Tiek atklāta izstāde "Eiropas pieredze energoefektīvu māju būvniecībā"
No 28. februāra līdz 4. martam Rīgas Tehniskās Universitātes Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes (RTU APF) vestibilā tiek rīkota izstāde «Eiropas pieredze energoefektīvu māju būvniecībā», kuras laikā būs iespējams aplūkot fotogrāfijas un modeļus, kas informēs par projekta «Model Home 2020» laikā tapušajām jauna koncepta aktīvajām ēkām, kas nerada oglekļa dioksīda (CO2) izmešus un ražo enerģiju pašas, izmantojot alternatīvos energoresursus – sauli un zemes siltumu.
RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes dekāns asoc. profesors Uģis Bratuškins: «Neatkarīgi no tā, kā apzīmējam energoefektīvas mājas – pasīvas mājas, aktīvas mājas, zemas enerģijas patēriņa mājas – faktiski, tā ir spēle vienos vārtos: tā ir ārējo piesaistāmo energoresursu patēriņa samazināšana tā, lai optimizētu ēkas funkcijas un tajā pašā laikā maksimāli samazinātu negatīvu ietekmi uz vidi. Šādā kontekstā izstāde «Eiropas pieredze energoefektīvu māju būvniecībā» ir ļoti vērtīga un ir adresēta ne tikai arhitektiem un būvniekiem, bet visai sabiedrībai. Rīgas Tehniskā universitāte popularizē energoefektīvo ēku konceptu visos līmeņos – gan studiju programmās, gan zinātniskās pētniecības darbā, tāpēc šī izstāde būs kā lielisks papildinājums mūsu veiktajam darbam un sniegs sabiedrībai globālu skatījumu uz aktualitātēm energoefektīvu māju koncepta attīstībā.»
Izstādes apmeklētāji tiek iepazīstināti ar starptautisku projektu «Model Home 2020», kura laikā ir radīti seši eksperimentāli būvniecības projekti. Šie projekti kalpo kā paraugs mūsdienīgai arhitektūras plānošanas pieejai, tehniski rūpīgai būvmateriālu izvēlei un ilgtspējīgai būvniecībai. Īstenojot eksperimentālo projektu «Model Home 2020», ir uzbūvētas jaunas un rekonstruētas vecas ēkas, kas nerada oglekļa dioksīda (CO2) izmešus un ražo enerģiju pašas, izmantojot alternatīvos energoresursus – sauli un zemes siltumu. Starp projektiem ir redzamas gan dzīvojamās mājas, gan sabiedriskās ēkas. Salīdzinot eksperimenta gaitā tapušās ēkas ar sabiedrībā pazīstamo pasīvo māju konceptu, jaunais koncepts tiek dēvēts par aktīvām mājām, un tajās ir pievērsta liela uzmanība gan energoefektivitātei, gan iedzīvotāju komfortam.
Energoefektivitāte šobrīd ir aktuāla tēma gan jaunu mājokļu būvniecības, gan ēku rekonstrukcijas kontekstā, un tā ir būtiska dienaskārtības sastāvdaļa gan valsts ierēdņu līmenī kā instruments ekonomikas sildīšanai un ilgtermiņā izdevumu samazināšanai, gan individuālo privātpersonu līmenī kā ilgtermiņa redzējums par iespēju samazināt apkures un elektrības rēķinus. Rezultātā celtniecības rūpniecība saskaras ar lieliem izaicinājumiem attiecībā uz nākotnes prasībām celtniecībā: kā liecina Eiropas Savienības dalībvalstu sniegtie dati – 90 % no sava laika mēs pavadām telpās, bet ēku enerģijas patēriņš veido 40 % no visas pasaulē patērējamās enerģijas.
Izstādē apskatāmie aktīvo māju eksperimentālie projekti ir tapuši privātās un publiskās partnerības rezultātā. Starptautiski šie projekti ir pazīstami ar nosaukumu «Model Home 2020». Projekti ir īstenoti Austrijā, Vācijā, Dānija, Lielbritānijā un Francijā. Aktīvo māju celtniecība bija iespējama, sadarbojoties vietējām pašvaldībām, universitātēm un privātajiem uzņēmumiem – inovatīviem arhitektu birojiem un būvmateriālu nozares profesionāļiem: VELUX, Rockwool, Velfac, WindowMaster u. c.
Avots: www.rtu.lv