building.lv skaitļos

Lietotāji online21
Aktīvie uzņēmumi1680
Nozares raksti32877
Tīrs ūdens ir vērtīgāks par zeltu : building.lv - par būvniecību Latvijā

Tīrs ūdens ir vērtīgāks par zeltu

Tīrs ūdens ir vērtīgāks par zeltu
Foto: Tīrs ūdens ir vērtīgāks par zeltu

Šoruden, oktobra vidū, 10 gadu darbības jubileju atzīmēja SIA "EkoStandarts Tehnoloģijas" – uzņēmums, kas ir viens no līderiem Latvijā uz vietas ražoto notekūdeņu bioloģiskās attīrīšanas iekārtu jomā. Jubilejas reizē uz sarunu aicinājām uzņēmuma valdes priekšsēdētāju Guntaru Vingri.

Uzņēmums "EkoStandarts Tehnoloģijas" līdztekus iekārtu ražošanai klientiem piedāvā ūdensapgādes un kanalizācijas ārējo tīklu projektēšanu, veic iekārtu uzstādīšanu un izbūvi, nodrošina servisa pakalpojumus un sniedz konsultācijas.

Pastāstiet kā izveidojās uzņēmums "EkoStandarts Tehnoloģijas"?

Jau kopš 2000.gada pastāvēja uzņēmums SIA "Eko Standarts", kas nodarbojās ar notekūdeņu bioloģisko attīrīšanas iekārtu tirdzniecību. Tās bija Čehijā ražotas iekārtas, kas tolaik Latvijā bija absolūts jaunums. Ar laiku uzņēmuma vadītāji nolēma attīrīšanas iekārtas ražot uz vietas un 2003. gadā tapa SIA "EkoStandarts Tehnoloģijas". Es šajā uzņēmumā sāku strādāt  kopš 2005. gada, man tika uzticēta ražošanas un servisa vadība. Biju centīgs, sasniedzu labus rezultātus un 2006. gadā man ar kolēģi, kas bija projektu vadītājs, tika piedāvāta iespēja kļūt par šī uzņēmuma līdzīpašniekiem. Mēs nolēmām riskēt un kļuvām par SIA "EkoStandarts Tehnoloģijas"  īpašniekiem. Šo lēmumu nenožēlojām ne mirkli, jo, lai arī drīz sākās krīze, mums ar absolūti minimālu pieredzi biznesa vadībā, izdevās uzņēmumu izvadīt cauri krīzei un pamazām attīstīties tālāk.

Krīzes laikā no tirgus pazuda daudzi ar būvniecību saistītie uzņēmumi, kā Jums izdevās noturēties?

Protams, tika sasniegts zemākais apgrozījuma punkts, taču darbinieku skaits tika saglabāts. Arī ražošana netika pārtraukta, darbs, lai arī nelielos apjomos, noritēja visu laiku. Arī servisa pakalpojumi saglabājās, jo tas bāzējās uz pašu saražoto iekārtu apkalpošanu. Turklāt krīzi neizturēja vairāki mūsu konkurenti, kuru uzstādītās iekārtas klientiem turpināja darboties un bija nepieciešama speciālistu palīdzība. Līdz ar to mūsu servisa klientu skaits ievērojami palielinājās un šobrīd mums ir vairāki tūkstoši aktīvu klientu. No vienas servisa brigādes esam izauguši līdz trim.

Ko ietver jēdziens "ūdenssaimniecības sakārtošana", kas šobrīd aktīvi tiek veikta daudzviet Latvijā, izmantojot Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu pieejamos līdzekļus?

Tā noteikti ir saikne ar tīro dabu un attīrītiem ūdeņiem. Tas nozīmē, ka daba netiek piesārņota. Tas ir arī iedzīvotāju komforts, jo arī attālākos ciemos ļaudis grib dzīvot normālos apstākļos un tagad viņiem tas ir iespējams. Braukājot pa objektiem, kas atrodas visdažādākajās Latvijas vietās, redzu, ka pašvaldības pārdomāti izlieto iegūto finansējumu, rūpējoties par infrastruktūras sakārtošanu. Tas veicina cilvēku vēlmi palikt laukos nevis doties uz pilsētām. Turklāt ūdenssaimniecības sakārtošana sniedz arī ekonomisko labumu – tiek iesaistīti tirgotāji, ražotāji, būvnieki.

Tomēr, kā vēsta mediji, iedzīvotāji nav aktīvi uz pieslēgšanos jaunajām sistēmām.

Viss atkarīgs no pašvaldības rīcībā esošā finansējuma. Ideālā variantā viena ciemata robežās pie centralizētās ūdensapgādes un kanalizācijas var pieslēgties ne tikai daudzdzīvokļu mājas, bet arī privātmājas un attālāk esošas viensētas. Diemžēl laukos jārēķinās, ka cilvēkiem nav tik daudz līdzekļu, lai varētu pieslēgties centralizētajiem tīkliem. Slodzes izbūvētajai sistēmai tiek rēķinātas uz visu iedzīvotāju skaitu, bet realitātē iekārtas netiek pilnībā noslogotas, un ar to neviens iepriekš nebija rēķinājies.

Vai katram klientam tiek izgatavota viņa vajadzībām atbilstoša individuāla iekārta?

Privātpersonām un viensētām ražojam standarta risinājumus. Ja ir jau izstrādāts projekts, mēs varam projektam attiecīgi pielāgoties. Mums ir standarta izcenojums, kur norādītas iekārtu jaudas un aprēķināti nepieciešamie tilpumi, taču ikvienu parametru varam koriģēt atbilstoši klienta vajadzībām un finansu iespējām.

Kādi pamatmateriāli tiek izmantoti iekārtu ražošanā?

Lielo objektu pasūtījumiem izmantojam dzelzsbetonu vai grodu akas, savukārt mazākiem objektiem – polipropilēnu, kas ir videi draudzīgs materiāls. Izejmateriālus iepērkam Čehijā un Vācijā, jo tur notekūdeņu attīrīšanas iekārtu ražošana ir ļoti attīstīta un gadu gaitā esam pārliecinājušies par materiālu augsto kvalitāti.

Cik liela ir Jūsu ražotnes jauda?

Gadā spējam saražot līdz 200 vienībām, strādājot vienā maiņā. Tās ir standarta notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ar ražību no 1 kubm/dnn līdz 100 kubm/dnn, lielākas iekārtas jau tiek komplektētas no gatavām komponentēm, atbilstoši tehniskajam projektam. Ražošana notiek katru dienu, arī ziemas mēnešos, kad vairāk izpildām pasūtījumus eksporta vajadzībām.

Kurās valstīs ir Jūsu klienti?

Ir līgumi ar NVS valstīm, Baltkrieviju, Kazahstānu, šobrīd par mūsu izstrādājumiem ir interese no Tuvajiem Austrumiem. Dienvidu zemēs ūdens attīrīšanai pievērš ļoti lielu uzmanību, jo tur ūdens ir deficīts atšķirībā no mums. Mēs saskatām labu perspektīvu sadarbībā ar dienvidu zemēm, jo tur ūdens ir vērtīgāks par zeltu, kur ūdens pilnīgi noteikti tiek izmantots otrreiz.

Kādas jaunākās tendences parādās Jūsu pārstāvētajā jomā?

Noteikti tās ir dažādas automatizācijas iespējas, piemēram, vadības sistēma SCADA, kas ļauj vadīt attīrīšanas iekārtu attālināti, caur internetu. Tiesa, šādu sistēmu uzstādīšana nav lēta, dažkārt tā maksā tikpat cik pati attīrīšanas iekārta. Mazās pašvaldības šādas sistēmas izvēlas reti, jo viena lieta ir nauda, bet otra – iespēja dot cilvēkiem darbu, jo, uzstādot automātiku, zūd vajadzība pēc mehāniskas iekārtas kontroles, ko veic darbinieks, bet laukos katra darbavieta tiek augstu vērtēta.

Tai pašā laikā nākotnē bez tehnoloģijām neiztikt, tāpēc mums uzņēmumā strādā darbinieki ar attiecīgām izglītībām, braucam uz dažādām apmācībām, apmeklējam starptautiskas izstādes, lai būtu lietas kursā par jaunākajām tehnoloģijām un piedāvātu tās saviem klientiem.

Kā notekūdeņu attīrīšanas nozare varētu attīstīties turpmākajos gados?

Pieņemu, ka daudz var darīt iekārtu energoekonomijas pilnveidošanā, domāt par elektroenerģijas patēriņa samazināšanu un ūdens otrreizējo izmantošanu. Piemēram, eksperimentālos nolūkos esam izbūvējuši videi izcili draudzīgu iekārtu, kas attīra notekūdeņus, netērējot elektrību. Tas panākts, izveidojot atbilstošu izolāciju un dabisko filtru sistēmu. Šāda iekārta būtu lieliski piemērota vietās ar neregulāru noslodzi, piemēram, vasaras mājā, kur cilvēki nedzīvo ikdienā un ūdens patēriņš ir neliels.

Vai iespējams ūdeni attīrīt par 100%, tā, lai tas būtu pilnībā izmantojams atkārtoti?

Jā, šim nolūkam izmanto membrānu tehnoloģijas, kas Latvijā nav plaši izmantota prakse. Ar šo tehnoloģiju palīdzību tiek attīrītas ne tikai baktērijas, bet arī ķīmisko vielu molekulas. Attīrītais ūdens ir pilnīgi nekaitīgs, bet tas nav garšīgs. Starp citu, attīrītu ūdeni tirgo pasaules biržās, un šis fakts liecina, ka ir vērts padomāt par šādu tehnoloģiju ieviešanu.

Cik ilga ir Jūsu darbadiena?

14 stundas dienā, 6 dienas nedēļā. Svētdienās es atpūšos (smaida).

Kas ir Jūsu vaļasprieki no darba brīvajos brīžos?

Hmm, tādu īsti brīvu brīžu ir ļoti maz, taču tos pavadu ar ģimeni. Man ir vēl viens uzņēmums SIA "Jaunie Vecozoli", kas nodarbojos ar lauksaimniecību. Esmu mantojis lauku mājas Latgalē un apsaimniekoju 100ha zemes, audzēju Šarolē šķirnes zīdītājgovis un kaņepes. Divas darbdienas nedēļā pavadu savā lauku saimniecībā. Līdztekus veidoju vēl vienu uzņēmumu Latgalē, kas jau nodarbojas ar ģeomembrānas ieklāšanu un tiek būvēta lielizmēra plastmas izstrādājumu ražotne. Vēlos likt lietā jau iegūto uzņēmējdarbības pieredzi, kā arī veicināt reģiona ekonomisko attīstību. Darāmā ir ļoti daudz.


Paldies par sarunu!

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.