģijas tarifs

No šā gada 1. februāra līdz 30. aprīlim siltumenerģijas tarifs Bauskā būs 110,04 EUR/MWh jeb par 21,1% augstāks, bet no šā gada 1. maija – 110,98 EUR/MWh. Tarifa izmaiņas ir saistītas ar šķeldas cenas pārskatīšanu un jaunu dabasgāzes piegādes līguma slēgšanu. Līgumā noteiktā dabasgāzes cena pēdējo reizi pārskatīta pirms būtiskām izmaiņām tirgū. Līdz ar to esošo dabasgāzes cenu  kritums tirgū uz komersanta tarifu pozitīvu ietekmi pagaidām neatstāj, jo iepriekš siltumenerģijas ražošanas izmaksas, pateicoties līgumā fiksētajai dabasgāzes cenai, bijušas zemas. Komersanta tarifā iekļautās kurināmā izmaksas veido 72% no kopējām izmaksām. Lietotāji turpinās saņemt daļu no valsts atbalsta, ņemot vērā, ka tarifs pārsniedz 68 EUR/MWh slieksni. Attiecīgi maksa par piegādāto siltumenerģiju ar valsts atbalstu būs 89,02 EUR/MWh.

SIA “Valmieras ūdens” siltumenerģijas tarifs

No šā gada 1. februāra siltumenerģijas tarifs Valmierā pieaugs par 2,2% un būs 138,15 EUR/MWh. Tarifa kāpums saistīts ar iepirktās siltumenerģijas izmaksu pieaugumu. Komersants siltumenerģiju iepērk no trim siltumenerģijas ražotājiem, tostarp AS “Valmieras enerģija”, kam SPRK apstiprinājusi par 3,5% augstāku siltumenerģijas ražošanas tarifu – 91,89 EUR/MWh. Komersanta tarifā iekļautās iepirktās siltumenerģijas izmaksas veido lielāko daļu no kopējām izmaksām – 92%. Lietotāji turpinās saņemt valsts atbalstu, ņemot vērā, ka tarifs pārsniedz 68 EUR/MWh slieksni. Attiecīgi maksa par piegādāto siltumenerģiju ar valsts atbalstu būs 103,08 EUR/MWh.

Visiem minētajiem komersantiem ir SPRK piešķirta atļauja, ko komersants izmanto brīdī, ja mainās kurināmā, iepirktās siltumenerģijas vai pārdotās elektroenerģijas cena, pārējām izmaksām saglabājoties nemainīgām. Līdz ar to gada laikā vienam komersantam tarifs var mainīties vairākkārtīgi – gan samazināties, gan palielināties – atkarībā no situācijas kurināmā tirgū.

Siltumenerģijas tarifiem līdz 150 EUR/MWh valsts kompensē 50% no tarifa, kas pārsniedz noteikto slieksni – 68 EUR/MWh. Savukārt no tās daļas, kas pārsniedz 150 EUR/MWh, valsts kompensē 90%.

Ar visiem atbalsta mehānismiem energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājumam, SPRK aicina iepazīties Ekonomikas ministrijas tīmekļvietnē.

Noteikto (piedāvāto) siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķinu un pamatojumu komersanti iesniedza laikā no 2022. gada 23. decembra līdz 28. decembrim. SPRK, izvērtējot komersantu iesniegto pamatojumu, secināja, ka noteiktie (piedāvātie) tarifi ir pamatoti un atbilstoši metodikai.

Kopumā SPRK (uz 16.01.2023.) izskatīšanā ir vairāk nekā 20 siltumapgādes tarifu projektu Latvijā. Līdz ar to februārī gaidāmas izmaiņas arī citās Latvijas pašvaldības teritorijās. Ar aktuālajiem siltumenerģijas tarifiem šā gada janvārī var iepazīties šeit.

Siltumenerģijas tarifus nosaka bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), norādītie tarifi ir bez PVN.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.