Žalūzijas aizsardzībai pret saules gaismu: iespējas, risinājumi, ieteikumi
Kad dienas kļūst garākas un pie debesīm arvien vairāk spīd saule, daudzos birojos atklājas viena problēma: saule traucē strādāt. Gaismas stari žilbina acis vai pārmērīgi apgaismo datora ekrānu, neļaujot tajā neko saskatīt, arī projektora izmantošana spožā saules gaismā parasti ir apgrūtinoša. Viens no labākajiem risinājumiem, lai darbs spožajos saules staros būtu komfortabls, ir žalūzijas. Tiesa, šādā gadījumā nederēs jebkuras žalūzijas: meklējot piemērotāko, jāņem vērā dažādi faktori, piemēram, telpas novietojums attiecībā pret debespusēm un telpas izkārtojums.
Nodrošināt aizsardzību pret sauli telpā iespējams vairākos veidos – žalūzijas var stiprināt uz ēkas fasādes vai telpā. Šoreiz pievērsīsimies telpas iekšpusē stiprināmām žalūzijām, jo šāds risinājums iespējams praktiski jebkurā situācijā.
Kā žalūzijas nodrošina aizsardzību pret sauli?
Jebkura virsma, kuru apspīd saule, saņem saules enerģiju. Daļa saņemtās enerģijas tiek absorbēta, daļa no virsmas atstarojas, bet vēl viena daļa vienkārši izplūst cauri mateiālām. Žalūziju audumus, ko izmanto aizsardzībai pret sauli, izvēlas atkarībā no šīs enerģijas sadalījuma kontekstā ar ēkas stiklojumu:
- Lielāka žalūzijas auduma atstarošanas spēja nozīmē, ka telpā nonāks mazāk gaismas un siltuma;
- Absorbcija norāda, cik lielu daļu saules siltuma materiāls absorbē un izplata telpā;
- Caurlaidība nosaka, cik daudz saules enerģijas nonāks telpā.
Speciālie žalūziju materiāli saules aizsardzībai atšķiras ar to, ka pret logu vērstā auduma puse klāta ar speciālu pārklājumu, kas atstaro līdz pat 70% saules enerģijas. Otru auduma pusi var pieskaņot interjeram. Atkarībā no auduma krāsas un materiāla mainās arī saules enerģijas sadalījuma rādījumi.
Foto: Žalūzijas aizsardzībai pret saules gaismu: iespējas, risinājumi, ieteikumi; autors: Žalūzijas aizsardzībai pret saules gaismu: iespējas, risinājumi, ieteikumi
No saules aizsargājošo žalūziju veidi – kā tie atšķiras?
Aizsardzībai pret saules stariem izmanto trīs audumu veidus, kas atšķiras ar spēju sadalīt saules enerģiju iepriekšminētajos faktoros un ar pielietojumu dažādās situācijās.
Foto: Žalūzijas aizsardzībai pret saules gaismu: iespējas, risinājumi, ieteikumi; autors: Žalūzijas aizsardzībai pret saules gaismu: iespējas, risinājumi, ieteikumi
Visizplatītākās ir žalūzijas ar sauli atstarojošu audumu – uz logu vērstā auduma puse ir pārklāta ar alumīnija slāni, kas nodrošina labus atstarošanas rādītājus. Šāda tipa žalūzijas palīdzēs samazināt izmaksas par gaisa kondicionēšanu vasarā, kā arī nodrošinās papildus siltumizolāciju ziemā. To gaismas caurlaidība atkarībā no materiāla krāsas var būt līdz 5%. Šāda veida žalūzijas nodrošinās komfortu darba vietā, jo saule neapžilbinās acis un neizgaismos datora ekrānu, tomēr telpā nevaldīs tumsa un nevajadzēs izmantot mākslīgo apgaismojumu. Šīs žalūzijas aizsegs skatu uz ārpusi un vakaros ļaus "paslēpties" - ja birojā tiks ieslēgtas lampas, no ārpuses iekšā notiekošais nebūs redzams.
Foto: Žalūzijas aizsardzībai pret saules gaismu: iespējas, risinājumi, ieteikumi; autors: Žalūzijas aizsardzībai pret saules gaismu: iespējas, risinājumi, ieteikumi
Aizvien populārāki biroja telpām kļūst screen žalūziju audumi (reizēm tos dēvē arī par saules ekrāna audumiem). Arī šīm žlūzijām uz logu vērstā puse ir pārklāta ar atstarojošo slāni, bet tās neļauj zaudēt saikni ar ārpasauli – žalūziju materiālā ir mazi caurumiņi, kas ļaus saskatīt ārpusē notiekošo. Vakaros no ielas būs iespējams redzēt arī, kas notiek telpā. Gadījumos, kad saules stari ir perpendikulāri logam (parasti ziemas mēnešos), tās no izgaismošanās pilnīgi nepasargās datora ekrānu, kas pavērsts pret logu. Atkarībā no ēkas izvietojuma attiecībā uz debespusēm ir iespēja variēt ar auduma atvērtības faktoru (OF), jeb caurumiņu skaitu un vienu laukuma vienību, dienvidu, dinvidaustrumu un dienvidrietumu fasādēm lietojot audumu ar maksimālo atvērtību 3 %, savukārt uz ziemeļiem vērstajos logos var lietot audumus ar lielāku atvērtības faktoru. Audumu dizains, krāsa būs identiski, bet to spēja pasargāt no saules stariem atšķirsies.
Foto: Žalūzijas aizsardzībai pret saules gaismu: iespējas, risinājumi, ieteikumi; autors: Žalūzijas aizsardzībai pret saules gaismu: iespējas, risinājumi, ieteikumi
Gadījumos, kad telpā nepieciešams nodrošināt pilnīgu tumsu, izmanto black-out jeb aptumšojošās žalūzijas. Šīm žalūzijām caurlaidības faktors ir 0%, pārējo divu faktoru attiecība ir atkarīga no auduma krāsas. Black-out žalūzijas parasti izmanto telpās, kur nepieciešams izmantot projektoru.
Kā izvēlēties piemērotākas saules aizsardzības žalūzijas?
Lai saprastu, kurš no žalūziju veidiem būs piemērotākais aizsardzībai no saules, jāņem vērā tādi faktori:
- Telpas funkcijas – vai tajā atradīsies darba vietas vai telpa paredzēta konferencēm;
- Logu izmērs, vērtnes mehānisms, stiklojuma veids un citi tehniskie parametri;
- Logu novietojums attiecībā pret debespusēm;
- Darbavietu un dažāda veida ekrānu izvietojums;
- Nepieciešamība redzēt ārpusē notiekošo.
Jāpiebilst, ka žalūziju uzstādīšanai ir jāpievērš uzmanība jau projekta, kurā tās paredzētas, izstrādāšanas gaitā. Lai atrastu labāko risinājumu gan dizaina, gan funkciju ziņā, ir nepieciešams konsultēties ar speciālistu jau projekta sākuma posmā.
Konsultēja uzņēmuma ALANDEKO pārdošanas daļas vadītāja Inese Gulbe.
SIA ALAN LTD
www.alandeko.lv