«Zibens un pārspiegumaizsardzība ir sarežģīts tehnoloģisks lego»
Saruna ar Ekonomikas ministrijas Latvijas Valsts standarta STK – 48 Zibens un pārspriegumaizsardzības komitejas priekšsēdētāju un SIA OLIO KOMERCCENTRS valdes priekšsēdētāju EINĀRU RUBENI Ja plāno celt māju, ņem vērā, ka turpmāk jaunbūves projektu vairs nevarēs saskaņot, ja ēkai nebūs veikts zibens izlādes riska novērtējums. Pēc tā tiks noteiks, vai mājai obligāti jāierīko zibensaizsardzība vai arī var iztikt bez tās. Ar šo gadu stājušies spēkā jauni noteikumi attiecībā uz zibensaizsardzības ierīkošanu gan privātmājām, gan sabiedriskām ēkām...
No 2012. gada pirmā janvāra Ministru Kabinetā ir stājušies spēkā noteikumi (LBN261 07), kas reglamentē zibensaizsardzības ierīkošanu ražotnēs, sabiedriskās būvēs un privātmājās. Tie ir balstīti uz Latvijas standartiem un nosaka zibens un pārspriegumaizsardzības izmantošanu Latvijas teritorijā.
Turpmāk, lai saskaņotu jaunbūves projektu, elektroprojektētājam būs jāveic riska novērtējums.
Pēc tā tiks aprēķināts, cik liels kaitējums zibens izlādes rezultātā var tikt nodarīts, ja tas iesper mājā, līdzās tai esošajos elektrības sakaros vai vajstrāvas tīklā, kā galveno nosakot risku cilvēka dzīvībai un veselībai, tikai pēc tam izvērtējot pārējos riska faktorus.
Tad ēkai tiks noteikts nepieciešamais zibensaizsardzības līmenis un izvērtēts, vai tai ir nepieciešams izbūvēt zibens un pārspriegumaizsardzību. Izrietoši no tā, elektroprojektētājam tad būs jāiekļauj projektā un jāizbūvē ēkai zibens un pārspriegumaizsardzība.
Kāpēc šādi noteikumi ir pieņemti tieši tagad?
Analogi noteikumi par zibensaizsardzības izbūvi ēkām stājās spēkā jau 2006. gadā. Vēl pirms tam 2004. gada 1. maijā, iestājoties Eiropas Savienībā, mēs adaptējām Eiropas Savienības standartus, kas bija ļoti līdzīgi.
Diemžēl visu šo laiku daudzas lietas notika pašplūsmā. Līdz šim šie noteikumi bija ugunsdzēsības dienestu pārraudzībā, bet tie situāciju nevērtēja no elektrības un elektrotehniskā viedokļa. Tagad noteikumi par riska novērtējumu ir nodoti elektroprojektētāju ziņā, tāpēc (LBN 261-07 MK) bija iespējams iekļaut arī pārspriegumaizsardzību, kas līdz šim zināmā mērā bija atstāta novārtā.
Jautājums par pārspriegumaizsardzību ir ļoti svarīgs, jo zibens, bieži sper elektrolīnijā vai komunikāciju līnijā - gāzes, elektrības u.c.
Foto: «Zibens un pārspiegumaizsardzība ir sarežģīts tehnoloģisks lego»; autors: «Zibens un pārspiegumaizsardzība ir sarežģīts tehnoloģisks lego»
Zibens var atnākt pa zemi līdz Jūsu mājai pat divus kilometrus un nodarīt milzu postījumus un zaudējumus.
Šis jautājums tika aktualizēts arī, lai aizsargātu Latvijas tautsaimniecību. Savulaik veicu zibensaizsardzības izveides pasākumus kādā bijušajā rajona centrā, kur bija izveidota zibensaizsardzība, bet ne pārspriegumaizsardzība. Zibens bija iespēris laternā, caur laternas kabeļiem bija sadedzis vadības centrs. Kamēr netika novērsti zibens postījumi, dzīve šajā apdzīvotajā vietā bija pilnībā apstājusies, zaudējumi bija neviens vien tūkstotis latu. Trakākais, ka šādā situācijā var arī ciest daudz cilvēku. Tajā situācijā bija tuvu tam...
Daudzi lasītāji, iespējams, teiks: «Atkal lieka birokrātija, naudas izdevumi.»
Un es atbildēšu ar pretjautājumu : «Vai Jūs naktī slēdzat mājai ciet durvis?»
Pārspriegumaizsardzība mājai ir tāpat kā atslēga komunikāciju līnijā, lai zibens netraucēti nevarētu iekļūt mājā.
Cilvēkiem, kas pašlaik būvē savu māju, iesaku jaunbūves projektēšanu un būvniecību uzticēt sertificētiem projektētājiem un būvniekiem. Savukārt speciālistiem, kas veic ēku projektēšanu un būvniecību vēlos atgādināt, ka viņi uzņemas atbildību par savu darbu. Ja objektā, ko projektējuši un izbūvējuši, notiks kādas ar zibens izlādi saistītas nelaimes, zaudējumi, nedod Dievs, traģiskas sekas, projektētājiem un būvniekiem par to nāksies uzņemties ne tikai civīltiesisko atbildību.
Sanāk, ka mēs, vienkāršie mirstīgie, iespējams, dzīvojam uz pulvermucas…
Nu, piemēram… Braucot uz Bauskas pusi ceļmalā ir kafejnīca, gar durvīm tai ir zibens novedējs. Tas ir vienīgais zibens novedējs šai ēkai. Vai spējat iedomāties, kas notiks, ja brīdi, kad spers zibens, kāds cilvēks ies laukā pa durvīm?! Diemžēl šādu objektu Latvijā ir daudz…
Pašlaik Latvijā būvē fermu vairākiem tūkstošiem govju. Ja tajā nebūs atbilstoši izveidota zibens un pārspriegumaizsardzība, spējat iedomāties, kas notiks, ja brīdī, kad tiks slauktas, piemēram, 100 govis, iespers zibens… Zaudējumi neaptverami, un ne tikai materiālie…
Lauksaimniekiem gribētu ieteikt lopus nekādā gadījumā zibens laikā neturēt uz lauka. Tiem jāatrodas zem jumta, no zibensaizsardzības viedokļa pareizi izbūvētā, drošā kūtī.
Govs ir desmit reizes jutīgāka pret zibens izlādi, bet zirgs 20 reizes jutīgāks…
Esmu uzstādījis zibensaizsardzību zemnieku saimniecībai, kur pirms tam zibens laikā kūtī sadega vairāki desmiti govju. Saimniekiem vairs nebija šaubu, vai viņiem ir nepieciešama zibensaizsardzība…
Noteikumi par riska novērtējumu attiecas uz jaunbūvēm vai arī uz jau esošām ēkām?
Šie noteikumi attiecas tikai uz jaunbūvēm. Taču es ieteiktu veikt riska novērtējumu un izbūvēt zibensaizsardzību arī cilvēkiem, kas dzīvo esošās ēkās.
Foto: «Zibens un pārspiegumaizsardzība ir sarežģīts tehnoloģisks lego»; autors: «Zibens un pārspiegumaizsardzība ir sarežģīts tehnoloģisks lego»
Latvijā gada laikā no tiešā zibens spēriena nodeg apmēram 20 - 30 mājas.
Pēc VUGD apkopotās informācijas, pēdējos trīs gados notikuši 113 ugunsgrēki, kuros vainojams zibens spēriens. Savukārt pēdējo divu gadu laikā 277 "Balta" klienti ir saskārušies ar gadījumiem, kad viņu mājās esošās elektroiekārtas ir bojājis zibens spēriens vai arī bojājumus izraisījuši citi strāvas padeves traucējumi. Šogad "Baltā" saņemti jau trīs atlīdzību pieteikumi par pilnībā nodegušām mājām, un ugunsgrēku cēlonis bijis zibens spēriens.
Zibensaizsardzība ir samērā sarežģīts tehnoloģisks lego, tā sastāv no ārējās un iekšējās zibensaizsardzības. Ārējā aizsardzība ir zibens uztverošā daļa, kas atrodas uz jumta. No jumta uz leju ir zibens novadošā daļa, tās uzdevums ir drošā veidā novadīt zibens lādiņu uz zemi. Pie ārējās zibensaizsardzības pieder arī zemējuma kontūrs. Ārējā aizsardzība aizsargā tikai no tiešā zibens spēriena ēkā vai pie tās.
Savukārt iekšējā zibensaizsardzība ir potenciāla izlīdzināšana un pārspriegumaizsardzība. Potenciāla izlīdzināšana nozīme, ka visām ēkā esošajām metāliskajām daļām - gāzes vadam, ūdens vadam, elektrības kabeļa zemes un nulles dzīslām ir jābūt savienotām savā starpā, kā arī savienotām ar zemējuma kontūru. Zemējuma un potenciālu izlīdzināšanas sistēma ir nepieciešama arī tāpēc, lai varētu izveidot pārspriegumaizsardzību, lai būtu, kur novadīt pārspriegumu.
Ko Jūs ieteiktu darīt šādā situācijā. Cilvēks savai privātmājai ierīkojis zibensaizsardzību, taču viņam to pa lēto veicis meistars, iespējams, bez sertifikāta un zināšanām. Kā pārliecināties, vai zibensaizsardzība ir atbilstoši ierīkota, īstajā brīdī aizsargās?
Atsūtiet uz mūsu uzņēmuma e-pastu e.rubenis@olio.lv savas mājas fotogrāfijas un mēs pateiksim, vai zibensaizsadzība ir pareizi izveidota.
Fotogrāfijās jābūt redzamam mājas jumtam no dažādiem rakursiem, zibens novadītājiem, horizontālajām un vertikālajām notekcaurulēm, mērklemmēm virs zemes līmeņa. Ja mājai ir izveidota pārspriegumaizsardzība, jānofotogrāfē arī elektrosadale atvērtā veidā, lai var redzēt iekārtas parametrus.
Kā zināt, kuram uzņēmumam visdrošāk uzticēt zibensaizsardzības ierīkošanu?
Galvenais, lai uzņēmumam ir pieredze risku izvērtēšanā, projektēšanā un iekārtu instalācijā, kā arī sertificēti un zinoši speciālisti. Es personīgi ar zemējumiem, potenciālu izlīdzināšanu strādāju 25 gadu, bet ar zibensaizsardzību un pārspriegumaizsardzību - 15 gadu. SIA OLIO KOMERCCENTRS zibensaizsardzības sistēmu ierīkošanā specializējas jau 15 gadu.
Mēs dodam 100% garantiju, ka Jūsu īpašums un cilvēki būs pasargāti no zibens. OLIO KOMERCCENTRS veic objektu auditu un riska novērtēšanu atbilstoši (LBN 261-07) un (LVS EN - 62305 -2), esošiem un jaunbūvējamiem objektiem.
OLIO KOMERCCENTRS ierīko zibensaizsardzības sistēmas pēc jaunākajām tehnoloģijām. Gan sabiedriskiem objektiem, gan privātmājām ierīkojam augtsprieguma izolācijas kabeļus, laižam tos pa ēkas iekšpusi. Zibeni laižam caur ēkas iekšpusi!!! Šī zibensaizsardzības sistēma ir tehnoloģiski drošāka un vizuāli tikpat kā nemanāma, redzami ir tikai zibens uztvērēji.
Taču, lai to izveidotu, tas jādara tehnoloģiski pareizi, jāveic ļoti precīzi aprēķini, bet, galvenais, jāuzņemas atbildība par savu darbu. Veidojam arī dažādu komutācijas tīklu koordinētas pārspriegumaizsardzības sistēmas –elektroapgādi, telekomunikāciju datu tīklus, tehnoloģiskos tīklus, videonovērošanu, piekļuves signalizāciju u.c.
SIA OLIO KOMERCCENTRS veic arī dīzeļģeneratoru un UPS ierīkošanu, piegādāšanu, uzstādīšanu un servisu 7/24h. Nodrošina mājai drošu un garantētu elektroenerģijas piegādi. Arī ar 100 procentu garantiju!
Foto: «Zibens un pārspiegumaizsardzība ir sarežģīts tehnoloģisks lego»; autors: «Zibens un pārspiegumaizsardzība ir sarežģīts tehnoloģisks lego»
Jūs labi pazīstat zibeni… Kāda ir zibens daba?
Neviens līdz galam zibeni nav iepazinis, domājams arī neiepazīs. Tautā ir novērots, ka zibens bieži sper ozolos, kas aug āderu krustpunktos. Pievēršat uzmanību - vecajiem ozoliem mizā bieži ir zibens spēriena pēdas, rievas. Ja pie mājas aug šāds ozols, arī tas norāda, cik liela ir iespēja, ka šajā vietā varētu iespert zibens.
Ko noteikti nevajadzētu darīt zibens laikā?
Zibens laikā visdrošāk ir atrasties telpās. Ja mājai nav izveidota pārspriegumaizsardzība, vēlams turēties tālāk no elektroiekārtām, bet vislabāk tās atvienot no elektrotīkla.
Nevajadzētu kurināt plīti vai krāsni, jo dūmi vada elektrību, tāpēc pieaug risks, ka ēkā var iespert zibens.
Negaisa laikā nevajag braukt ar jahtu, makšķerēt, spēlēt golfu, peldēt.
Nekādā gadījumā nestāvēt pie zibens novadītāja. Ja mājai nav zibensaizsardzības, nestaigājiet gar notekcaurulēm, jo tās tieši tāpat novada zibeni.
Neslēpties zem vientuļa koka, jo tas ir līdzvērtīgi, kā stāvēt pie zibens novedēja. Drošāk ir atrasties skrajā mežā.
Mājā var ienākt lodveida zibens - enerģētisks lādiņs, kas var ekslodēt. Tad ieteicams nekustēties, lodveida zibens pats aizies.
Negaisa laikā drošākā vieta, kur atrasties, ir mašīna, jo tā ir Faradeja būris, zibens lādiņš pārlec uz zemi. Vācijas firma Dehn&Sohne veica ikdienišķu eksperimentu, mašīnā atrodoties cilvēkiem, uz tās jumta izlādēja zibens lādiņu. Tādejādi tika pieradīts, ka tas ir drošs pasākums. Zibensaizsardzības jomā šī firma ir numur viens pasaulē, 100 gadu nodarbojas ar zibensaizsardzību un 50 gadu ar pārspriegumaizsardzību.
Ja māja būtu no metāla, tā būtu visdrošākā no zibensaizsardzības viedokļa.
INTERESANTI FAKTI PAR ZIBENS SPĒKU!
Zibens kodolā ir 27 000 grādi pēc Celsija skalas, savukārt uz saules virsmas tikai 6 000 grādi. Lodveida zibenim, kas dažkārt ir novērots arī Latvijā, kodolā ir apmēram 4000 – 5000.
Zibens izlādes laikā strāvas stiprums ir apmēram 100 000 ampēru, savukārt ēkas elektrības ievadslēdzim strāvas stiprums ir sākot no 10 -16 ampēriem.
Intervija tapusi sadarbībā ar SIA OLIO komerccentrs, Rīgā, Margrietas ielā 7, tālrunis 29253537, 67772100, www.olio.lv.