Wilo sūkņi - ūdensapgādes sirds
Dzīvība bez ūdens nav iespējama. Tā ir aksioma. Jau pirmatnējie cilvēki savas apmetnes ierīkoja blakus ūdens ņemšanas vietām. Attīstoties civilizācijai, radās nepieciešamība ūdeni piegādāt lielākos attālumos, sākotnēji to panāca ar pašteci. Taču, kad ūdeni vajadzēja ņemt no zemāka līmeņa un padot to uz augšu, tad nācās izdomāt efekīvākus risinājumus. Ritenī apvienotu vairāku spaiņu ūdens smelšanas ierīces parādījās Ķīnā jau vismaz 1000 gadus pirms mūsu ēras. Tās darbināja ar dzīvnieku vai cilvēku spēku. Mūsdienu sūkņu darbības pamatprincipu - rotējošu skrūvi, 280. gadā pirms Kristus dzimšanas aprakstīja antīkās pasaules slavenākais zinātnieks Arhimēds. Ietaise pacēla ūdeni, rotējot caurulē ievietotai spirālei/vītnei, kura arī tika darbināta ar muskuļu spēku. Daļa ūdens tomēr atpūda atpakaļ, jo tajos laikos nebija efektīvu blīvējumu.
Laika gaitā sūkņu efektivitāte un pielietojumu joma kļuva arvien plašāka un mūsdienu pasaule bez sūkņiem vispār nav iedomājama, jo šķidrumu, kas jāpārsūknē, ir bezgala daudz. Sākot ar visvienkāršākajiem sūkņiem, kas tiek izmantoti ūdens ieguvei no akām, apkures cirkulācijai privātmājas centrālapkures sistēmai un kanalizācijas novadīšanai, beidzot ar sarežģītām sūkņu un automatizācijas sitēmām veselām pisētām un lieliem ražošanas kompleksiem.
Foto: Wilo sūkņi - ūdensapgādes sirds; autors: Wilo sūkņi - ūdensapgādes sirds
1929. gadā vācu inženieris Vilhelms Oplanders izgudroja un patentēja tādu mehānisku ierīci, kāda ir pamatā visiem šodienas modernajiem apkures cirkulācijas sūkņiem. Darba rats propellera formā tika ievietots caurules līkumā un to darbināja ar noblīvētu vārpstu, ko piedzina ar elektromotoru.
Šodien neviena ūdensapgādes nozare nav iedomājama bez taupīgiem, klusiem sūkņiem. Salīdzinājumā ar ūdensvadu sistēmām, sūknis ir ļoti maza tā sastāvdaļa gan izmēru, gan izmaksu ziņā, taču tieši tas nodrošina visu sistēmas sastāvdaļu pareizu darbību, tāpēc droši varam apgalvot, ka sūknis ir šo sistēmu sirds.
Foto: Wilo sūkņi - ūdensapgādes sirds; autors: Wilo sūkņi - ūdensapgādes sirds
Viens no atzītākajiem pasaules mēroga līderiem sūkņu un sūkņu sistēmu ražošanā ir Vācijas koncerns WILO SE. Jau kopš 1998. gada Latvijā to pārstāv Wilo Baltic SIA, uzņēmums, kurš piedāvā pilnīgi visu veidu sūkņus centralizētajām karstā ūdens apkures, ūdensvada un kanalizācijas sistēmām. Pilsētās un mazākās apdzīvotās vietās iedzīvotāji un rūpnieciskie patērētāji izmanto vietējo ūdensvadu, neiedziļinoties, kā un kāpēc tas darbojas.
Problēma sākas tad, kad ir mazāks vai zūd spiediens. Tāpēc Wilo projektu vadītājs Guntis Kalnmalis būvniekiem iesaka jau projektēšanas gaitā sadarboties un konsultēties ar pieredzējušajiem Wilo Baltic speciālistiem, lai noteiktu kur un kādas jaudas sūkņi konkrētajā vietā būs tie piemērotākie. Ēkās, kas augstākas par septiņiem stāviem noteikti būs nepieciešamas spiediena paaugstināšanas iekārtas.
Foto: Wilo sūkņi - ūdensapgādes sirds; autors: Wilo sūkņi - ūdensapgādes sirds
Vislielākā sūkņu daudzveidība sastopama tieši kanalizācijas un attīrīšanas iekārtās. Industriālie un publiskie ūdeņi tiek pārsūknēti uz tālumā esošām sistēmām, nostādināšanas dīķiem un attīrīšanas iekārtām, kur tos speciāli apstrādātus novada atpakaļ dabiskai recirkulācijai. Visas šīs pilna cikla sistēmas pareizai darbībai savā vietā jābūt atbilstošam sūknim. Wilo piedāvās tam visus nepieciešamos risinājumus, kas atbilst visaugstākajām mūsdienu energotaupības un vides aizsardzības prasībām.
Laukos, kur nav pieejams centralizētais ūdensvads un kanalizācija, Wilo sūkņi nodrošinās ūdens padevi no urbumiem vai citām ūdens ņemšanas vietām. Ar kompaktu mazas jaudas enerogekonomisku sūkni TWI 5 kāds lauku māju īpašnieks savam patēriņam ņem ūdeni no avota, kas atrodas trīssimts metru attālumā. Tā kā rūpīgi izstrādātās Wilo tehnoloģijas, ražojumi un plašie servisa pakalpojumi visiem klientiem padarīs dzīvi patīkamu un vieglāku.
Ar Wilo produkciju, pakalpojumiem, jaunumiem un akcijām var iepazīties uzņēmuma mājas lapā www.wilo.lv, vai zvanot pa tālr. 67821739, kā arī veikalā Rīgā, Maskavas ielā 227.