building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Baseini : building.lv - par būvniecību Latvijā

Baseini

Baseini
Foto: Baseini
Baseini
01.08.2003., www.building.lv

Mēdz teikt, ka ūdens ir kaut kas tāds, ko cilvēks neapnicis var vērot stundām ilgi. Vērot un baudīt. Laikam tāpēc arvien vairāk cilvēku savās mājās un dārzos vēlas veidot baseinus. Tā ir lieliska relaksācija gan miesai, gan garam. Sajūta ir neaprakstāma, kad pēc smagas un grūtas darbdienas, pārnākot mājās, ir iespējams veldzēties tīrā, nedaudz vēsā baseina ūdenī... Justies kā no jauna piedzimušam...
 width= No izbūves viedokļa baseins ir sarežģīts. Ir virkne specifisku lietu, ko vislabāk pārzina tieši speciālisti, kas ar baseinu izbūvi nodarbojas ikdienā. Līdz ar to prakse rāda, ka baseina izbūve parasti tiek uzticēta profesionāļiem. Daži māju saimnieki paši izdara priekšdarbus, domādami, ka tā būs lētāk, taču tas, kā izrādās, vēlāk rada tikai papildus izmaksas. Iesakām arī jums, sākot domāt par savu baseinu, vērsties pie speciālistiem, kuri dos ieteikumus, kā un ko labāk veidot, nepieciešamības gadījumā izstrādās projektu. Mēs piedāvājam uzināt dažas vispārīgas lietas, kas jums iespējams noderēs, lolojot sapni par savu baseinu.

Baseinam piemērotāko vietu meklējot Kā dezinficēt baseina ūdeni?
Tehniskā telpa un baseina sirds Baseinu pārsegumi
Baseina vanna, tās apdare Baseini ekspluatācijā
Baseinu aprīkojums Āra baseini, to īpatnības, ieziemošana
Baseinu izmēri, formas Publiskie peldbaseini
Kā sasildīt baseina ūdeni?

Baseinam piemērotāko vietu meklējot
 width=
Ja baseinu paredzēts veidot jaunbūvē, nekādas problēmas nevar rasties. Mūsdienu celtniecības materiāli un tehnoloģijas paredz iespēju baseinu izbūvēt jebkur, pat ēkas otrajā stāvā, protams, pareizi risinot konstruktīvās lietas. Saimniekiem atliek vien visu saskaņot ar mājas projektētājiem un baseinu varēsiet sākt lietot reizē ar jauno māju.
Mazliet sarežģītāk ir, ja baseinu vēlaties jau esošā mājā. Šādos gadījumos ieteicams pieaicināt speciālistus, kuri atradīs piemērotāko vietu, noskaidros, vai novietojot tajā visas nepieciešamās konstrukcijas un ūdens masu, necietīs esošās konstrukcijas. Esošās ēkās baseinam vispiemērotākā vieta vairumā gadījumu ir pagrabstāvs. Pirms baseina pamatnes betonēšanas pagrabā ir jāpārliecinās, cik tuvu pamatiem ir pieļaujams rakt būvbedri, jāveic aprēķini. Viss tālākais ir tikai tehnisks izpildījums.

Tehniskā telpa un baseina sirds
Ikvienam baseinam noteikti ir nepieciešama tehniskā telpa, kurā tiek izvietots viss tehniskais aprīkojums (filtri, sūkņi, prožektora transformators, ķīmiskās dozācijas iekārtas u.tt.). Tā parasti ir neliela telpa, kurā visu gadu gaisa temperatūra ir virs nulle grādiem. Šāda telpa nepieciešama gan āra, gan iekšas baseiniem.
Baseina vannu ar tehnisko telpu savieno speciālas caurules.
Tehniskajā telpā tiek izvietota tā saucamā baseina sirds, kas sastāv no ūdens filtriem un cirkulācijas sūkņa.
Baseina ūdenim noslēgtā sistēmā ir nepārtraukti jācirkulē. Trīs līdz četras reizes diennaktī visam ūdens tilpumam ir jāizcirkulē caur kvarca smilšu filtru, kas ir galvenais mehāniskās filtrēšanas elements. Cirkulācijas sūknis piespiedu kārtā liek ūdenim cirkulēt- tajā ir detaļas, kas iesūc ūdeni uz filtrāciju un padod atpakaļ attīrīto ūdeni. Tā veidojas noslēgtais cirkulācijas process.

Baseina vanna, tās apdare
Agrāk par baseiniem tika uzskatītas lielas betona vannas, kurās vienkārši pielēja karstu vai aukstu ūdeni un peldējās. Vannas apakšā varēja izraut korķi vai atgriezt ventīli, lai izlaistu ārā ūdeni. Ūdeni mainīja vidēji vienu reizi divās nedēļās, jo, necirkulējot un nedezinficējot, ūdens ļoti ātri bojājas. Šādi risinājumi neatbilst nekādām sanitārajām normām. Patiesībā šos veidojumus nemaz nevar uzskatīt par baseiniem, bet gan par lielām vannām.

Praksē nereti ir gadījumi, kad māju īpašnieki ierodas pie speciālistiem, kad paši jau ir izrakuši baseina bedri un to izbetonējuši, tālāko vēlas uzticēt speciālistiem. Šādos gadījumos parasti, gribot, lai sanāk lētāk, iznāk dārgāk. Ir svarīgi visu izdarīt tehniski pareizi. Jau mūrēšanas procesā ir jāievēro daudzas būtiskas lietas, lai vēlāk viss nebūtu jālauž un jāpārbūvē. Jau betonēšanas stadijā ir jāparedz vieta visām iekārtām, caurulēm, kas nodrošinās ūdens cirkulāciju. Baseinos ieteicams izvēlēties caurules, kas ir hlorizturīgas. Pie tam- šīs vietas jāparedz atbilstoši iekārtu specifikai.

Būtisks ir arī jautājums par baseina apdari. Agrāk visbiežāk bija pieņemts baseina vannas apdari veidot no flīzēm, tagad populāri kļuvuši membrānas tipa materiāli, kas baseina vannā tiek ieklāti, izmantojot speciālu karstā gaisa fēnu. Ir nopērkamas dažādu biezumu plēves, attiecīgi atšķirīgas ir ari to izmaksas.

Ūdens baseinā tiek ņemts no ūdensvada. Tas tiek nomainīts vidēji reizi vienā līdz divos gados.
Betonējamie peldbaseini pielīdzināmi kapitālajai celtniecībai. Tim ir spēcīgas konstrukcijas un īpaši apdares materiāli. Taču tirgū tiek piedāvāti arī dažādi saliekamie baseini. Tie izgatavoti no 0,60 līdz 1,00 mm bieza tērauda, ko sedz poliestera kārta. Šos baseinus iespējams novietot gan uz zemes, gan iedziļināt zemē. Iespējas ir plašas.

 width=Baseinu aprīkojums
Baseinu un to aprīkojums mēdz būt ļoti dažādi. Tas atkarīgs no pasūtītāja iecerēm. Tikpat atšķirīgas ir arī izmaksas. Iespējams izvēlēties ļoti vienkāršu aprīkojumu, var- ļoti sarežģītu un automatizētu. No tā atkarīgs, cik daudz vai maz darba vēlāk pašiem būs jāiegulda, apkopjot baseinu.
Iespējams izveidot baseinu, kurš pildīs arī masāžas funkcijas, nodrošinās iespēju peldēt uz vietas, krāšņu apgaismojumu, kas dod lielu baudījumu jūsu acīm nakts stundās u.tt., kā arī iekārtas, kas tiešā veidā samazinās jūsu rūpes- automātiskās ķīmisko produktu dozācijas sistēmas, automātiskās tīrīšanas iekārtas- robotus, kas darbosies bez jūsu līdzdalības, tīrot baseina grīdas un sienas.

Baseinu izmēri, formas
Garumā, dziļumā un platumā nepastāv nekādi ierobežojumi. Ikviens var vadīties pēc savas gaumes un iespējām. Protams, izņēmums ir gadījumi, kad baseins tiek būvēts esošā mājā un izmērus nosaka esošās konstrukcijas. Ja vēlaties baseinā veidot bērnu zonu, tā jāparedz seklāka (0,90 līdz 1,20 metri). Pieaugušiem cilvēkiem normālai peldēšanai standartdziļums ir 1,50 metri. Ja baseins ir pietiekami liels (4x8 vai 5x20 metri) un tajā vēlas izvietot tramplīnu, vienu zonu ieteicams veidot dziļāku (ap 2-2,5 metri). Tāpat, ja vēlaties nodarboties ar niršanu, baseinu taisa līdz 3 metrus dziļu.
Domājot par baseina lielumu, ir jāapzinās- jo lielāks būs baseina tilpums, jo augstākas būs tā ekspluatācijas izmaksas. Jādezinficē būs lielāks ūdens daudzums (līdz ar to pieaugs ķīmijas patēriņš), arī attīrīšana izmaksās dārgāk (filtri paredzēti noteiktam ūdens daudzumam), protams, arī uzsildīšanai būs nepieciešama lielāka enerģija, kas izmaksās vairāk.
Ierobežojumu nav ari baseinu formas izvēlē, vienīgi- ja baseinam vēlaties automātiski darbojošos pārsegumu, var rasties problēmas, ja esat izvēlējušies specifiskas formas (ovālu, apaļu, daudzstūrainu vai tml.) baseinu.

Kā sasildīt baseina ūdeni?
Gandrīz vienmēr baseina ūdens tiek sildīts. Visērtākais un lētākais ūdens apsildes veids ir pievienošana jau esošajam apkures katlam. Tas iespējams, ja katlam ir rezerves jauda, kuru var izmantot udens uzsildīšanai caur siltummaiņiem. Ūdeni iespējams sildīt arī ar elektriskajiem sildītājiem, jārēķinās, ka tas izmaksās dārgāk.

Kā dezinficēt baseina ūdeni?
Ūdens dezinficēšanai tiek izmantoti vairāki komponenti: hlors vai aktīvais skābeklis (vai citi), PH+ vai PH-, ūdens sārmainības regulētāji, prekaļķa šķidrums, kougulants, kas savāc mikrodaļiņas u.c.
Visbiežāk jau kopš padomju laikiem ūdens dezinficēšanai izmanto hloru. Daudziem tas droši vien saistās ar visai nepatīkamo aromātu, kas jūtams baseina telpā. Ja tiek izmantos hlors, šis aromāts ir neizbēgams- vairāk vai mazāk tā būs jūtams jebkurā gadījumā. Ievērojiet, ka pareizi ievērojot ūdens tīrības normas un lietojot hloru paredzētajā daudzumā, aromāts būs ļoti minimāls. Problēmas rodas, ja ķīmiju lieto vairāk vai mazāk nekā ir paredzēts.
Individuālo baseinu ūdens attīrīšanai mūsdienās arvien plašāk izmanto arī aktīvo skābekli, jo tam nav tik specifisks aromāts. Tas ir risinājums gadījumos, kad kādam no baseina lietotājiem ir alerģija pret hloru. Aktīvais skābeklis nav tik efektīvs kā hlors, taču tas ir pietiekami iedarbīgs, lai attīrītu individuālo baseinu.

 width=Baseinu pārsegumi
Svarīgs aspekts, plānojot peldbaseinu, ir pārvalks, kurš tiek lietots ilgstoši gadu pēc gada un skatīts dienu no dienas. Izskatīgs un kvalitatīvs pārvalks ir drošs, aiztur siltuma zudumus un ir dizainiski pievilcīgs.
Āra baseinu pārklājums pasargās no dažādu putekļu, putekšņu, lapu un citu netīrumu iekļušanas baseinā, iekšējos baseinos pārklājs risinās liekā mitruma problēmu (uzklājot pārklājumu ievērojami tiek samazināts kondensāta daudzums).
Privātmājā baseins parasti tiek lietots ne vairāk kā 6 stundas diennaktī, visu pārējo laiku tas netiek izmantots. Jo lielāka ir baseina ūdens temperatūra (tā var būt pat 30 grādi), jo straujāk iztvaikos ūdens. Pārklājs nodrošinās arī ķīmijas patēriņu, jo samazinot kopējo izgarojumu daudzumu, arī ķīmija izgaro mazāk. Protams, tā ir arī siltuma patēriņa ekonomija. Telpās, kurās ir baseini bez pārklājiem, tiek uzstādīti speciāli mitruma savācēji (portatīvi vai stacionāri, kas kalpo arī kā ventilācijas sistēmas), kas ir ievērojami jaudīgāki un līdz ar to arī dārgāki nekā, ja izmanto speciālos pārvalkus.
Ja jums ir neliels peldbaseins, varat izmantot mīksto plēves pārklāju, kuru var vienkārši sarullēt un atrullēt. Ja baseins ir liels, jādomā par saritināšanas iekārtu baseina galā. Tā var būt gan ar roku darbināma, gan automatizēta. Šādi pārklāji izmantojami tikai tradicionālajiem četrstūra formas baseiniem.
Mūsdienās arvien plašāk izmanto žalūziju tipa peldbaseinu termopārvalkus, tie pilda gan visas augstākminētās funkcijas, gan arī rada lielāku drošību- pārvalks spēj noturēt bērnu un mājdzīvnieku svaru, bez tam- tas ir arī dekoratīvi. Šie termopārvalki montējami gan uz baseina malas, gan zem ūdens līmeņa.

Baseini ekspluatācijā
Kad baseins jau ir nonācis lietošanā, tajā ir regulāri jāpievieno ķīmija ūdens attīrīšanai. Ķīmijas pievienošanas biežums ir atkarīgs no baseina izmēriem, cilvēku skaita, kas lieto baseinu, ūdens temperatūras u.c. Vidēji vienu reizi 2-3 gados ir jāmaina kvarca smiltis filtros, katru nedēļu tās ir jāskalo. Ja baseinam ir automātiskās dozācijas iekārtas, laiku pa laikam nepieciešams mainīt zondes.
Ja baseina virsmai netiek izdarīti mehāniski bojājumi, tā kalpo vismaz 10 gadus. Protams, baseina iekārtās ar laiku var nolietoties kāda detaļa, tad arī tā būs jānomaina.

 width=Āra baseini, to īpatnības, ieziemošana
Āra baseinu izgatavošanas tehnoloģija ir tāda pati kā iekšas baseiniem, tāpat ir jābetonē vanna, jāparedz tehniskā telpa u.tt.
Jāņem vērā, ka āra baseini tiek pakļauti laika apstākļu maiņām, tāpēc uzmanīgāk jāizvēlas baseina iekšējais pārklājums. Āra baseiniem kā piemērotāki tiek uzskatīti membrānas materiāli, jo sala dēļ var notikt konstrukciju deformācijas, betonā rasties mikroplaisas. Ja apdarē izmantotas flīzes, arī tajās ar laiku var rasties mikroplaisas, kas rada ūdens noplūdi un ir grūti konstatēt problemātisko vietu. Membrānas tipa materiāli mikroplaisām nepakļaujas, tie ir elastīgi un neatkarīgi no betona mikroplaisām. Ja arī rodas kāds defekts, to ir vieglāk atrast un novērst.
Ziemai tuvojoties āra baseinus ir jāieziemo. Ja baseins ir izklāts ar membrāna materālu tajā arī ziemas laikā iesaka atstāt ūdeni. Ūdens sasals, taču nekādus bojājumus neradīs, jo baseina vannā tiek iestiprināti speciāli pontoni, kas kompensē ledus spiedienu un neļauj plaisāt baseina karkasam, bojāties materiāliem. Ja baseina apdarē izmantotas flīzes, rudenī noteikti ir jāizlaiž ūdens. Mūsdienās gan sāk parādīties arī jaunas tehnoloģijas, kas pieļauj flīzes āra baseinos, taču tas ir dārgi.
Viena no āra baseinu īpatnībām ir arī nepieciešamība tos biežāk tīrīt. Tas saistīts ar netīrumu daudzumu, kas iekļūst no apkārtējās vides. Ja rudenī no baseina tiek izlaists ūdens, pavasarī parasti tiek ielaists jauns. Maksimālais ūdens glabāšanas laiks āra baseinā ir ne vairāk kā 2 sezonas.

Publiskie peldbaseini
Atšķirībā no privātajiem baseiniem, publiskajiem tiek izvirzītas citas prasības ūdens recirkulācijas laikam, filtriem, sūkņiem, automātiskajām ķīmisko produktu dozācijas sistēmām, pievadiem u.tt. Līdz ar to ir ļoti būtiski projektēšanas stadijā vēl pirms darbu uzsākšanas konsultēties ar specialistiem.
Līdzīgi kā privātajiem baseiniem, filtru un sūkņu jauda ir atkarīga no ūdens tilpuma, plānojamās noslogotības un citiem faktoriem.

*www.building.lv pateicas par konsultēšanu materiāla tapšanā firmai, kas piedāvā peldbaseinus un to aprīkojumu "Latinwest" komercdirektoram Jurim Bebrišam.

**Materiālam pievienotas fotogrāfijas no Latinwest arhīva.




Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.