building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19916
Nozares ziņas33032
Ūdens apgādes urbumi, to veidi, aprīkošana, uzturēšana : building.lv - par būvniecību Latvijā

Ūdens apgādes urbumi, to veidi, aprīkošana, uzturēšana

Ūdens apgādes urbumi, to veidi, aprīkošana, uzturēšana

Agrāk viensētu saimniecībās ūdens apgādei tika ierīkotas galvenokārt raktas grodu akas, kurās ūdens daudzums un tā kvalitāte ir stipri atkarīga no meteoroloģiskiem apstākļiem. Mūsdienās populāri ir ūdensapgādes urbumi, kas spēj nodrošināt ar labu ūdeni pietiekamā daudzumā visu cauru gadu neatkarīgi no laika apstākļiem.

 align=Latvijas hidroģeoloģiskajos apstākļos gandrīz katrā vietā iespējams izbūvēt šīm prasībām atbilstošos dziļurbumus.

Latvijas teritorijā zemes virsējie slāņi sastāv galvenokārt no ledus laikmeta sanesumu (kvartāra) iežiem, zem kuriem atrodas pamatieži. Kvartāra iežu segas biezums pie mums svārstās no dažiem metriem līdz 200 un vairāk metriem, un tā sastāv no vairāk vai mazāk sajauktiem irdeniem un blīviem iežiem, kā smilts, grants, akmeņaina un bez akmeņaina māla un līdzīgiem iežiem.

Zem kvartāra segas guļošo pamatiežu biezums Latvijā svārstās ap 1000 metriem, un tie sastāv galvenokārt no smilšakmens, dolomīta, kaļķakmens, merģeļa un māla. Artēzisko urbumu (vai dziļurbumu) urbšanas rezultātā ūdens tiek atbrīvots no ūdens saturošā ieža un tas ar savu spiedienu virzās uz augšu. Latvijā pazemes ūdeņi pēc sava ķīmiskā sastāva vietā mēdz būt ar paaugstinātiem dzelzs, cietības, sulfātu un hlorīdu rādītāji. Šo minerālvielu koncentrācija ir atkarīga no iežu slāņa, kurā ūdens atrodas. Lai uzlabotu ūdens kvalitāti ir jāuzstāda filtrācijas, atdzelžošanas vai attīrīšanas aprīkojums.

Lai precīzāk noteiktu izbūvējamā ūdens urbuma dziļumu un tā ražību, būtu jāzin precīza atrašanās vieta (vislabāk zemes kadastra Nr.). Tad pēc kartēm var pateikt perspektīvās vietas ģeoloģisko griezumu.

 align=Filtrācijas urbumu ir iespējams izbūvēt tad, ja perspektīvajā vietā ir irdeni smilts, grants vai vāji cementēti smilšakmens ieži. Parasti šie urbumi dziļumā nepārsniedz 30m. Tad urbumā pret ūdens nesošo horizontu iebūvējams filtrs. Filtram jābūt ar iespējami mazāku ūdens ieplūšanas pretestību, pietiekoši labi jāaiztur sīkie smilts graudiņi pret iekļūšanu urbumā un jānostiprina urbuma sienas pret nobrukumiem. Filtra urbums no spices atšķiras ar cauruļu diametru un filtra daļas ražību. Filtra urbumos parasti izmanto virszemes sūkņus, jo ūdens līmeņi ir augsti (līdz -7m no zemes virsas), bet var izmantot iekšā gremdējamos sūkņus ja ūdens līmenis ir zemāks. Parasti filtra urbumi ir ilgtspējīgāki nekā spices.

Urbuma aprīkošana
Iegūtā ūdens aiztransportēšanai līdz patēriņa vietai parasti izmanto sūkni. Ja urbumā ir augsts ūdens līmenis (ne zemāks kā 7 m no zemes virsas), var uzstādīt virszemes jeb pašuzsūcošo sūkni, bet ja ūdens līmenis ir zemāks par 7 metriem, vajadzīgs dziļūdens jeb iegremdējamais sūknis. Der atcerēties, ka sūkņa tehniskajiem parametriem jāatbilst urbuma ražībai.

Lai nodrošinātu izveidotā dziļurbuma veiksmīgu darbību, iesakām akas aprīkošanu uzticēt kvalificētiem darbiniekiem, kas palīdzēs izvēlēties piemērotāko sūkni konkrētajam urbumam, nodrošinās akas hermētiskumu (aizsargās no gruntsūdeņu un svešķermeņu iekļūšanas), kā arī uzstādīs debitu, kas atbilst akas ražībai.

 width=

Ūdens sūknis ar spiedkatlu
Ūdens sūknis ar spiedkatlu nodrošina ūdens apgādi mājās. Šis ūdens sūknis spēj uzsūkt 7-8 metru dziļumā no sūkņa atrašanās vietas. Sūknis spēj nodrošināt ar ūdensapgādi mājās līdz 20 - 50 metru attālumā. Ūdens sūkņa spiedkatlā glabājas ūdens, kurš atrodas zem spiediena, tas nodrošina, lai ūdens apgādes sistēmā būtu vienmērīgs spiediens. Šādus sūkņus izmanto lielākais vairums privātmāju, jo tie ir ērti lietošanā. Šādu ūdens sūkni varam novietot ūdens ņemšanas vietā (akā) vai pie tās.  Novietojot ūdens sūkni ūdens ņemšanas vietā ir jānodrošina, lai tam nebūtu ārēja saskare ar ūdeni un, lai ziemas periodā neaizsaltu. Ja nav iespēja sūkni ar spiedkatlu novietot ūdens ņemšanas vietā, tad spiedkatlu var novietot ēkā, sūkni atstājot ūdens ņemšanas vietā.

 width=

Dziļurbuma sūkņi
Šādus sūkņus lieto dziļurbumiem. Šādi sūkņi var nodrošināt ūdens  apgādes sistēmu  ar lielu ūdens patēriņu, spiedienu, kā arī tie nodrošina ūdens padevi no ļoti liela dziļuma. Lai ūdens apgādes sistēma pilnvērtīgi darbotos  arī šai sistēmai  jāpievieno  spied katls.  Dziļurbuma sūkņus izvēlas pēc urbuma dziļuma, vajadzīgā ūdens patēriņa un urbuma ūdens atdeves. Šādi sūkņi ir sarežģītas  uzbūves, tāpēc to cena ir lielāka nekā cita veida sūkņiem. 

Lai paildzinātu urbuma ekspluatācijas mūžu, profilakses pēc mēs iesakām ik pēc pieciem gadiem veikt urbuma skalošanu un tīrīšanu. Uzskats, ka pēc urbuma ierīkošanas, par to vairs nav jārūpējas, ir maldīgs.

Plašāka informācija: www.kugrainis.lv

Tālr. 29445683; 26137370
e-pasts: kugrainis@kugrainis.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.