building.lv skaitļos

Lietotāji online14
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Notekūdeņi, to attīrīšanas veidi : building.lv - par būvniecību Latvijā

Notekūdeņi, to attīrīšanas veidi

Notekūdeņi, to attīrīšanas veidi
Foto: Notekūdeņi, to attīrīšanas veidi

 width=
NOSĒDAKAS
NOSĒDAKAS AR INFILTRĀCIJAS LAUKU
BIOLOĢISKĀS ATTĪRĪŠANAS SISTĒMAS
IZMAKSAS
KĀ IZVĒLĒTIES?
IZBŪVE

Ir daudzas lietas, par kurām ikdienā aizdomājamies ļoti reti, taču patiesībā tās būtiski ietekmē mūsu dzīvi. Tikai retais apstāsies, pirms pa automašīnas logu izmetīs papīru, pudeli vai citus atkritumus; ne visi aizdomājas par netīro ūdeni, kas ikdienu paliek aiz katra no mums. Ūdeni mēs saņemam mantojumā, tāpēc ir jārūpējas, lai atpakaļ vidē nonāktu maksimāli tīrs un nekaitīgs ūdens.

Mūsdienās, kad arvien vairāk cilvēku būvē vasarnīcas un dzīvojamās mājas ārpus pilsētas, aktuāls kļūst arī jautājums par kanalizācijas sistēmu izvēli un izbūvi. Latvijā pašlaik varam izdalīt trīs pieprasītākos, pieejamākos notekūdeņu novadīšanas/ attīrīšanas veidus:
nosēdakas;
nosēdakas ar infiltrācijas lauku;
bioloģiskās notekūdeņu attīrīšanas sistēmas.


NOSĒDAKAS

Nosēdaku izbūve ir vienkāršākais, taču neērtākais ūdens attīrīšanas veids, mūsdienās tas tiek atzīts par novecojušu un tiek izmantots salīdzinoši reti. Vienkāršoti runājot, tās ir akas, kurās tiek novadīti notekūdeņi, lai pēc noteikta laika tiktu izsmelti un izvesti.



 width=
Nosēdaku izmēri ir katra pasūtītāja ziņā. Jāatceras, ka gadījumos, kad izbūvēsiet maza izmēra aku, to nāksies bieži izvest, taču, ja vēlaties lielāku aku- jārēķinās ar ilgstošu būvniecības procesu un lielākām izmaksām. LaiLai aprēķinātu, cik liela izmēra nosēdaka nepieciešama, ņemiet vērā, ka Latvijā viens cilvēks diennaktī patērē vidēji 120 litrus ūdens (pēc Eiropas direktīvu normām- 200 litrus), tātad, ja ģimenē ir četri cilvēki, diennaktī tie būs jau 480 litri. Atbilstoši tam, izvēlieties akas izmēru.

Vairumā gadījumu nosēdakas nav hermētiskas, tāpēc notekūdeņi nonāk gruntī un piesārņo augsni. Hermētiskas nosēdakas ekspluatācijā izmaksās dārgi- bieži būs jāizsauc asenizācijas mašīna, lai iztukšotu aku. Bez tam- izvešanas process sliktā aromāta dēļ ir nepatīkams. Rezultātā gada laikā šīs iekārtas būs izmaksājušas dārgāk, nekā izvēloties, piemēram, bioloģiskās attīrīšanas sistēmas, no kurām notekūdeņi nav jāizved.

Lielākais šo aku trūkums- tās ūdeni nekādā mērā neattīra, tikai uzglabā, lai vēlāk izvestu. Tādējādi problēma netiek risināta. Ūdens netiek atgriezts dabai.

Šāds notekūdeņu veids attaisnojas vasarnīcām, dārza mājām un citām ēkām, kurās cilvēks uzturas reti, jo tad nav nepieciešama bieža notekūdeņu izvešana.

Pārsvarā nosēdakas tiek veidotas no dzelzsbetona, līdz ar to kalpošanas laiks ir mērāms gadu desmitos. Aka kalpo tik ilgi, cik dzelzsbetona konstrukcijas.

NOSĒDAKAS AR INFILTRĀCIJAS LAUKU

Šajās akās notiek bioloģiskās attīrīšanas procesi. Šai sistēmai nepieciešams izbūvēt vismaz trīs tilpnes, kurās tiek nosēdināti notekūdeņi, pēc trešās tilpnes tie ar infiltrācijas cauruļu palīdzību tiek novadīti augsnē. Uz vienu iedzīvotāju parasti rēķina 10 līdz 20 metrus garu drenāžas posmu.

Sistēma ūdeni attīra tikai daļēji- liela daļa piesārņojuma paliek. Polietelēna rezervuāros nosēžas smagās frakcijas, daļēji attīrīts notekūdens caur infiltrācijas lauku nonāk augsnē. Pateicoties saskarei ar gaisu, notiek bioloģiski attīrīšanās procesi.

Daudzi speciālisti uzskata, ka Latvijā šādas sistēmas vajadzētu aizliegt, jo tās sevi attaisno tikai vietās, kur gruntsūdeņu līmenis ir 2,5 metri un vairāk. Daudzās Eiropas valstīs šāds aizliegums jau pastāv, arī Latvijā vairākas pašvaldības (piemēram, Mārupes) to ir noteikušas. Latvijā šīs sistēmas ienākušas no Krievijas, kur gruntsūdeņu līmenis ir 5 metri un dziļāks. Ja konkrētajā vietā nav nepieciešamā līmeņa, notekūdeņi neattīrīti nonāk augsnē.

Lai izbūvētu šādas sistēmas, nepieciešama salīdzinoši liela teritorija, kurā izvietot nepieciešamo rezervuāru skaitu. Reģionālās vides pārvaldes speciālisti pie blīvas apdzīvotības šo attīrīšanas paņēmienu nepieļauj. Tas tiek izmantots vietās, kur ir lielāka teritorija uz vienu iedzīvotāju, un kaimiņi viens no otra dzīvo patālu.

Gadījumos, kad ir nepieciešamā teritorija, šis notekūdeņu attīrīšanas veids ir finansiāli izdevīgs. Sistēmas izbūve maksā vidēji 1 līdz 2 tūkstošus latu.


BIOLOĢISKĀS ATTĪRĪŠANAS SISTĒMAS

Bioloģiskās notekūdeņu attīrīšanas sistēmas iesaka izmantot vietās, kur ir blīva apdzīvotība- pilsētās. Šajās sistēmās attīrīšana notiek nevis infiltrācijas laukā, bet jau pašā tvertnē.


 width=
BIOFILMU tehnoloģija
Lai notiktu attīrīšanas process, tvertnē jānodrošina mākslīga vai dabiska gaisa pieplūde.

Dažādām iekārtām nepieciešams atšķirīgs tilpņu skaits. Ūdeni, kas attīrīts ar bioloģiskām sistēmām, pēc tam var izvadīt atklātā ūdenstilpnē, iefiltrēt augsnē, novadīt meliorācijas vai lietus kanalizācijā.


Tiek izšķirti vairāki bioloģiskās attīrīšanas sistēmu tipi:

NOSĒDTVERTNES AR DABISKO VENTILĀCIJU
tiek piebarotas ar baktēriju kultūru. Parasti sistēma sastāv no ir 3 polietelēna tvertnēm, kas izvietotas zem zemes. Lielākais trūkums- ekspluatācijas apkopei naksies veltīt daudz laika, jo laiku pa laikam būs jāpievieno speciālas baktērijas, jāpārbauda kompresora darbība, un jāatsūknē dūņas un nogulsnes.


IEKĀRTAS AR BRĪVI PELDOŠĀM BAKTĒRIJĀM jeb AEROTANKS tehnoloģija. Ūdens attīrīšanu šeit nodrošina brīvi peldoši mikroorganismi, kuriem nemitīgi tiek pievadīts gaiss. Šīs sistēmas ir konstruktīvi diezgan vienkāršas, līdz ar to ir salīdzinoši zemas uzstādīšanas izmaksas. Arī ekspluatācijā tās nav sarežģītas. Šajās iekārtās ir neliels lieko dūņu pieaugums, tāpēc nav nepieciešama bieža tīrīšana. Viens no nedaudzajiem mīnusiem- lielu notekūdeņu daudzuma svārstību gadījumos daļa aktivēto dūņu var tikt izskalotas ārā.

IEKĀRTAS AR FIKSĒTU VIDI jeb BIOFILMU tehnoloģija. Šeit aktivētās baktērijas piestiprinās pie plastmasas, gumijas, akmensvates, akmens vai kāda cita materiāla, kur tām tiek radīti apstākļi, lai tās augtu, vairotos un veiktu attīrīšanas procesu. Tiek panākts, ka uz virsmas atrodas pēc iespējas vairāk šo baktēriju. Ja ir liels notekūdeņu pieplūdums, pie virsmas piestprinātas baktērijas tik viegli neaizskalosies. Ir pildījumu veidi, kuriem veidojas lieko dūņu pieaugums, un ir sistēmas, kurām šīs pieaugums nevaidojas.

Vietās, kur ir liels piesārņojuma apjoms, lielas notekūdeņu svārstības, tiek izmantota sistēma, kurā apvieno AEROTANKS un BIOFILMAS tehnoloģiju labākās īpašības. Tādas sistēmas ir noturīgākas pret nelabvēlīgām vides izmaiņām, tās pārsvarā izmanto rupnieciska tipa objektos.

Bioloģisko attīrīšanas iekārtu aptuvenās izbūves izmaksas ir 1,5 līdz 2 tūkstoši latu.

Nesen Latvijā ienākusi vēl viena jauna notekūdeņu attīrīšanas sistēma- tās ir vairāku tilpņu nosēdakas, no kurām notekūdens nonāk speciālā niedru laukā, kurš tiek izmantots notekudeņu attīrīšanā. Nav vēl zināms, vai un kā šī sistēma darbosies mūsu klimatiskajos apstākļos, taču vairākās Eiropas vietās tā tiek izmantota sekmīgi. Diemžēl pie mums augu veģetācijas periods ir īss, tāpēc pagaidām sistēma ir tikai izmēģinājumu stadijā.

Vairumā gadījumu mājas īpašniekiem nemaz nav jādomā par notekūdeņu attīrīšanu, jo ir iespēja pieslēgties centralizētai kanalizācijas sistēmai. Taču aprēķini rāda, ka, iegādājoties pašiem savu bioloģisko attīrīšanas sistēmu, tas atmaksāsies ļoti īsā laikā. Katrā gadījumā, ja būvējat jaunu māju, projektētājs jau būs paredzējis, kādu notekūdeņu sistēmu un iekārtas labāk izvēlēties konkrētajā gadījumā.

IZMAKSAS
Latvijas tirgū piedāvāto iekārtu izmaksas ir aptuveni vienādas, svārstīgas ir uzstādīsanas, celtniecības izmaksas. Jebkurā gadījumā cena būs atkarīga no iedzīvotāju skaita mājā, kā arī no gruntsūdeņu līmeņa. Gruntsūdeņu pazemināšanas process var palielināt celtniecības izmaksas līdz pat divām reizēm. Cenu ietekmē arī pievada un izvada garums.

KĀ IZVĒLĒTIES?
Izvēloties ūdens attīrīšanas iekārtas, jāņem vērā

- pašu iekārtu izmaksas;
- celtniecības izmaksas;
- būtiskākais- ekspluatācijas izmaksas;
- montāžas un ekspluatācijas ērtums;
- vai iekārtas pārdevēji veiks arī servisa apkalpošanu;
- cik regulāra būs notekūdeņu pieplūde (ja neregulāra- labāk izvēlēties nosēdakas, ja regulāra- bioloģiskās attīrīšanas iekārtas);
- vannas istabu, duškabīņu skaits un ūdens patēriņš tajās;
- ja objektā lielos daudzumos tiks izmantotas ķīmiskas vielas (piemēram, fotolaboratorijās vai autoservisos), ieteicams izvēlēties speciālas attīrīšanas sistēmas, kas atdala ķīmiskās vielas, vairāku pakāpju attīrīšana.
 width=
IZBŪVE

Izbūvi, kā allaž, vēlams labāk uzticēt nozares profesionāļiem, kas ikdienā ar to nodarbojas. Taču, ja esat gatavs to darīt pats, uzmanība jāpievērš vairākām lietām (tās aprunātas ari būvnormatīvos):

- notekūdeņu izvadam no mājas jābūt vismaz pusmetru dziļi zemē, lai tas ziemā nesasaltu. Ja izvads ir tuvu pie pašas mājas, tas var būt arī nedaudz īsāks, jo notekūdeņi tik ātri neatdzisīs.

- Notekūdens pievadcaurules slīpums nedrīkst būt lielāks par 5 % (t.i.- 5 centimetri uz 1 metru), lai notekūdeņu biezumi neapstātos caurulēs.

- Dažkārt, kad izmanto plastmasas rezervuārus, tie ir jāieenkuro, lai lielu notekūdeņu pieplūdumu gadījumos netiktu izskaloti.

- Izvads parasti nedrīkst but peldvietās vai citās atklātās udenstilpnēs. Ja gruntsūdeņi nav dziļi, izvadu var taisīt gruntī, protams, ja grunts nesastāv no māla, kas mitrumu nelaiž cauri.

- Ja attīrīto udeni izmanto laistīšanai, nedrīkst laistīt zemenes, burkānus, jo iekārtas ūdeni attīra, bet nedezinficē, tādējādi mikrobi var palikt uz dārzeņu lapām un augļiem. Labāk šo ūdeni izmantot, piemēram, zālāja laistīšanai. Ūdeni var recirkulēt un izmantot tehniskām vajadzībam, piemēram, klozetpodu noskalošanai vai automašīnu mazgāšanai.

- Ekonomiski izdevīgāk ir kanalizācijas izbūvi veikt reizē ar mājas būvniecības sākumu, jo tad arī mājas būvniecībā veic zemes darbus, izmanto smago tehniku. Taču tikpat labi kanalizācijas sistēmas var izbūvēt, kad cilvēki jau ir ievākušies mājā. Arī jau izveidotā nosēdtvertē iespējams ievietot bioloģisko attīrīšanas iekārtu.

- Kanalizācijas sistēmu izbūvei nepieciešams projekts, kurš jāsaskaņo attiecīgajās institūcijās.

- Atsevišķu bioloģisko attīrīšanas iekārtu virszemes vākus pēc tam var apbērt ar zemi, un virsū sēt zāļi, taču nepieciešams atstāt revīzijas lūku, caur kuru laiku pa laikam varēs izsūkt neizfiltrētos biezumus.

- Dažām iekārtam vēlāk ir jāpievieno speciālas baktērijas, kas iegūtas no WC podiem.

Izvēlieties un izbūvējiet savu notekūdeņu attīrīšanas sistēmu, lai mantojumā nākamajām paaudzēm varētu ndot tīru ūdeni!

*Liels paldies par informācijas sniegšanu materiāla tapšanā firmas "EKO standarts" projektu vadītājam Ērikam Kariņam un "EKO tehnoloģijas" komercdaļas vadītājai Inārai Piparai! Abas minētās firmas Latvijas tirgū piedāvā bioloģiskās notekūdeņu attīrīšanas sistēmas.




Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.