Voldemārs Liepiņš: "Vēdināšanas, kondicionēšanas un aukstuma iekārtu joma nav tikai mans darbs, bet arī aizraušanās."
Nomainot tirdzniecības centrā Sky&More standarta šķidruma dzesēšanas iekārtas ar jaunākās paaudzes Cooline iekārtām, kuru darbību nodrošina magnētiskais lauks, ekonomija sezonas laikā bija 20 000 Ls, pateicoties elektroenerģijas patēriņa samazinājumam.
Foto: Voldemārs Liepiņš: "Vēdināšanas, kondicionēšanas un aukstuma iekārtu joma nav tikai mans darbs, bet arī aizraušanās."; autors: Voldemārs Liepiņš: "Vēdināšanas, kondicionēšanas un aukstuma iekārtu joma nav tikai mans darbs, bet arī aizraušanās."Nomainot tirdzniecības centrā Sky&More standarta šķidruma dzesēšanas iekārtas ar jaunākās paaudzes Cooline iekārtām, kuru darbību nodrošina magnētiskais lauks, ekonomija sezonas laikā bija 20 000 Ls, pateicoties elektroenerģijas patēriņa samazinājumam.
Cooline SIA valdes loceklis Voldemārs Liepiņš portālam www.building.lv stāsta par problēmām vēdināšanas, kondicionēšanas un aukstuma iekārtu nozarē, par esošo un vēlamo situāciju, aicinot pievērst uzmanību iespējai būtiski samazināt elektroenerģijas patēriņu vēdināšanas un kondicionēšanas nodrošināšanai, ja tiek korekti izstrādāts projekts, pieregulētas iekārtas un tās atbilstoši apkalpotas. Latvijā dominē tendence nevajadzīgi daudz tērēt elektroenerģiju par vēdināšanu un kondicionēšanu, kas bieži vien notiek dēļ nezināšanas un neprofesionālisma.
Vēdināšanas, kondicionēšanas, aukstuma iekārtu nozares problēmas - kādi ir iemesli?
Ja kārtīgi izpēta realizētos objektus un ekspluatācijas izmaksas par vēdināšanu un kondicionēšanu, tad aina rādās diezgan bēdīga - krietni tiek pārmaksāts par elektronenerģiju, jo uzstādītās sistēmas nav ne samontētas saskaņā ar projektu, ne pieregulētas, vai arī projekts pašos pamatos ir izstrādāts kļūdaini. Tā kā Cooline paralēli vēdināšanas un kondicionēšanas iekārtu tirdzniecībai, montāžai, regulēšanai un, ja nepieciešams, arī sistēmu projektēšanai, nodarbojas arī ar ēku apsaimniekošanu, tad šīs problēmas redzam kā uz delnas un saskaramies ik dienas. Protams, informējam klientu par nepieciešamo pasākumu veikšanu, piemēram, mezglu pārmontēšanu, citas automātikas uzstādīšanu, sistēmas sabalansēšanu u.c., bet gala lēmums par nekvalitatīvi uzstādīto sistēmu restrukturizāciju tomēr jāpieņem klientam. Pastāv divi risinājumi - atstāt visu kā ir un maksāt milzīgus elektroenerģijas rēķinus vai investēt sistēmas infrastruktūras sakārtošanā un pēc tam krietni mazāk maksāt par ekspluatāciju.
Vēl gribētu piebilst, ka tāda pati situācija Latvijā valda arī aukstuma iekārtu uzstādīšanas un apkopes jomā, jo ir maz speciālistu, kas līdz galam izprot šo nozari, toties pietiekamā skaitā ir amatieri, kas sevi nodēvējuši par profesionāliem smalko iekārtu regulētājiem. Esmu saskāries ar servisa darbiniekiem, kas visas problēmas risina aukstuma sistēmu bezjēdzīgi papildinot ar freonu. Ar laiku tiek sabojāts kompresors un klients ir spiests maksāt par jauna kompresora iegādi vai precīzāk izsakoties - maksāt par neko. Ja iekārtas tiek pareizi apkalpotas, tām jāstrādā 5-10 gadi. Analoga aina vērojama mazo sadzīves kondicionieru nišā - arī tie, nekorekti apkalpoti, strādā daudz mazāku laika posmu, kā vajadzētu, un patērē nesamērīgi daudz elektroenerģijas. Pie manis ir nākuši mācīties praktikanti, neko labu par zināšanu līmeni pateikt nevaru - daudzi pat nezina jēdzienu aukstuma aģents un amonjaks atšķirību, bet gatavojas startēt tirgū kā profesionāli iekārtu uzstādītāji un apkalpotāji.
Viens no iemesliem speciālistu trūkumam ir tas, ka Latvijas augstskolās zināšanas par aukstuma iekārtām nav iespējams iegūt, padomju laikā varēja mācīties Pēterburgā un Kaļiņingradā, šobrīd tuvākā valsts, kur iegūt zināšanas ir Lietuva.
Jūs pieredzi un zināšanas esat ieguvis praksē - strādājot starptautiskos koncernos.
Mana karjera sākās ar atslēdznieka amatu Rīgas Piena kombinātā, paralēli mācoties vakara nodaļā RPI (Rīgas Politehniskais institūts, tagad - RTU) Mašīnbūves un darba galdi fakultātē, kuru absolvējot kļuvu par RPK jaunbūvējamā korpusa galveno inženieri 25 gadu vecumā. Laikam jau ar pienākumiem tiku galā labi, jo pēc korpusa nodošanas ekspluatācijā saņēmu uzaicinājumu no Somijas uzņēmuma, kas būvēja RPK korpusu, strādāt par ventilācijas un kondicionēšanas projektu vadītāju un atbildēt par Krievijas tirgu. Divus gadus dzīvoju un strādāju Somijā.
Atgriežoties Latvijā sāku strādāt uzņēmumā Neo, manā pārziņā atradās zīmola York kondicionieru tirdzniecība līdz brīdim, kad koncerns York International man piedāvāja atvērt Latvijā pārstāvniecību un kļūt par ģenerāldirektoru. Ar laiku pārstāvniecība izauga par lielu uzņēmumu, aptverot visu Baltiju un Somiju. Kad Jonson Control pārpirka koncernu York International, mani vairs neapmierināja nosacījumi, tāpēc tika meklēti citi risinājumi. Kopš 2005. gada Latvijā pārstāvu zīmola Cooline vēdināšanas un kondicionēšanas produktus.
Darbs starptautiski zināmos uzņēmumos ir saistīts arī ar kvalitatīvu zināšanu papildināšanu. Nopietni apmācības semināri vairākas reizes gadā apmeklēti, strādājot gan York International, gan Cooline. Arī mani darbinieki katru gadu vairākas reizes dodas mācīties ārpus Latvijas, lai iegūtu informāciju par nozares un iekārtu aktualitātēm. Apmācības nav tikai teorētiskas, lielu daļu laika aizņem praktiskās nodarbības,tas nozīmē, ka gluži nespeciālistam tās nav domātas - ir jābūt pamatzināšanām.
Labs mikroklimats telpās nav atkarīgs tikai no iekārtu zīmola, bet arī no projekta.
Pēc būtības montāžas uzņēmumam nebūtu jākomentē vai jānorāda uz kļūmēm projektā, bet tikai jāuzstāda iekārtas ar projektētāju izvēlētiem parametriem. Taču kļūdas projektos ir sastopamas, uz tām norādām klientam. Celtniekiem, diemžēl, mikroklimata kvalitāte uzceltajos objektos neinteresē un viņi arī neorientējas šajā sfērā, taču bieži tieši viņi ir starpnieki klientu un tehnoloģisko iekārtu piedāvātājiem, līdz ar to tiek meklēts lētākais risinājums.
Dažkārt nekvalitatīva gala rezultāta iemesls ir pasūtītājs, kurš realizācijas laikā maina ēkas kapacitāti un paredz to izmantot divas reizes lielākai cilvēku plūsmai, kā sākotnējā projektā. Taču ja gaisa apmaiņa projektēta, rēķinoties ar mazāku cilvēku daudzumu, bet reāli cilvēku skaits ir lielāks, tad arī iekārtu kvalitāte nepalīdzēs uzturēt vēlamo mikroklimatu.
Jūs pārstāvat zīmolu Cooline. Cik nozīmīgs zīmols Cooline ir pasaules kontekstā?
Cooline ir starptautisks uzņēmums, kuram pieder 3 rūpnīcas kondicionēšanas un vēdināšanas iekārtu ražošanai - Saūda Arābijā, Itālijā un Austrijā. Ar ko Cooline atšķiramies no konkurentiem, kuru pasaulē ir pietiekami? Cooline ir izstrādājis jaunākās paaudzes aukstuma iekārtas un šajā jomā ir neapstrīdēti pasaules līderi, jo darbības princips iekārtām ir kardināli atšķirīgs. Cooline iekārtu darbību nodrošina magnētiskais lauks, līdz ar to ekspluatācijā tās ir daudz efektīvākas.
Arī konkurenti mēģina izstrādāt iekārtas ar līdzīgu darbības principu, taču Cooline panākumiem šajā jomā līdzi netiek, jo daudzas, nozīmīgas tehniskas nianses ir patentētas un ar tām konkurenti vai interesenti iepazīstināti netiek.
Cooline iekārtu iedarbināšanai nepieciešami tikai 5 A, nevis 800 A kā standarta iekārtām, lietderības koeficients ir krietni augstāks, piemēram, pie 100 procentu noslogojuma, lietderības koeficients ir 6, pie 50 - 11, pie 25 - 16. Daudzu ražotāju kompresori nespēj strādāt ar mazu jaudu, tas ir ar 25 procentu noslogojumu - notiek pārkaršana. Cooline iekārtas veiksmīgi strādā arī tad, ja nepciešama maza jauda. Iekārtas ir 30 procentu dārgākas nekā vidēji tirgū izmaksā standarta iekārtas, bet kontekstā ar nelielajām ekspluatācijas izmaksām, īsā laika posmā atmaksājas ar uzviju. Latvijā viens no reāliem piemēriem ir objekts Sky&More, kas īsā laikā samazināja elektroenerģijas patēriņu, uzstādot standarta iekārtu vietā Cooline iekārtas.
Cooline iekārtas plaši tiek izmantotas Lielbritānijā, Itālijā, Šveicē, Saūda Arābijā, Apvienotajos Arābu Emirātos, visur, kur tiek domāts par ekspluatācijas izmaksu samazinājumu un arī tajās valstīs, kur politiķi paredzējuši nodokļu atlaides enerģiju taupošām iekārtām. Mēs neesam ierobežoti standartos, jebkurš gadījums ir individuāls un iekārtas ir optimizējamas atbilstoši katra objekta prasībām.
Jāpiemin, ka Cooline ietilpst koncerna Zamil Industrie grupā, kas apvieno 64 dažādu nozaru pasaules uzņēmumus, sākot no naftas ieguves un beidzot ar kuģu būvētājiem. Koncerna galvenais ofiss atrodas Saūda Arābijā. Zamil Industrie nežēlo līdzekļus zinātniskajai izpētei, jaunu, advancētu tehnoloģiju izstrādei, piesaistot spožākos zinātniskos prātus no visas pasaules.
Ko ietver ēku apsaimniekošana?
Mēs nodarbojamies ļoti nopietni ar ēku apsaimniekošanu, lielākie klienti ir t/c Olympia, t/c Sky&More, Ozolnieku hokeja halle, viesnīca Islande, vairāki t/c Maxima, Kesko Agro. Mēs piedāvājam ne tikai ventilācijas un kondicionēšanas iekārtu apsaimniekošanu, bet arī elektrotīklu, siltummezglus un katlu māju, varam nodrošināt arī tā saucamo facility managment, kas nozīmē kompleksu ēkas apsaimniekošanu.
Mūsu uzstādīto Cooline vēdināšanas un kondicionēšanas iekārtu darbību kontrolējam elektroniski, kās starpniekus izmantojot datoru, mobilo tālruni, ar kuru palīdzību tiek novērstas darbības kļūmes. Citas kompānijas šo pakalpojumu piedāvā par papildus samaksu, Cooline tas ir ietverts garantijas apkalpošanā, kuras ilgums ir 2 gadi. Tikai pēc tam tiek slēgts servisa apkalpošanas līgums par papildus samaksu.
Turklāt iekārtas automātiski noraida uz mobilo tālruni vai datoru ziņu, ja ir parādījusies kļūme - dažkārt par to uzzinām ātrāk nekā klients.
Vai Cooline iekārtas pārstāvat arī citos Baltijas valstu tirgus?
Jā, tās darbojas arī Igaunijā, Lietuvā, šobrīd aktīvu darbību izvēršam Krievijā un NVS valstīs. Ivanovā tiks atvērta Cooline rūpnīca. Krievijā nodokļu politika uzņēmējiem ir draudzīgāka nekā Latvijā.
Vai pats pārzināt līdz sīkākai niansei iekārtu tehnisko darbību?
Pārzinu ļoti labi, šī nozare nav tikai mans darbs, bet arī aizraušanās. Esmu Francijā, Anglijā mācījies un apguvis jaunāko nozarē, tāpēc konstatēt defektu cēloņus dažādu iekārtu darbībā nav nekādu problēmu.
Interesanta un aizraujoša lieta ir korekta aukstuma iekārtu regulēšanas ledus laukumiem, kas prasa pieredzi un izpratni. Uz objektiem labprāt dodos kopā ar saviem servisa darbiniekiem. Lielākā daļa ledus laukumu sporta hallēs Latvijā ir tapuši arī ar manu palīdzību - ir veikti aprēķini, aukstuma iekārtu uzstādīšana un veikta regulēšana. Vairākas ledus halles arī apsaimniekojam. Labas atsauksmes esam saņēmuši no Ozolnieku ledus halles, kur veicam monitoringu un klients ir apmierināts ar ekonomisko elektroenerģijas patēriņu.
Kā iepazīstināt potenciālos klientus, arhitektus, projektētājus ar Cooline iekārtām un to priekšrocībām?
Rīkojam seminārus. Iepriekšējos gados lielās noslodzes un dinamiskā attīstības tempa dēļ, bija diezgan grūti nodrošināt apmeklējumu semināros, šobrīd jau ir lielākas cerības mūsu semināros ieraudzīt projektētājus, kas ir ieinteresēti jaunākajās, enerģiju taupošās tehnoloģijās. Tuvākais seminārs - marta sākumā, aicināsim arī investorus, jo taupība ekspluatācijas procesā ir vairāk īpašniekiem svarīga rūpe, nekā celtniecības procesa dalībniekiem.