building.lv skaitļos

Lietotāji online32
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Logu un durvju siltināšana : building.lv - par būvniecību Latvijā

Logu un durvju siltināšana

Logu un durvju siltināšana
Foto: Logu un durvju siltināšana
Logu un durvju siltināšana
01.0
9.2003., www.building.lv

Neskatoties uz to, ka latviešiem jau izsenis ir radies teiciens: "Kal ratus ziemā, ragavas- vasarā", reālā dzīve arvien biežāk parāda, ka ragavas pārsvarā tiek kaltas rudenī un ziemā. Ta arī ar logu un durvju siltināšanu- par to parasti aizdomājamies tikai, kad paliek vēsi un pamanām, kā istabā vējā plīvo aizkari.

Pastāv dažādi veidi un iespējas, kā siltināt logus. Ja esat nolēmuši pirkt jaunus logus, siltināšana nebūs tik aktuāla. Jo lielākajā daļā jauno logu parasti jau ražošanas procesā tiek iestrādātas blīvgumijas. Protams, siltināšana ir nepieciešama tikai koka logiem, jo plastmasas un alumīnija logi ir hermētiskāki un tiem ir mazāki vai pat nekādi siltuma zudumi.

Vējš izraisa krasas spiediena atšķirības ap jebkuru ēku. Ja vējam tiek pakļauta ēkas viena puse, samazinās spiediens aizvēja pusē. Rodas aukstā gaisa pieplūde un siltā gaisa zudumi. Ja spraugu platums no 0,5 mm tiek palielināts līdz 2 mm, ir konstatēts, ka pie tiem pašiem vēja apstākļiem aukstā gaisa ieplūšana un siltā gaisa noplūde palielinās četras reizes. Pie lielāka vēja stipruma vairākkārt palielinās aukstā gaisa caurplūde, kas attiecīgi izraisa temperatūras pazemināšanos ēkas iekštelpās. Pēc logu un durvju noblīvēšanas gaisa spiediena maiņa ārpusē neizraisa nedz aukstā gaisa ieplūšanu, nedz arī siltā gaisa zudumus. 


Kāpēc jāsiltina?

Noblīvētas mājas taupa enerģiju. Efektīvi noblīvēti logi un durvis ievērojami pazemina māju un dzīvokļu energopatēriņu. Energoietaupījums pēc efektīvas noblīvēšanas ir no 10 līdz 30 procenti atkarībā no logu un durvju kondīcijas, vecuma un izvietojuma.
Ar noblīvētiem logiem un durvīm iekštelpās var panākt patīkamāku klimatu bez caurvēja.
Pēc noblīvēšanas var pazemināt apkures temperatūru par vienu vai diviem grādiem un jums nemaz neliksies vēsāks.
Blīvēšanas sloksnes aiztur putekļus un izplūdes gāzes, kā arī ievērojami samazina ielas trokšņa dzirdamību telpās.

Logu un durvju siltināšanas veidi

Laikam jau pirmais, kas nāk prātā lielākajai daļai dzīvokļu un māju saimnieku, ir lipīgās papīra lentes, ko, aukstajam laikam sākoties, var nolīmēt gar logu šķirbām. Padomju laikā tas bija vesels process- klīstera jaukšana un logu līmēšana. Laikam jau šīs metodes trūkumus izbaudījis ikviens, kas to pamēģinājis. Papīra lentes ir jāpārlīmē katru gadu no jauna, tās ir neefektīvas, jo aukstumu aiztur tikai daļēji, ja tiek izmantotas šīs lentes, ziemā logus nevar vērt vaļā, ja nevēlas pārlīmēt pa jaunu u.tt. Trūkumu ir tik daudz, ka lētums vairs nešķiet būtisks.
Mūsdienās logu siltināšanai arvien vairāk izmanto blīvgumijas. Saimniecības preču un būvmateriālu veikalos nopērkamas vairāku izmēru un krāsu blīvgumijas no silikona materiāla. Piemērotākais blīvgumijas izmērs jāizvēlas atbilstoši tam, cik liela ir loga sķirba. Tās ir elastīgas un labi pieguļ logu šķirbām, atverot logu, blīvgumijas ieņem savu sākotnējo formu. Blīvgumiju materiālu neiespaido karsta un auksta gaisa svārstības. Ir iespējami divi veidi, kā logiem piestiprināt šis blīvgumijas:
izmantojot pašlīmējošās blīvgumijas. Tās ir viegli un ātri piestiprināmas. Taču labāko efektu sasniegsiet tikai, ja tās līmēsiet uz pilnīgi gludām šķirbām, pretējā gadījumā nelīdzenākajās vietās tās nepielips.
visefektīgākais veids ir iefrēzējamo blīvgumiju izmantošana. Iefrēzēšanai nepieciešama frēze un blīvgumijas.

Logu siltināšanas process

Enerģijas taupīšanas pasākumi jāveic pareizā secībā. Logi un durvis jāblīvē pirms apsildīšanas un/vai ventilācijas sistēmu regulēšanas. 
Jebkurā gadījumā būsiet tikai ieguvēji, ja izvēlēties profesionālu speciālistu pakalpojumus, kuri šo darbu dara ikdienā un līdz ar to nodrošina labāku kvalitāti. Bez tam- firmas parasti savam darbam dod garantijas. 
Teorētiski logus ir iespejams siltināt jebkurā gadalaikā. Taču prakse rāda, ka lielakoties tas tiek atlikts uz laiku, kad telpās sāk palikt vēss. 
Gadījumā, ja izvēlaties pašlīmējošās blīvgumijas, īpašas pamācības droši vien nebūs nepieciešamas- tās ir viegli piestiprināmas logu šķirbās. 
Ja esat nolēmuši izmantot iefrēzējamās blīvgumijas, jāsāk ar rievas iefrēzēšanu loga vērtnē, pēc tam tajā vienkārši jāiestiprina speciāla blīvgumija. 
Ja vēlaties siltināt futerlogus, gumiju nepieciešams iefrēzēt tikai iekšējā vērtnē, savukārt zviedru tipa logiem jāiefrēzē gumija un blakus tai jāliek arī pašlīmējošā blīvgumija, lai sasniegtu lielāku efektu. 

Būvnormatīvi, kas jāievēro

LBN 002- 01 "Ēku norobežojošo konstrukciju siltumtehnika" reglamentē visu ēkas norobežojošo elementu kopējos pieļaujamos siltuma zudumus. 
Attiecībā uz logiem būvnormatīvs pieprasa nodrošīnāt sekojošus normatīvos siltuma zuduma koeficientus (U): dzīvojamām mājām- 1,8 W/m2k, publiskām ēkām- 2,2 W/m2k un rūpnieciskām ēkām- 2,4 W/m2k. Šos parametrus var iegūt tikai gadījumos, ja logos tiek izmantoti profili ar vismaz 3 kamerām un tajos tiek pielietotas stikla paketes ar selektīvo klājumu. Likumdevējs paredz arī gadījumus, kad attiecīgās U vērtības va rbūt zemākas: 2,7 W/m2k dzīvojamām un 2,9 W/m2k publiskajām un rūpnieciskām ēkām, bet tikai pie nosacījuma, ka kopējā siltuma zuduma koeficienta vērtība visai būvei nepārsniedz normatīvās prasības. Respektīvi- ja kādai no ēkas norobežojošām konstrukcijām siltuma zuduma koeficienta vērtība ir zemāka par normatīvo, ir pieļaujama citu konstrukciju siltuma zuduma koeficienta palielināšana, bet nepārsniedzot maksimāli pieļaujamās, būvnormatīvos noteiktās vērtības. 

Logu un durvju siltināšanas izmaksas un kalpošanas laiks

Brīdī, kad logi ir nosiltināti, varat par to aizmirst. Nekāda speciāla apkope nebūs nepieciešama. Parasti firmas logu siltināšanai dod aptuveni piecu gadu garantiju, taču reāli blīvgumija, kas iefrēzēta logu rāmī, kalpos vismaz 10 gadus. Gadījumā, ja šajā laikā pārkrāsojat logus, iefrēzēto gumiju atliek vienkārši izņemt un, kad krās anožūvusi, ielikt atpakaļ. 
Blīvgumiju iefrēzēšana futerlogiem (materiāls+ darbs) izmaksās aptuveni 1,50- 1,80 latus par tekošo metru, bet zviedru tipa logiem- ap 2 latus par kvadrātmetru, cenā ietilpst arī mehānismu pieregulēšana. 

* Pateicamies par konsultēšanu materiāla tapšanā SIA "Andris" tāmētājam Sandrim Ķudam (firma "Andris" profesionāli veiks logu un durvju siltināšanu jūsu ēkā) un Latvijas logu un durvju ražotāju asociācijas izpilddirektoram Jānim Tehtam.


Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.