building.lv skaitļos

Lietotāji online31
Aktīvie uzņēmumi19067
Nozares raksti32977
Veca dārza rekostrukcijas sākums - rudens darbi (SIA Tagete) : building.lv - par būvniecību Latvijā

Veca dārza rekostrukcijas sākums - rudens darbi (SIA Tagete)

Veca dārza rekostrukcijas sākums - rudens darbi (SIA Tagete)
Foto: Veca dārza rekostrukcijas sākums - rudens darbi (SIA Tagete)

Ja esat izlēmuši, ka vēlaties sakārtot savu veco dārzu, tad vēl šoruden vēlu Jūs varat iespēt veikt lielāko daļu darbu, un pavasarī atliks tikai stādīšanas process.

Veca dārza rekostrukcijas sākums - rudens darbi.

Ja esat izlēmuši, ka vēlaties sakārtot savu veco dārzu, tad vēl šoruden vēlu Jūs varat iespēt veikt lielāko daļu darbu, un pavasarī atliks tikai stādīšanas process. Šos pamatdarbus mēs varam iedalīt trijās daļās:
priekšdarbi (sīkie augi), koku un krūmu izkopšana, zemes darbi.

Priekšdarbi (sīkie augi)
Lai turpmākā dārza rekonstrukcijā netraucētu augi, kurus Jūs vēlaties saglabāt un izmantot jaunajā dārzā, ziemciešu puķes un nelielus krūmus vajadzētu izšķirot un pierakt kādā dārza stūrītī, kur tie netraucētu tālākiem rekonstrukcijas darbiem un varētu sagaidīt pavasara stādīšanu. Vajadzētu censties ap saknēm atstāt maksimāli daudz zemes, lai augus mazāk traumētu, tik vēlu traucējot.


Koku un krūmu izkopšana
Pats vērtīgākais vecā dārzā ir koki un krūmi, kas jau ir pilnbriedā. Protams, ka tur atrodas arī stādījumi, kurus vajadzētu izzāģēt: slimi ar dažādām koku kaitēm, pārauguši - savu mūžu nodzīvojuši, sējeņi, kas aug nevietā. Šie kokaugi būtu jālikvidē, izrokot celmu un sakņu kamolu.

 border=
100% atjaunots pirms 2 gadiem

Gadījumā, ja tiek celts zemes līmenis, sugām, kas neveido atvases, sakņu kamolu var arī atstāt zemē. Tie koki un krūmi, kuri dārzā tiek saglabāti, kritiski jāizvērtē pēc izskata, veselības stāvokļa un vecuma. Tālāk viss tiek sašķirots vairākās grupās:
* kokiem galvenokārt ir jāizgriež sausie zari un tie, kuri krustojoties izjauc skaisto vainagu vai atzarojas nepareizā leņķī, kas varētu atlūzt vētrā


Ābeļu zaru izgriešanas shēma 1.gadā Ābeļu zaru izgriešanas shēma 2. gadā
* augļkoki būtu pamatīgi jāretina, izgriežot visus sausos zarus un retinot visu zaru vainagu, tā lai saulīte varētu iespīdēt vainagā. Bet nedrīkst pārāk aizrauties ar lielo zaru zāģēšanu. Vienā gadā nedrīkst radīt vairāk kā 3-4 lielas rētas. Ja nepieciešams turpināt retināšanu, to drīkst darīt ne ātrāk kā pēc gada. Vainagu pilnībā atjauno 3-4 gadu laikā, parasti vienlaikus to pazeminot, lai augļi būtu tuvāk saknēm un plūcējam. Rezultātā augļi gan būs mazāk pēc skaita, bet tie būs lielāki, aromatiskāki un veselāki.

* krūmiem būtu jāizgriež vecie, slimie un vāji attīstījušies zari, dodot iespēju jaunajiem dzinumiem augt ar pilnu sparu un veselīgiem. Daudzas krūmu sugas iespējams strauji atjaunot , pat nogriežot zarus pilnībā. Tad gan nepieciešami vēl papildus agrotehniskie pasākumi. Pirms tik kardināla soļa speršanas noteikti būtu nepieciešama speciālista konsultācija.

Apzāģētās koku zaru rētas nedrīkst aizmirst aizsmērēt ar potziedi. Katra pašvaldība ir noteikusi likumus par koku izzāģēšanu savā teritorijā, tādēļ pirms darbu sākuma jāsaskaņo ar atbildīgajām institūcijām, lai nebūtu jāpiedzīvo tiesu darbi. Parasti reglamentējošie likumi neattiecas uz augļu koku aizsardzību. Izņēmums būs īpaši aizsargājamās zonas, kā rezervāti, kultūras un vēstures pieminekļi.

Zemes darbi

Un nu mēs esam nonākuši līdz zemes darbiem. Ja dārzā ir paredzēta ūdens tilpne (dīķis, baseins), tad to vajadzētu izrakt vispirms. Izrakto zemi var izlīdzināt dārza nogāzēs vai arī veidot kādu interesantu reljefu, kura izveidē tiktu izmantota šī grunts. Pirms zemes sagatavošanas zāliena sēšanai un dobēm vajadzētu ierīkot gaismas ķermeņu instalāciju, laistīšanas sistēmas un atzīmēt celiņu, laukumu robežas, kur var noņemt velēnu vismaz 15 cm biezumā, vai arī vairāk, pēc augsnes slāņa biezuma un celiņa kategorijas.

Nepieciešams ielabot augsni un pabarot esošos kokaugus, ko atstāsim dārzā. Zemē izraktā grāvītī vai "aciņās" pie saknēm iestrādā katrai kultūrai piemērotu kompostu vai kūtsmēslus, ļoti auglīgu augsni, kaulu vai zivju miltus u.t.t.

Pēc šiem priekšdarbiem var sākt zemes sagatavošanu zālienam un dobēm. Safrēzējot vēlēnas virskārtu, (tas ir augsnes virsējā slāņa sasmalcināšana). Tas būtu jādara neatkarīgi no tā vai tiks pievesta klāt melnzeme vai nē. Tālāk var rīkoties divējādi, vai nu turpmākos darbus atstāt uz pavasari, vai arī tupināt dārza restaurāciju šogad.

Ja darbi šogad tiek turpināti, tad uzfrēzēto velēnu ar grābekli nogrābjot un tālāk skatoties pēc zemes kvalitātes, var atstāt to pašu zemi (ja augsne ir auglīga), vai arī pievest klāt zemi un vienmērīgā kārtā izlīdzināt pa visu teritoriju 5 līdz 20 centimetru biezā slānī, skatoties pēc apstākļiem, rocības un veidojamā zāliena kvalitātes prasībām. Bieži vien pietiek augsni tikai ielabot ar minerālmēsliem, kompostu, kvalitatīvu organisko mēslojumu vai papildināt sastāvu ar māliem vai skaidām, vai citu materiālu augsnes struktūras uzlabošanai. Tādējādi izdodas ietaupīt ievērojamas naudas summas un iegūt pat kvalitatīvāku zālienu, ne kā pieberot biezu slāni nez no kurienes atvestu "melnzemi". Vienmēr vērtīgi ir konsultēties ar speciālistu, kurš iepazīstoties ar augsnes analīžu rezultātiem varēs dot vērtīgus ieteikumus. Dārzi nebeigsies tikai ar zālieniem, tur atradīsies arī augi, koki un krūmi, kuriem ir vajadzīgs biezāks auglīgās zemes slānis. Dobes vajadzētu sagatavot jau rudenī. Tad tiks ietaupīts dārgais un īsais pavasara laiks un mikroorganismu darbības rezultātā augsnes substrātavertība būs cēlusies.

Pašu zāliena sēšanu un augu stādīšanu gan vajadzētu atstāt uz pavasari, jo āra temperatūra vairs nav piemērota šādiem darbiem. Augi var nepaspēt iesakņoties, kā rezultātā tie ziemā izsals, un pavasarī krāšņu augu vietā būs tikai nedzīvi stumbeņi. Stādīšanu ziemas periodā var pieļaut izturīgākiem konteineru augiem vai augiem ar iepriekš sagatavotiem sakņu kamoliem, kas būtu speciālista darbs.

Ja šie darbi ir padarīti, darbarīkus var likt nost līdz pavasarim, kad tiks pabeigta dārza rekonstrukcija - iestādīti augi un iesēts zāliens, bet par šiem darbiem pavasarī...


Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.