building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi20020
Nozares ziņas33035
Vai pārdot esošo mājokli pirms jauna iegādes? Skaidro eksperts : building.lv - par būvniecību Latvijā

Vai pārdot esošo mājokli pirms jauna iegādes? Skaidro eksperts

Vai pārdot esošo mājokli pirms jauna iegādes? Skaidro eksperts
Foto: Freepik.com/ freepik

Plānojot jauna mājokļa iegādi, cilvēki nereti nonāk izvēles priekšā – vai sākotnēji iegādāties jaunu īpašumu un tikai pēc tam pārdot esošo mājokli vai, iespējams, labāk rīkoties tieši pretēji? Īpaši aktuāls šis jautājums ir gadījumā, ja mājoklis, kuru ir plānots pārdot, ir iegādāts kredītā. 

"Luminor" mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais skaidro, kādā secībā labāk rīkoties, ja ir nolemts par labu jauna mājokļa iegādei.

Kā rīkoties, lai esošais mājoklis nesagādā problēmas jauna iegādei?

Pieņemot lēmumu par jauna mājokļa iegādi, sākotnēji ieteicams rūpīgi izvērtēt, kāds ir tā stāvoklis. Ja noskatītais īpašums ir atbilstošā stāvoklī, lai uz to pārceltos nekavējoties, tad pircējam ieteicams veikt jaunā mājokļa rezervāciju, vienlaicīgi pārdot esošo īpašumu un par līdzekļiem, kas iegūti no pārdošanas, iegadāties jauno īpašumu.

Tomēr pastāv iespēja, ka rezervācijas līgumu par nolūkoto īpašumu nevar noslēgt, jo pārdevējs primāri izvēlēsies pircēju, kura rīcībā būs nepieciešamās finanses mājokļa iegādei un iespēja nekavējoties norēķināties. Šādā situācijā ir vērts apdomāt, vai mājsaimniecībai ir iespēja veikt ikmēneša maksājumus par diviem kredītiem vienlaicīgi. Kā norāda eksperts, veicot šādus aprēķinus, jāņem vērā tas, ka  kopējās mājsaimniecības kredītsaistības nedrīkst pārsniegt 30-40% no ienākumiem – šo faktoru banka ņems vērā, izvērtējot aizdevuma piešķiršanas iespējas. Vienlaikus katra klienta pieteikums bankā tiek izvērtēts individuāli un norādītais procentu apjoms var tikt pārskatīts atkarībā no konkrētā kredītņēmēja situācijas.

Kā liecina bankas pieredze, minēto iespēju klienti izvēlas diezgan bieži – ja esošā mājokļa kredīta atlikums nav liels un ir salīdzinoši neliels ikmēneša maksājums, īslaicīgai divu kredītu maksājumu apvienošanai nevajadzētu sagādāt problēmas. Tiklīdz tiks iekārtots jaunais mājoklis un ģimenei būs iespēja pārcelties turp, tiks pārdots vai izīrēts esošais dzīvoklis vai māja.

Ko darīt, ja nav iespēju vienlaicīgi veikt divu kredītu maksājumus?

Tomēr ne vienmēr klientiem ir iespēja noslēgt vienlaicīgi divus hipotekāro kredītu līgumus, jo  kredītmaksājumu kopsumma nereti pārsniedz ienākumu apjomu. Eksperts aicina arī šādā gadījumā vērsties bankā, lai izrunātu iespējas mājokļa iegādei – banka var pieņemt pozitīvu lēmumu par otra kredīta piešķiršanu, piedāvājot individuālus nosacījumus esošā kredīta dzēšanai. Bankas lēmums galvenokārt ir atkarīgs no paša klienta – cik ātrā laikā viņš vēlas pārdot esošo mājokli vai iegādāties jaunu.

Šādu iespēju klienti nereti izmanto, lai, piemēram, iegādātos mājokli jaunā projektā, tomēr jāatceras, ka, iegādājoties tādu īpašumu, būs nepieciešams veikt pirmo kredīta iemaksu aptuveni 15% apmērā. Šajā gadījumā esošo mājokli būs iespēja pārdot, tiklīdz jaunais projekts tiks pabeigts.

Kā izbeigt esošo kredīta līgumu?

Visbiežāk hipotekārā kredīta līgumi paredz, ka, atmaksājot kredītu pirms termiņa, par saistību dzēšanu netiek piemērota komisijas maksa. Kā atzīst bankas eksperts, kredītu līgumi var būt atšķirīgi, bet, ja iepriekš ir paziņots par kredīta saistību dzēšanu, tā atmaksa parasti ir bezmaksas.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.