Tiek veikta Pļaviņu ūdenskrātuves un tās aizsargjoslas izpēte
Projekta "Tehniskā palīdzība Vides projektu uzraudzībai, publicitātei, efektīvai ieviešanai un pētījumu veikšanai" ietvaros veiktās Pļaviņu ūdenskrātuves un tās aizsargjoslas izpētes mērķis ir izstrādāt tehniski ekonomisko pamatojumu, lai izvērtētu tehniskās iespējas un ekonomisko efektu, ko dotu Daugavas upes gultnes dolomīta atsiju atbērtnes Pļaviņu ūdenskrātuves aizsargjoslā likvidācija, tādējādi palielinot Daugavas ūdenskrātuves caurvades spēju lejpus Pļaviņām plūdu apdraudētajā teritorijā.
Tehniski ekonomiskā pamatojuma izstrāde dolomīta atsiju atbērtnes likvidēšanai ir nepieciešama, lai likvidētu Daugavas gultnes piesērēšanu un tādejādi samazinātu postošos plūdus, kas Pļaviņās pastiprinājušies pēc Daugavas Pļaviņu hidroelektrostacijas izveides1968.gadā. Līdz ar Pļaviņu HES ūdenskrātuves izveidošanu, būtiski mainījās Daugavas hidroloģiskais režīms - aizsalstot upei un ūdenskrātuvei ziemas periodā, bet pavasarī - ar ledus kušanu un iešanu.
Pļaviņu HES ūdenskrātuvē visbiežākie un bīstamākie ledus sastrēgumi veidojas pie dolomīta karjera lejpus Pļaviņu pilsētai, Daugavas 148. - 149. km zonā. Tam par iemeslu ir gan HES projektēšana, gan nepārdomātā dolomīta pārstrādes tehnoloģija, kuras rezultātā dolomīta atsijas iepludināja Daugavā, izraisot upes gultnes sašaurināšanos un dziļuma samazināšanos.
Izpētes un tehniski ekonomiskā pamatojuma izstrāde Daugavas upes gultnes dolomīta atsiju atbērtnes likvidēšanai Pļaviņu ūdenskrātuves aizsargjoslā veikta ES fondu tehniskās palīdzības projekta Nr. VSID/TP/CFLA/08/22/P "Tehniskā palīdzība Vides projektu uzraudzībai, publicitātei, efektīvai ieviešanai un pētījumu veikšanai" ietvaros.
Avots: www.vidm.gov.lv