Vecu ēku atjaunošanas iespējas
Gadiem ilgas ēku ekspluatācijas gaitā apkārtējā mitruma un lielu temperatūras svārstību, tāpat arī neatbilstošu izolācijas risinājumu izmantošanas rezultātā ļoti bieži rodas dažādi celtniecības elementu bojājumi. Tas attiecas gan uz senām, vēsturiskām ēkām, gan arī jaunākajos laikos celtiem, bieži pat visai jauniem objektiem.
Ierobežota celtniecības elementu noturība, ko nosaka to fizikāli ķīmiskā uzbūve, kā arī minētie ārdošie faktori ir kļuvuši par iemeslu, lai censtos radīt tādus m
ateriālus, kas ļautu saglabāt ēkas sākotnējo stāvokli un minimizēt korozijas radītos bojājumus. Vēl vairāk – ilgstoši pētījumi ir ļāvuši radīt materiālus, kas palīdz veikt ēku atjaunošanu un to tālāku ekspluatāciju daudzu gadu garumā. Atjaunošanas sistēmas īpaši nepieciešamas ēkām ar ļoti augstu mitruma līmeni, kuras ir skārusi sēnīšu iedarbība vai augsta sāļu koncentrācija, un kuras tādēļ jau vairs nav piemērotas ekspluatācijai.
Visvairāk posta ēkām nodara iekļūstošais mitrums
Vēsturiskajās ēkās mūrētās konstrukcijas visbiežāk veidoja no akmens un ķieģeļiem. Galvenā saistviela bija kaļķi, ģipsis, māli, vēlāk arī cements. Šo materiālu porainā struktūra, jebkādas vertikālās un horizontālās izolācijas trūkums vai to bojājums kļuva par cēloni mitruma iekļūšanai mūrī. Pārāk mitras ēkas sienas rada krāsas pārklājuma lobīšanos, apmetuma drupšanu, sāls apsarmes veidošanos, kā arī veicina pelējumu un sēnīšu veidošanos.
Ēku mitruma galvenie avoti ir:
- nokrišņu ūdens,
- no grunts atlecošais ūdens,
- pieplūstošais ūdens,
- gruntsūdens,
- ūdens iekļūšana caur kapilāriem,
- izplūdumi, avārijas,
- kapilārā uzsūkšana.
Sākumā nepieciešams veikt virsmas sagatavošanu. Ja mitruma daudzums sienā, kas tiek mērīts pēc CM metodes, nepārsniedz 12%, tad pēc sienas virsmas un šuvju attīrīšanas, kā arī to atkārtotas aizpildīšanas, noteiktajā līmenī (30°–45° leņķī pret līmeni) sienā jāizurbj lejup virzītas atveres ar diametru 30 mm, ar soli aptuveni 15 cm, vienā vai divās rindās. Atveres asij jāšķērso vismaz divi horizontālās šuves slāņi starp ķieģeļiem. Atveres dziļumam jābūt par 5–8 cm mazākam nekā sienas biezums, mērot to gar atveres asi. Ja sienas biezums pārsniedz 100 cm, injekcija jāveic no divām pusēm.
Pēc tam seko blīvēšanas process. Pēc atveru izurbšanas un attīrīšanas tās jāaizpilda ar injekcijas šķidrumu Ceresit CO 81 (tas ir silikātu šķīdums ar hidrofobām piedevām, ir atjaunojošās sistēmas komponents un paredzēts noturīga bloka veidošanai pret ūdens uzsūkšanu sienu struktūrā).
Ar laiku šķidrums atverēs jāpapildina, līdz beidzas šķidruma absorbcija. Gadījumā, ja šķidrums iekļūst atverē nekontrolēti, tad injekcija jāpārtrauc, atvere jāaizpilda ar atšķaidītu atjaunojošā apmetuma CR 61 javu, jānogaida vairākas dienas līdz javas sacietēšanai un atkārtoti jāizurbj atvere un jāturpina injekcijas process.Bet darbu beigās, kad ir beigusies šķidruma absorbcija mūra struktūrā, atvere jāattīra no šķidruma atliekām un jāaizpilda ar montāžas javu CX 15. Pēc tam jāveic sienu vertikālā izolācija un/vai jāuzklāj atjaunojošais apmetums, kā arī jāsavieno ar grīdas horizontālo izolāciju, to uzklājot uz sienas aptuveni 10 cm virs injekciju atveru līnijas.
Visu pārējo un daudz citas vērtīgas informācijas ēku atjaunošanas (un ne tikai!) jomā var uzzināt:
SIA Profcentrs
Ventspils iela 63a, LV-1046, Rīga,
Tel. +371 66001066,