building.lv skaitļos

Lietotāji online38
Aktīvie uzņēmumi1724
Nozares raksti32890
SPRK: Martā siltumenerģijas tarifi samazināsies astoņiem komersantiem : building.lv - par būvniecību Latvijā

SPRK: Martā siltumenerģijas tarifi samazināsies astoņiem komersantiem

SPRK: Martā siltumenerģijas tarifi samazināsies astoņiem komersantiem
Foto: Freepik.com/ freepik

Martā zemāki siltumenerģijas tarifi spēkā stāsies astoņiem komersantiem, bet trīs komersantiem, kuriem iepriekšējos mēnešos tarifs bija samazinājies, palielināsies. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ik nedēļu saņem izvērtēšanai jaunus tarifu projektus.

"Kurināmā iegādei komersanti izvēlas dažādas pieejas – cenu fiksējot vai izmantojot biržas cenu. Tipiski šobrīd kurināmā cenas īpatsvars tarifā veido vidēji 40–60%, bet pārējo – citas ar siltumapgādes nodrošināšanu saistītās izmaksas. Līdz ar to tarifi un to izmaiņas Latvijā atšķiras, neskatoties uz kurināmā cenas samazināšanos tirgū. SPRK regulējamie komersanti lielākoties kā kurināmo izmanto šķeldu, otrs izplatītākais izmantotā kurināmā veids ir dabasgāze. Dabasgāzes kā kurināmā izmantošana kopš 2022.gada samazinājusies, jo komersanti to aizvieto ar citiem kurināmā veidiem,” komentējot tendences, stāsta SPRK Enerģētikas departamenta direktors Jānis Negribs.

Fiksēta līguma gadījumā kurināmā cenu svārstības atkarīgas gan no izmantotā kurināmā veida, gan brīža, kurā konkrētais komersants nofiksējis līgumā cenu par kurināmā piegādi, kā arī līguma darbības ilguma. Savukārt siltumenerģijas komersantiem, kuriem noslēgts līgums par mainīgu jeb biržas cenu, kas katru mēnesi ir atšķirīga, mainoties aktuālajai kurināmā cenai biržā, mainās arī tarifs. Vienlaikus jāņem vērā, ka galalietotāju rēķinos kurināmā cenu svārstības nonāk ar dažu mēnešu nobīdi.

“Liela daļa SPRK regulējamo komersantu noslēguši fiksētas cenas līgumus par kurināmā iegādi līdz šīs apkures sezonas beigām, tādējādi kurināmā iegādes cena ir nemanīga. Līdz ar to tarifu izmaiņas tādos gadījumos gaidāmas vasarā. Tāpat ir arī tādi komersanti, kuru siltumenerģijas tarifs var mainīties katru mēnesi. Vienlaikus SPRK, izvērtējot iesniegtos tarifu projektus, seko līdzi – ja kādam komersantam kurināmā cena ir augstāka par šī brīža tirgus cenu, tad SPRK prasa skaidrojumu,” stāsta J. Negribs.

Zināmās izmaiņas martā

Zemāki tarifi no šā gada1. marta būs Aizkrauklē un Aizkraukles pagastā (71,55 EUR/MWh), Jelgavā (71,59 EUR/MWh), Kuldīgā, Priedainē, Padurē, Pelčos, Ozolos, Rendā un Mežvaldē (85,09 EUR/MWh), Rūjienā (87,25 EUR/MWh), Smiltenē (105,28 EUR/MWh), Stendē, Valdemārpilī, Vandzenes skolas ciemā, Sabilē, kā arī Ģibuļu, Laucienes, Virbu, Laidzes, Lībagu un Abavas pagastā (88,79 EUR/MWh), Valmierā un Viestura laukumā (74,22 EUR/MWh), kā arī Ventspilī (78,01 EUR/MWh).

Banner 280x280

Savukārt augstāki tarifi no šā gada 1. marta būs Gaujā, Inčukalnā un Krustiņos (96,69 EUR/MWh) un Aizputes pilsētā (94,23 EUR/MWh), komersantam par šādu tarifu nodrošinot pakalpojumu arī Cīravas pagastā, kā arī Kazdangas un Kūdras ciemā. Abiem šiem komersantiem tarifu pieaugumi saistīti ar pilno tarifu projektos iekļauto izmaksu izvērtēšanu (ne tikai kurināmā). Savukārt Cēsīs (84,11 EUR/MWh) tarifa izmaiņas saistītas ar kurināmā cenas (šķeldas) izmaiņām.

Tendences tarifos

Eiropas tirgū vislielākais cenu kritums bijis dabasgāzei kopš dabasgāzes maksimālās cenas 2022. gadā, mazāks kritums – šķeldai. Kopumā skatoties (nevērtējot pēc kurināmā veida), visiem SPRK regulējamiem komersantiem siltumenerģijas tarifi stabilizējušies līmenī, kas ir daudz augstāks, nekā bija pirms trim gadiem, bet būtiski zemāks – dažviet pat divas reizes un vairāk – nekā pirms gada. Salīdzinājumam, piemēram, ja 2023. gada janvārī vidējais siltumenerģijas tarifu līmenis bija ap 130,00 EUR/MWh, tad 2024. gada janvārī tas bija ap 90,00 EUR/MWh. Vienlaikus, lai arī, pateicoties kurināmā cenas izmaiņām, šobrīd siltumenerģijas tarifi lielākoties samazinās, droši var prognozēt, ka tie vairs nebūs tādā līmenī, kā, piemēram, 2021. gadā.

Lai arī lielāko daļu no siltumenerģijas tarifa veido tieši kurināmā izmaksas, pieaugums vērojams arī citās komersantu izmaksās saistībā ar siltumenerģijas apgādes pakalpojumu nodrošināšanu. Šo izmaksu – darba samaksa, remontdarbi, banku kredītprocenti u.c. – pieaugums saistīts ar vispārējo cenu pieaugumu valstī. Attiecīgi tas atstāj ietekmi arī uz komersantu siltumenerģijas apgādes pakalpojuma nodrošināšanas izmaksām. Kopumā, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, siltumenerģijas ražošanas izmaksas ir nedaudz palielinājušās visās siltumenerģijas tarifu veidojošās pozīcijās.

SPRK ik nedēļu vērtēšanai saņem siltumenerģijas komersantu tarifu projektus, attiecīgi izmaiņas tarifos notiek regulāri – katru mēnesi visa gada garumā, turklāt vienam komersantam tarifs var mainīties vairākas reizes gadā – gan pieaugt, gan samazināties atkarībā no kurināmā cenas. Ja jaunā kurināmā faktiskā cena ir augstāka par to, kas iepriekš iekļauta piemērotajā tarifā, komersantam ir tiesības noteikt augstāku tarifu. Savukārt, ja faktiskā kurināmā cena ir zemāka par iepriekš piemēroto tarifā, komersantam ir pienākums lietotājiem piemērot zemāku tarifu.

SPRK vērtēšanā šobrīd (28.02.24.) ir 24 pilnie siltumapgādes tarifu projekti un seši komersantu pašu noteiktie siltumapgādes tarifu projekti.

Citi noderīgi materiāli:

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.