Visbiežāk pieļautās kļūdas privātmājas celtniecībā
Privātmājas celtniecība ir darbietilpīgs un finansiāli dārgs process. Ikviena kļūda šajā jautājumā var dārgi izmaksāt privātmājas īpašniekam. Taču arī pilnībā izvairīties no kļūdu pieļaušanas nav iespējams, it īpaši, ja māja tiek būvēta paša spēkiem.
Neatkarīgi no tā, kāds būs nākotnes mājoklis – milzīga daudzstāvu privātmāja vai neliela, mājīga lauku mājiņa – nepieciešams rūpīgi izpētīt tipiskākās kļūdas, lai tās nepieļautu savas mājas būvniecībā. Kādas ir visbiežāk pieļautās kļūdas privātmājas celtniecībā un kā no tām veiksmīgi izvairīties?
Privātmājas būvniecības sākums
Autors: kludas_celtnieciba
Plānojot savas privātmājas būvniecību, vispirms ir nepieciešams izpētīt visus celtniecības darbu posmus. Šeit ir jāsaprot, ko ir iespējams izdarīt paša spēkiem un kādos gadījumos būs jāaicina profesionāli celtnieki. Celtniecības process var radīt daudz papildu jautājumu. Ja iespējams, būtu vērtīgi konsultēties ar personu, kurai ir pieredze šajā jautājumā. Pretējā gadījumā nākotnē būs jāmaksā par kļūdu labošanu vai jāveic kapitālais remonts.
Viena no biežāk pieļautajām kļūdām būvniecības darbu uzsākšanas procesā ir privātmājas celtniecības sākums bez kvalitatīva projekta. Daudzi izvēlas izlaist šo posmu un nekavējoties sākt būvniecības darbus. Taču būvniecība nesākas ar pirmā ķieģeļa ielikšanu, bet gan ar idejas pārnešanu uz papīra. Tikai augstas kvalitātes projekts ļaus aprēķināt tāmi pēc iespējas tuvāk realitātei, termiņiem un iesaistīto speciālistu skaitam.
Izstrādājot mājas projektu, jāņem vērā augsnes īpašības un raksturs, gruntsūdeņu klātbūtne, ūdenstilpņu tuvums. Bez labi izstrādāta un izgatavota pamata nebūs iespējams uzcelt drošu un izturīgu māju. Projekta izstrādē jāpievērš uzmanība tādiem būtiskiem faktoriem kā stāvu un istabu skaits, balkona, terases, bēniņu esamība, mājas apkure, siltināšanas veidi.
Tipiskākās kļūdas sagatavošanās darbu posmā
Autors: privatmajas_celtnieciba
Vislabāk celtniecības darbus sākt (it īpaši, ja tiek likts mājas pamats) pavasara beigās, vēsākos vasaras mēnešos vai rudens sākumā. Šajā laikā pamata sacietēšana notiek optimālos temperatūras apstākļos, kas nodrošina konstrukciju uzticamību un izturību. Visi sagatavošanās darbi ir jāveic iepriekš (projekta pasūtīšana, tāmju apstiprināšana) un, sākoties siltākam laikam, ir jāizrok pamatnes bedre. Bieži pieļautās kļūdas celtniecības darbu sagatavošanās posmā:
- netiek veikta topogrāfiskā un ģeoloģiskā analīze – balstoties uz šīs analīzes rezultātiem, tiek izvēlēts, piemēram, mājas pamata veids,
- tiek nepareizi aprēķināta tāme – to ir jāaprēķina tā, lai pietiktu finanšu līdzekļu katra būvniecības posma pabeigšanai,
- pirms darbu uzsākšanas trūkst mijiedarbības ar pieaicinātajiem strādniekiem – celtniecības darbus nav jāsaskaņo pa tālruni, bet gan satiekoties klātienē un izrunājot tāmes,
- dokumentācijas neatbilstība pamatu celtniecības laikā – nepieciešams ievērot rasējumos norādītos izmērus.
Arī nepareizi izvēlēta vieta ir viena no biežāk sastopamajām kļūdām privātmājas celtniecībā. Ir svarīgi jau sākotnēji izvēlēties optimālas platības zemes gabalu, kas atrodas pareizi izvēlētā vietā. Ja nākotnē plānots paplašināt dzīvojamo platību, piemēram, uzceļot mājai piebūvi, tad mazas zemes platības dēļ lielā māja tiks "iespiesta" zemes gabala un citu būvju robežās. Kļūdaini ir arī celt māju koku tuvumā – to saknes var iznīcināt mājas pamatu.
Zemes gabalam ir jābūt komfortablam ģimenei tā platības ziņā (protams, jo vairāk cilvēku ģimenē, jo ērtāks ir lielākas platības zemes gabals), tam būtu jāatrodas tuvu pie dabas, videi draudzīgā vietā ar labu transporta infrastruktūru.
Mājas pamatu celtniecības kļūdas
Autors: kludas_privatmajas_celtnieciba
Nepareizi lēmumi, kas tiek pieņemti mājas pamatu celtniecības laikā, bieži vien izmaksā visdārgāk. Galvenā kļūda, kas tiek pieļauta šajā posmā, ir ģeodēzijas darbu neveikšana, nekontrolēšana vai to nekvalitatīva izpilde, neņemot vērā augsnes sastāvu vai gruntsūdeņu parādīšanos. Pēc šiem radītājiem kompetenti speciālisti izvēlas pamatu dziļumu un materiālu, no kura tie tiks izgatavoti. Agresīvā augsnē (to ietekmē mitrums, aerācija, porainība, pH, izšķīdušo sāļu klātbūtne) skrūvju pāļi ātri korozēsies, savukārt nestabilā augsnē tie neradīs vajadzīgo izturību. Arī nepietiekama aizsardzība pret mitrumu var būtiski ietekmēt mājas pamatu kvalitāti ilgtermiņā.
Lai novērstu šīs kļūdas mājas celtniecības laikā, pirms projekta izstrādes ir jāveic grunts izpēte, jānosaka gruntsūdeņu maksimālais līmenis, pareizi jāizvēlas mājas pamatu veids, neatstājot novārtā to hidroizolāciju.
Biežākās kļūdas, uzstādot mājas jumtu
Autors: jumta_darbi
Būvējot privātmāju, izplatīta kļūda ir nepievērst pietiekami daudz uzmanības jumta segumam. Mūsdienās lielākā daļa jumta materiālu ir augstas kvalitātes, taču ļoti izplatīta kļūda ir uzstādīt tos uz lētiem stiprinājumiem, kas var radīt problēmas ilgtermiņā. Tāpat tiek izmantoti materiāli, kas nav piemēroti konkrēta veida jumta uzstādīšanai. Tāpēc, veicot jumta uzstādīšanas darbus, vajadzētu detalizēti izpētīt gan pašu procesu, gan pievērst uzmanību materiāliem, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem.
Veicot darbus, kas saistīti ar jumta ierīkošanu, noteikti ir jāatceras gan par slodzi, ko var radīt sniegs vai vējš, gan arī par kvalitatīvas ventilācijas ierīkošanu bēniņos, lai zem jumta neveidotos kondensāts, kas, piemēram, pavasarī var iesūkties sienās un griestos.
Zemas kvalitātes būvmateriālu izvēle
Autors: privatmajas_buvnieciba
Neatkarīgi no tā, cik kompetents ir būvniecības speciālists, viņš nevarēs veikt darbus saskaņā ar visiem noteikumiem, ja materiāli ir nekvalitatīvi. Šī ir viena no galvenajām kļūdām mājas celtniecībā – zemas kvalitātes materiālu iegāde. Tie ir jāiegādājas oficiālajos veikalos, kas var izsniegt kvalitātes un drošības sertifikātus, tādējādi nodrošinot garantiju. Tādiem svarīgiem celtniecības materiāliem kā ķieģeļiem, betonam un kokam obligāti ir jābūt augstas kvalitātes.
Kopumā nav ieteicams ekonomēt uz projekta izstrādi, kompetenta ģeodēzijas darbu veicēja, celtniecības materiāliem, profesionālu celtnieku darba, kā arī uz inženierkomunikācijām. Naudas līdzekļu taupīšana iepriekšminētajos būvniecības posmos nākotnē var pārvērsties lielās nepatikšanās, kas savukārt var radīt situāciju, kad pašu māja var neattaisnot pat pusi no cerībām.
Komentāri
-
meklē pa draugiem mac'ibu kursu - SKUMJAS DOMAS PAR TĀMĒŠANAS SŪDU SĶIRNEM