building.lv skaitļos

Lietotāji online14
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Ģeneratori. Komplektācijas iespējas, risinājumi un ģeneratoru izmantošanas drošības noteikumi : building.lv - par būvniecību Latvijā

Ģeneratori. Komplektācijas iespējas, risinājumi un ģeneratoru izmantošanas drošības noteikumi

Ģeneratori. Komplektācijas iespējas, risinājumi un ģeneratoru izmantošanas drošības noteikumi
Foto: Ģeneratori. Komplektācijas iespējas, risinājumi un ģeneratoru izmantošanas drošības noteikumi

Pašam sava elektrostacija (2. daļa) Turpinot tēmu par ģeneratoru izvēli un pielietojumu, piedāvājam plašāk uzzināt par komplektācijas iespējām, risinājumiem un ģeneratoru izmantošanas drošības noteikumiem.

Tehniskie risinājumi un komplektācija

Tehniskie risinājumi un komplektācija katram ģeneratoram var būt atšķirīga. Tāpēc, izvēloties mobilo elektrostaciju, vēlams konsultēties ar speciālistiem, lai noskaidrotu, kāda veida un jaudas ģenerators būs piemērots konkrētajai situācijai.

Visvienkāršākie ģeneratoru modeļi ir iedarbināmi ar auklas starteri līdzīgi kā zāles pļaujmašīna vai motorzāģis. Pazūdot elektrībai, lietotājam tumsā jādodas uz vietu, kur noglabāts ģenerators (visbiežāk garāža), tas jāiznes laukā, jāpārbauda degvielas tvertne un nepieciešamības gadījumā jāuzpilda, iekārta "jāpalaiž" ar auklas starteri, jāatrod vairāki pagarinātāji un visi jāsaslēdz kopā, lai pie tiem pievienotu ledusskapi, apgaismes ierīces, televizoru, apkures katlu.

Tiek piedāvāti arī dārgāki modeļi ar elektrisko starteri. Ar kompetentu elektrospeciālistu palīdzību šāda veida ģeneratorus, iepriekš sazemējot, var pievienot lokālajam elektrotīklam un uzstādīt speciālu pārslēdzi "Tīkls – Ģenerators". Tas nozīmē, ka elektropadeves pārtrūkuma gadījumā lietotājs tumsā dodas uz garāžu, izstumj iekārtu, pārbauda degvielas bāku, izmantojot atslēgu (kā automašīnas aizdedzē) iedarbina ģeneratoru un pagriež pārslēdzi pozīcijā "Ģenerators". Nav vajadzīgi nekādi papildu pagarinātāji, jo elektrostacija jau ir savienota ar elektrotīklu. Atkal atgriežoties "lielajai" elektrībai, atliek slēdzi pagriezt pozīcijā "Tīkls" un iestumt ietaisi tās glabātuvē.
Vēl dārgāki ir pilnībā automatizētie ģeneratori. Tās ir stacionārai lietošanai pielāgotas elektrostacijas ar dīzeļdzinēju un automātisku iedarbināšanas sistēmu, kas pievienota ēkas elektrotīklam. Šādas stacionāras iekārtas var būt iebūvētas gan pašā ēkā, gan novietotas speciālos konteineros ēku tuvumā.

Šādā gadījumā viss notiek automātiski – 10 sekundes pēc tīkla sprieguma pazušanas iedarbosies dzinējs, vēl pēc 30 sekundēm sāks darboties ģeneratora saražotais spriegums. 10 sekundes pēc tīkla sprieguma atjaunošanās, māja "pieslēgsies" pie tā, bet ģeneratora dzinējs automātiski izslēgsies pēc 30 sekundēm. Papildu iespējamas arī tādas funkcijas kā iekārtas darbības kontrole uz displeja, attālināti ar datoru vai GSM, iespējams palielināt degvielas bāku līdz par 1000 litriem un vairāk, uzstādīt automātiskas žalūzijas, kas nosedz pieplūdes – atplūdes ventilācijas izvadu (ja ģenerators atrodas telpās).

Ģeneratoriem, ko paredzēts izmantot būvlaukumos, tiek piedāvāti modeļi, kur vienā korpusā ar ģeneratoru atrodas arī metināmā iekārta.

Ģeneratora atrašanās vieta tā darbības laikā

Neraugoties uz to, ka mobilās elektrostacijas arvien tiek uzlabotas, lai samazinātu trokšņu un kaitīgo gāzu izplūdes līmeni, šie faktori tomēr jāņem vērā. Ja ģeneratoru paredzēts darbināt telpā, stingri jāievēro visi ražotāja sniegtie norādījumi. Dažādu firmu produkcijai prasības var atšķirties, tomēr ir noteikumi, kas jāievēro pilnīgi visām iekārtām, ja tās tiks darbinātas telpās. Telpai jābūt apkurinātai ( ne zemāk par +5°C un ne augstāk par +38°C) un ventilējamai ar gaisa mitrumu ne zemāk par 85%.

Ģeneratora darbības laikā jānodrošina pietiekama telpas ventilācija un, ja tiek izmantota automātiskās palaišanas sistēma, arī ventilācijas sistēmai jādarbojas automātiski. Īpaša uzmanība jāpievērš skaņas un vibrāciju izolācijai. Tiek ieteikts ģeneratoru ievietot skaņu izolējošā korpusā vai standarta komplektācijai pievienot papildu izolētājus, kas spēj samazināt skaņu par 25 – 40 decibeliem. Taču, ņemot vērā, ka mobilie ģeneratori lielākoties tiek darbināti avārijas gadījumos, tad nelielo vibrāciju var uzskatīt par nebūtisku salīdzinot ar priekšrocībām, ko šādā gadījumā sniedz elektrība.

Novietojot mazo elektrostaciju ārpus telpām, jāraugās, lai uz tās nenonāktu spēcīgi nokrišņi – spēcīga lietus vai sniega veidā. Tālab ģeneratoru darbības laikā ieteicams turēt nojumē (terase vai tml.) vai arī izmantot īpašu virsbūvi.

Kas jāievēro, izmantojot mobilos ģeneratorus

  • Mājsaimniecības ierīču darbināšanai paredzēti vienfāzes ģeneratori. Tie ražo 230V spriegumu.
  • Jaudīgākai tehnikai un sabalansētākai slodzei paredzēti trīsfāzu ģeneratori, kas ražo 400 V spriegumu.
  • Trīsfāzu ģeneratoram nedrīkst noslogot tikai vienu fāzi. Tas neatgriezeniski bojā ģeneratoru, un šādā gadījumā netiek veikts garantijas remonts.
  • Ģeneratoru nedrīkst ilglaicīgi pārslogot. Tas var radīt neatgriezeniskus motora bojājumus.
  • Ģeneratoru nedrīkst apgāzt.
  • Nedrīkst darbināt ierīci ar aizvērtiem gaisa vārstiem. Tas var izraisīt iekārtas pārkaršanu un bojā motoru.
  • Jālieto labas kvalitātes degviela, lai neaizsērētu filtri.
  • Nepieciešamais degvielas apjoms jāsagādā laikus, lai krīzes brīdī nesagādātu sev nepatīkamus pārsteigumus.
  • Dīzeļdzinējiem jālieto sezonai atbilstoša dīzeļdegviela.
  • Savlaicīgi jānomaina motora eļļa (pirmā eļļas maiņa ir pēc 5 – 10 stundām, pēc tam ik pēc 50 stundām).
  • Nav vēlams sajaukt divu dažādu marku eļļas. Tās var saputoties un motors var tikt bojāts.
  • Ja ģeneratoram jāpievieno vairāki patērētāji, tas jādara pakāpeniski, sākot ar to, kuram nepieciešama vislielākā jauda.
  • Ģeneratoru nedrīkst pievienot elektrības tīklā, jo spriegums var nonāvēt cilvēkus, kas remontē bojāto elektrolīniju.
  • Izņemot metināšanas ģeneratoru, kas tieši paredzēts metināšanas darbiem, pārējiem ģeneratoriem nedrīkst pieslēgt transformatora tipa metināmos aparātus.
  • Ģeneratora korpuss noteikti jāsazemē.


Raksts tapis sadarbībā ar SIA Energolukss

www.energolukss.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.