UZ SĀKUMU :: DISKUSIJAS :: SLUDINĀJUMI :: UZDOD JAUTĀJUMU

Vēlos uzzzināt :  Building.Lv Forums

Pašreizējā: 6 no 14
Re: dzelzs pirts krāsns
Autors: MUSITS (85.255.65.---)
Datums: 12/09/2007 01:26

aa gribeju veel uzprasiit te lasot forumu uzduuros uz tadu padomu, ka kad apsuj pirts telpas sienas vajagot delus sist ar atsarpem, lai delis var izstaigat un ta lai cauri spiid follijs!? ka to izdariit ja pirts apses deelisi ir spundeetie? un ka pareizi ar to ventilacijas busanu? es domaju blakus krasnij pie sienas apaksas uztaisit ventilacijas caurumu uz atputas telpu, ka teica DidzisP lai nesalst kajas! to ventilaciju vajag piespiedu vai vnk caurumu un viss? un tapat ar karsetavas ventilaciju kuru izmantos, lai izvedinatu karsetavu kur to vajag pie griestiem uz aru?

Re: dzelzs pirts krāsns
Autors: Vienstāvs (---.lmt.lv)
Datums: 12/09/2007 01:53

Par pērtuves ventilāciju dzirdēti dažādi un pat pretrunīgi viedokļi:
1) izplatītākais laikam būs virināms caurums griestos diametrāli pretī krāsnij (kāds gan oponēja ka apsarmojot jumts bēniņos) vai lūka uz iesala žāvēšanas kasti pirtsaugšā vai ventilācijas papildlūka blakus dūmenim;
2) foruma Didzis
[buvnieciba.delfi.lv]
iesaka otrādi - sūkt gaisu no apakšas;
3) Pēteris Donga turpretim - ka vienīgo pareizo pērtuves vēdināšanas režīmu nodrošinot neliels pus griestu augstumā iebūvēts vēdlodziņš uz āru.
Pašam vectēva pirtī tīri labi patika vienkārši atvērt zemās durtiņas ar augsto slieksni uz pirts priekštelpu. Nez vai augstais slieksnis nebija veidots speciāli, lai aukstā gaisa vilnis uz kājām neveltos tik strauji?

Re: dzelzs pirts krāsns
Autors: Didzisp (78.84.155.---)
Datums: 12/09/2007 02:56

Tās ir pilnīgas muļķības, ka pirts krāsns ir jāžāvē divas nedēļas un tikai tad drīkst kurināt. Pilnīgi visas krāsnis var kurināt tūlīt pēc pēdējā ķieģeļa iemūrēšanas! Kurināt jau nevar tā, ka uzreiz pirī varēs pērties. Krāsni iekurina ar dažām pagalītēm malkas ļoti lēnām. Visu laiku durtiņas jātura pilnīgi atvērtas. Tā pat jātur vaļā visas durvis un logi, lai mitrais gaiss var viegli tikt ārā. Pa bišķim kurinot ju pēc dažām dienām mūris būs sauss. Galvenais, nedrīkst sasniegt tādu temperatūru mūrī, ka ūdens sāk vārīties mālos.
MUSITS, dēļus galīgi nevajag sist tā, ka pa šķirbām redz foliju. Vienkārši, ja sausus spundētus dēļus sasit pārāk cieši, tad, slapjajā pirtī, gandrīz droši "izspiedīs" kādu dēli. Sitot dēļus spundē vajag ielikt kādu distanceri, tad dēlis varēs gan briest, gan arī sarauties. Spunde ir pietiekoši plata. lai dēļi nemauktos no tās ārā. Sausajā pirtī var būt gluži pretējs efekts. Man trīs gadus dabīgi žāvēti dēļi tā sarāvās, ka tiešām vietām parādijās folija. Vajadzēja pirms sišanas kārtīgi tos vēl izkarsēt pirti un tad sist ciešāk.
Pirtis savā attīstībā nestāv uz vietas. Nav vērts salīdzināt melno pirti ar modernu mūsdienīgu pirti ar diezgan sarežģītu ventilācijas sistēmu. Melnajā pirtī ir pati vienkāršākā ventilācija. Tā suktajās krievu pirtīs parasti vēdināja pērtuvi atverot lodziņu. Ir vēl varianti, ka gaisu laida pažobelē, bet tas ir galīgi nepareizi no ēkas ekspluotācijas viedokļa, jo bēniņos vedijas liels kondensāts. Vienkāršie vēdināšanas varianti bija viegli izbūvējami un vecos laikos jau nemaz nebija pieejamas caurules kuras varētu izmantot priekš ventilācijas. Mūsdienās cilvēki mājā liek visādus siltumsūkņus, siltās grīdas un vēl nezin kādus rekuperātorus, vai kā nu tos sauc, bet pirti grib uztaisīt pa lēto ar parastu lodziņu ventilācijai. Arī pirtī vajag kārtīgu skursteni ar divām cukām, vienu dūmiem, bet otru ventilācijai. Ar dūmiem tā kā viss būtu skaidrs, bet ventilācija nebūt nav vienkārša. Tātad, MUSITS pieminētais caurums nav tāpēc, lai kājas nesaltu, bet tāpēc lai pērtuvē ieplūstu jau priekštelpā sasilis gaiss. Var jau gaisu ņemt no āra, bet tad vajadzēs vairāk siltuma, lai to sasildītu. svaigajam gaisam jāieplūs pie pašas krāsns(vislabāk zem krāsns), tad gaiss visātrāk sasilst un nekad "nevilks uz krustiem", jeb pērtuvē nekad "nestaigās" auksts gaiss. Tālāk, pie pretējās sienas(pēc iespējas tālāk no krāsns un pienākošā gaisa lūkas) pie pašas zemes vajag ierīkot nosūcošo lūku, pa kuru tiks "izvilkts" vēsais gaiss pie grīgas. Vēl vajag arī ventilācijas lūku pie griestiem. Nosūcošās lūkas noteikti vajag ar šīberiem, tad varēs regulēt gaisa plūsmu un tās tiek savienotas ar skursteņa ventilācijas cuku. Nekādi vienkārši caurumi sienā neder. Kad iekurina pirti, tad atver augšējo lūku pie griestiem, lai gaiss "ieskrienās" un sasilda ventilācijas cuku skurstenī. Pēc kāda laika aukšas lūku aiztaisa ciet un atstāj vaļā apakšejo lūku. Vēsākais gaiss visu laiku tiek vilkts ārā un siltais gaiss no telpas aukšas lēnām plūst uz leju. Tā pamnāk vienmērīgu pērtuves temperatūru visā telpas augstumā. Kad met garu, tad nekādā gadījumā nedrīkst būt vaļā augšejā lūka. Tad viss gars izies skurstenī. Ar apakšējās lūkas šīberi var eksperimentēt un to var gan taisīt ciet, gan pieregulēt gaisa plūsmu. Ja nu gribās ātri izvēdināt pērtuvi, tad attaisa aukšējo lūku. Vārdu sakot, būss šīberi ko regulēt, varēs eksperimentēt un atrast optimālo mikroklimatu pērtuvē tieši priekš sevis. Ar vienu lodziņu nekādi eksperimenti nesanāks. Pēc pēršanās atstāj vaļa aukšējo lūku, lai visa telpa kārtīgi izžūst. Droši vien, pērtuvē var panākt patīkamu mikroklimatu ar sentēvu metodēm, tieši tā pat, kā māju var vēdināt ar sentēvu vēdlodziņa palīdzību. Ar lodziņiem, augstiem sliekšņiem un vēdināmiem caurumiem griestos vajag daudz lielāku meistarību un viegli kautko "salaist dēlī"

Re: dzelzs pirts krāsns
Autors: MUSITS (85.255.65.---)
Datums: 12/09/2007 19:28

jaa! tagad sak rasties mazliet skaidriba, kas un ka darbojas! tikai ir problema murnieks krasni ir uzmurejis ar vienu cuku un ta ir paredzeta dumiem! par pertuves ventilaciju biju iedomajies vnk caurumus sienaa!tatad sanak ta ka visa ventilacija pec izvietojuma atrodas gan pie zemes gan pie griestiem, bet ar ventilacijas cauruleem tiek novaditas uz skurstena otru cuku kas paredzeta ventilacijai! ko darit ja tadas cukas nav??? varbut var visu to pasu izdarit bez skurstena paliidziibas vnk ar ventilacijas trubam? jo arii skurstenis nav iipasi gars apmeram 3,5m!

Re: dzelzs pirts krāsns
Autors: Vienstāvs (---.lmt.lv)
Datums: 12/09/2007 19:49

LBN 231-03 61. Dūmeņa kopējais augstums no pelnu krātuves režģa līdz dūmu izplūdes vietai nedrīkst būt mazāks par 5 m.

Re: dzelzs pirts krāsns
Autors: Didzisp (78.84.155.---)
Datums: 12/09/2007 21:27

Jā, skurstenis tiešām ir tāds paīss. Protams, ventilācijai nav obligāti jāmūrē skurstenis ar vairākām cukām, bet var izmantot ventilācijas trubu blakus skurstenim. Vienīgi, uz jumta ne sevišķi labi izskatās tāds "kombinēts" skursteni. Caurumi sienā, kadus tagad iemodējuši celtnieki jaunbūvēs, ir pilnīga haltūra un nu galīgi nav uzskatāmi par normālu ventilācijas sistēmu. Tas pats attiecas uz pirti. Nu nevar vienkāršs caurums sienā nodrošināt vilkmi un pa caurumu pie grīdas nekad gaiss netiks vilkts ārā no pērtuves. Lai manis ieteiktā sistēma darbotos, obligāti ir jābūt skurstenim vai trubai virs jumta. Tā ir elementāra fizika.

Re: dzelzs pirts krāsns
Autors: Vienstāvs (---.lmt.lv)
Datums: 12/09/2007 22:32

Tā kā pēršanās pat vasarā notiek jau vakara dzestrumā, iespējams, Didža apakšsūkšanas variants strādā. Diemžēl es arī neesmu izmūrējis ventilācijas lūku blakus skurstenim. Tomēr mierinu sevi ar domu, ka pērtuvi nevajadzēs bieži ventilēt. Situācija, lai skābeklis kristos zem 19% esot praktiski nesasniedzama pat aiz plēvēm, tāpēc šodien ventilācijas nepieciešamību vairs nerēķina pēc cilvēkam nepieciešamiem skabvekļa kubikmetriem stundā bet subjektīvas diskomforta sajūtas, ko mēra relatīvās vienībās - OLFos (latviski - cik "cirvjus var pakārt"):
One olf is the emission rate of odours (bioeffluents) from a standard person. Any other odour source is then expressed by the equivalent source strength, defined by the number of standard persons (olfs) required to cause the same dissatisfaction as the actual pollution source.

Re: dzelzs pirts krāsns
Autors: Vienstāvs (---.lmt.lv)
Datums: 12/09/2007 22:38

Turklāt ir pamats domāt, ka sabiedriskā pirtī šo subjektīvo ventilēšanas nepieciešamību vairāk par daudzo apmeklētāju svīšanu rada zem lāvas sakritušo slapjo lapu pūšana.

Re: dzelzs pirts krāsns
Autors: Didzisp (78.84.155.---)
Datums: 12/09/2007 23:56

Ja pirti izmanto kā vienkāršu mazgāšanās vietu(sabidriskās pirtis pārsvarā ir tieši tādas), tad protams ventilāciju var piekāst. Sasvīst un dibenu nomazgāt jau var arī tad, ja gaisā var pakārt pāris cirvjus. Citādi gan ventilācijai ir ļoti liela nozīme. Visu tipu pirtīs ir jāvar brīvi elpot, tikai tad pirts var sniegt patiesu baudu.

Re: dzelzs pirts krāsns
Autors: Vienstāvs (---.lmt.lv)
Datums: 13/09/2007 00:24

Vairums uz sabiedriskām pirtīm iet tieši pērties (ziepes daudzi vispār nelieto), dažs uz masāžu, daži dēļ kompānijas. Varbūt rets pensionārs, kas vairs nevar karsēties, atlaižu dienās iet tikai mazgāties.
Un kā Tu varētu zināt, ja pats vakar 10:12 rakstīji, ka neesi bijis? Varbūt spried pēc armijas? Tur jau pērtuves vispār nebija!

Trubu laikam tomēr nelikšu - ja kāds "palaidīs OLFu", caur apakšu tas ilgi sūktos :)
Vismaz sākotnēji iztikšu ar lūciņu uz pirtsaugšu, varbūt reiz izzāģēšu kādu lodziņu.

Pašreizējā: 6 no 14


Jūsu Vārds: 
Jūsu E-pasts: 
Tēmas nosaukums: 
Aizsardzība pret mēstulēm:
Lūdzu, ierakstiet apakšā redzamo kodu! Tas ir tamdēļ, lai spameru boti automātiski neliktu iekšā visādu drazu.
 **     **  **    **  **     **  **      **  ******** 
 **     **   **  **   ***   ***  **  **  **  **       
 **     **    ****    **** ****  **  **  **  **       
 **     **     **     ** *** **  **  **  **  ******   
  **   **      **     **     **  **  **  **  **       
   ** **       **     **     **  **  **  **  **       
    ***        **     **     **   ***  ***   **       

Portāls Building.Lv neatbild par ievietoto ziņu saturu, par ziņu saturu atbild to ievietotāji.




Redakcija:
building@latvijastalrunis.lv
+371 67770522
Klientu serviss:
serviss@latvijastalrunis.lv
tel. +371 67770711
fax +371 67770727